Książki

Zaczytana Madusia: na co czekam w kwietniu, czyli zapowiedzi czytelnicze.

       Wiadomo, że najcięższy jest powrót do życia po urlopie. 😉 I ja właśnie przeżywam taki szok, z którym radzę sobie raz lepiej, a raz gorzej (np. gorzej było wczoraj, dzisiaj liczę, że forma będzie zwyżkować) i dlatego też trochę się opóźniłam z kwietniowymi zapowiedziami. Już prawie połowa miesiąca, a ja spieszę z notką na ten temat, ale i tak sporo ciekawych premier jeszcze przed nami. 😉 Chociaż ich zatrzęsienie będzie w maju, który ogólnie u mnie też będzie wyjątkowo zakręconym miesiącem. 😉 Ale na razie – książkowe premiery kwietnia!

       1) \”Pani Walewska\” Wacław Gąsiorowski ( wyd. MG) 18.04.2018 – opis wydawcy wyjątkowo zachęca taką historyczną duszę jak moja do lektury, więc też go Wam zostawię w całości: \”Maria z Łączyńskich Walewska, później hrabina d’Ornano urodziła się 7 grudnia 1786 roku w pałacu w Kiernozi, niedaleko Łowicza. W dzieciństwie wraz z dwoma braćmi – później oficerami armii Napoleona – wychowywana była przez ojca Fryderyka Chopina – Mikołaja. Jako osiemnastolatkę wydano ją za mąż za wielokrotnie od niej starszego Anastazego Walewskiego z Walewic. Wychowana w kulcie Napoleona chętnie dała się namówić przyjaciółce na wspólny wyjazd pod Warszawę, by powitać niezwyciężonego. W chwili poznania pani Walewskiej cesarz stał u szczytu swej potęgi politycznej, a jako mężczyzna, znajdował się w połowie drogi życiowej. Właśnie dowiedział się, że urodził mu się syn i w tak niecodziennym nastroju spotkał śliczną młodą Marię Walewską. Oczarowany zaczął zasypywać ją kwiatami, liścikami i prezentami. Jednocześnie całe cesarskie, i nie tylko, otoczenie, starało się wywrzeć nacisk na niedoświadczoną w grach dworskich kobietę. Większości współczesnych nie mieściło się w głowie, że ktoś mógł nie ulec woli wszechwładnego władcy. Napoleon wielbił kobiety, ale tylko za wdzięki i urodę, nie znosił, gdy próbowały się wtrącać do polityki. A jednak, choć Maria nie ustawała w prośbach na rzecz Polski, związek z nią przetrwał kilka lat. Był to najdłuższy romans Napoleona.\” Może być ciekawie. 😉
https://bonito.pl/k-1300467-pani-walewska
      2) \”Zbrodnie z namiętności\” Sławomir Koper (wyd. W.A.B. / GW Foksal) 18.04.2018 – czyli połączenie tego co tygryski lubią najbardziej – zbrodnia i miłość. 😉 A że Koper pisze naprawdę nieźle, to zapowiada się dobra lektura do poduszki. 😉 \”Uczucia wymagają wyłączności i wzajemności, w innym przypadku każdy związek może zamienić się w piekło. Od miłości jest bowiem całkiem blisko do nienawiści. Wówczas już łatwo o tragedię. Gertruda Komorowska, Maria Wisnowska, Dagny Przybyszewska, Zyta Woronecka, Rita Gorgonowa, Iga Korczyńska, Andrzej Zaucha. Historie najsłynniejszych zbrodni z szaleńczym uczuciem w tle.\”
https://bonito.pl/k-1109324-zbrodnie-z-namietnosci
      3) \”Szklany tron. Tom 5.5. Wieża świtu\” Sarah J. Maas (wyd. Uroboros) 18.04.2018 – autorka obecnie jest chyba moją ulubienicą, jeśli chodzi o zagraniczną fantastykę, a cykl Szklanego Tronu podbił moje serduszko, więc kolejna książka z tej serii musi się znaleźć u mnie na półce. W sumie już ją nawet zamówiłam i czekam. 😉 \”Chaol Westfall i Nesryn Faliq wyruszają w podróż do starego i pięknego miasta Antica. Były kapitan Gwardii Królewskiej ma nadzieję, że któraś ze słynnych uzdrowicielek z Torre Cesme przywróci mu władzę w nogach. Uleczenie to jednak tylko część planu. Oto na tronie zasiada wszechpotężny kagan, którego Chaol ma za zadanie nakłonić do wzięcia udziału w wojnie. Jednak to, co czeka Chaola i obecną kapitan Gwardii Królewskiej Nesryn, przekroczy ich najśmielsze oczekiwania. Kluczem do powodzenia misji może okazać się niepozorna uzdrowicielka Yrene i informacje, które bohaterowie zdobędą podczas pobytu w pałacu.\” I doczekać się nie mogę. Po cichu liczę, że na weekend już będzie. <3
http://www.empik.com/szklany-tron-tom-6-wieza-switu-maas-sarah-j,p1187767564,ksiazka-p
      4) \”Tajemna historia czarownic\” Louisa Morgan (wyd. Prószyński) 24.04.2018 – saga historyczna z wątkiem fantasy – oczywiście, że muszę to przeczytać! Innej zachęty mnie nie potrzeba, ale dla Was zamieszczam opis wydawcy: \”Wielka saga historyczna przedstawiająca dzieje pięciu pokoleń obdarzonych niezwykłymi mocami matek i córek, dla których magiczne dziedzictwo jest zarazem niebezpiecznym zagrożeniem i wyjątkowym darem. Bretania, 1821 rok. Kiedy grand-mère Ursule oddaje życie, by uratować rodzinę, wydaje się, że magia umiera razem z nią. Mimo to kobiety z rodu Orchire walczą o zachowanie tradycji, powtarzają na wpół zapomniane zaklęcia i rytuały w nadziei na ich odrodzenie. A kiedy najmłodsza córka osiąga odpowiedni wiek, magia powraca. Kolejne pokolenia dokładają starań, by nie tylko posiąść moce, ale też utrzymywać je w ukryciu. Kiedy jednak na horyzoncie pojawia się groźba II wojny, magia staje się bardziej potrzebna niż kiedykolwiek − i nie chodzi wyłącznie o proste eliksiry czy wizje, ale o zmianę historii świata.\”
https://bonito.pl/k-1124234-tajemna-historia-czarownic
  
     5) \”Macbeth\” Jo Nesbo (wyd. Dolnośląskie) 18.04.2018 –  jakiś miesiąc temu zaczęłam czytać książki Nesbo, wciągnęły mnie i polubiłam jego styl, więc liczę, że z Macbetha też zrobił dobrą historię. 😉 \”Lata70., skorumpowane miasto pełne przestępców. Macbeth, jeden z niewielu nieprzekupnych policjantów, jest dowódcą jednostki specjalnej. Po niebezpiecznej akcji przeciwko handlarzom narkotyków zaczyna piąć się po szczeblach kariery. Wspiera go Lady, piękna i wpływowa właścicielka kasyna. Mężczyzna w młodości zmagał się z problemem narkotykowym, ale uzależnienie od władzy okazuje się znacznie bardziej niebezpieczne…\”
https://bonito.pl/k-1275345-macbeth
       6) \”Nora\” Katarzyna Puzyńska (wyd. Prószyński) 17.04.2018 – to jedna z bardziej wyczekiwanych przeze mnie premier tego miesiąca. Mam ogromną słabość do Lipowa, a po spotkaniu w zeszłym roku z Kasią Puzyńską ta sympatia jeszcze bardziej się zwiększyła. 😉 Także zastanawiam się co też dalej będzie z Danielem. I kogo wreszcie wybierze? 😉 \”Berenika jest zbuntowana i lubi chadzać własnymi ścieżkami. Po raz kolejny znika z domu. Jednak tym razem wszystko wydaje się być nie tak jak zazwyczaj. Co gorsza w sprawę zaangażowany jest ojciec jednego z policjantów. Tymczasem w odległym o kilkadziesiąt kilometrów szpitalu psychiatrycznym zostaje zabita pacjentka. Na kilka godzin przed śmiercią wysyła enigmatyczną wiadomość z prośbą o pomoc. Czyżby wiedziała, że ktoś targnie się na jej życie? Jaki ma z tym wszystkim związek brutalnie okaleczone ciało odnalezione obok niedziałającej już dawno karuzeli? Co kryje studnia w zagajniku wśród pól? Czy aspirant Daniel Podgórski uporządkuje wreszcie swoje życie prywatne i zdoła powstrzymać mordercę, zanim zginie ktoś jeszcze?\”
https://bonito.pl/k-1389056-nora
   
    7) \”Skandale angielskich dworów\” Marek Rybarczyk (wyd. Prószyński) 17.04.2018 –  bo lubię te tematy. 😉 \”Arystokracja brytyjska zawsze budziła powszechne zainteresowanie. Bajeczne fortuny, wystawne życie, przynależność do jednej z najwspanialszych elit Europy i międzynarodowe koligacje. Brytyjscy książęta, hrabiowie i lordowie pomagali budować imperium, byli jednym z motorów napędowych rewolucji przemysłowej. Arystokraci robili fortuny i wymyślali genialne wynalazki. Ale za drzwiami wielkich rezydencji i pałaców na Wyspach było także życie, które miało nigdy nie ujrzeć światła dziennego. Pełne skandali, ekscentryzmu i seksualnych afer.\” Może być ciekawie, bo książka skupia się na ostatnim wieku. 😉 
https://bonito.pl/k-1061181-skandale-angielskich-dworow
  
     8) \”Kogut domowy\” Natasza Socha (wyd. Pascal) 18.04.2018 – a że nie samą historią i kryminałami człowiek żyje, coś lekkiego też musi znaleźć się na liście. 😉 \”Kogut domowy ma trzy córki oraz żonę, która robi karierę. On sam musiał pożegnać się z pracą w bankowości, zrezygnować z hobby i zapomnieć o eleganckich garniturach.Kogut domowy ma czterdzieści trzy lata, na imię Jakub i doskonale wie w ilu stopniach należy wyprać wełniane skarpetki. Lubi gotować, pleść warkoczyki i ma czasem pomalowane paznokcie. Nie lubi jednak zapachu romansu, który coraz intensywniej spowija jego żonę…\”
https://bonito.pl/k-1410431-kogut-domowy
  
     9) \”GPS szczęścia, czyli jak się wydostać z Czarnej D.\” Magdalena Witkiewicz, Marzena Grochowska (wyd.  OD Deski Do Deski) 18.04.2018 – odkąd w zeszłym roku na Targach w Warszawie poznałam autorkę,a w pociągu powrotnym do Krakowa jednym tchem połknęłam \”Czereśnie..\”, często sięgam po jej książki. Tym razem urzekł mnie tytuł, więc liczę na kolejną dawkę dobrych emocji. 🙂 \”- „Jestem w czarnej dupie”. Słyszałaś to kiedyś?- Wiele razy.- No to wyobraź sobie. Przychodzę do ciebie i mówię, że jestem w czarnej dupie. Pewnie ryczę, znając mnie jem i nie mogę ci nic więcej powiedzieć, poza tym, że jestem w Czarnej Dupie, i że dla mnie to Koniec Świata.- No i ja wtedy powiem ci, że kłamiesz, bo mieszkańcy wsi Koniec Świata doskonale wiedzą, że gdy jesteś w Czarnej Dupie, to to nie jest Koniec Świata. On jest dużo dalej. Czarna Dupa – miejscowość gdzieś na mapie życia.Czarna Dupa – miejscowość zupełnie nieładna, nijaka, która z powodów nikomu nie zrozumiałych jest przez nas odwiedzana przynajmniej kilka razy w życiu. Przeważnie to wycieczka noninclusive, zupełny last minute. Wyprawa do której bardzo często nawet nie zdążymy się przygotować, spakować, pożegnać z bliskimi. Nic w tym złego, że tam trafiamy, ważne jest, by nie zapuszczać tam korzeni. Czarna Dupa to metafora tych najgorszych chwil w życiu, które są wpisane w nasz życiowy scenariusz. To te dni, kiedy uważamy, że świat się skończył i słońce już nigdy nie zaświeci.\” 
https://bonito.pl/k-1921010-gps-szczescia-czyli-jak-sie-wydostac-z-czarnej-d
   
   10) \”Wyniosłe wieże. Al-Kaida i atak na Amerykę\” Lawrence Wright (wyd. Czarne) 18.04.2018 – nie za bardzo lubię reportaże i nie sięgam po nie zbyt często, ale ten mnie zaciekawił, bo mimo wszystko 11 września zapadł mocno w mojej pamięci. To był jeden z tych dni, których się nie zapomina. I między innymi dlatego też chętnie przeczytam ten właśnie reportaż. \”iedy w 1979 roku wojska radzieckie najechały Afganistan, w obronie kraju stanęły wspierane przez Stany Zjednoczone grupy miejscowych partyzantów zwanych mudżahedinami. W wojnę zaangażował się także saudyjski milioner Osama bin Laden ze swoją grupą słabo wyszkolonych i źle zorganizowanych idealistycznych bojowników. Lawrence Wright na podstawie setek relacji, dokumentów i przeprowadzonych osobiście wywiadów opowiada, jak chaotyczna początkowa organizacja Bin Ladena z czasem przekształciła się w najskuteczniejszą grupę terrorystyczną w historii. Rysuje równocześnie szeroki kontekst historyczny, wyjaśnia, jak rozwijał się islamski fundamentalizm, i przedstawia jego ideologów. Podąża też śladem Johna O’Neilla – agenta FBI zajmującego się walką z terroryzmem – który jako jeden z pierwszych zdał sobie sprawę z rosnącego zagrożenia, jakim stała się Al-Kaida w latach dziewięćdziesiątych XX wieku, i usiłował temu niebezpieczeństwu zapobiec. Książka Wrighta to wyczerpująca relacja na temat długiego ciągu zdarzeń, które doprowadziły do zamachów z 11 września.\”
https://bonito.pl/k-1237958-wyniosle-wieze-al-kaida-i-atak-na-ameryke
       I tak oto wygląda moja kwietniowa dziesiątka. 🙂 A wy co macie w planach? 😉 Podzielcie się, może też mnie zainspirujecie do jakiejś lektury, bo na wszelkie propozycje zawsze jestem otwarta. 😉

~~Madusia.

4 komentarze

  • Kinga On Tour

    Już nie pamiętam, na jakie pozycje czekałam w kwietniu, ale z Twojej listy przeczytałam \”Tajemną historię czarownic\” i świetnie spędziłam przy niej czas. Jest mega klimatyczna choć dość powtarzalna, jeśli tak można to ująć. Miałam na oku również ostatnią pozycję, ponieważ do serii amerykańskiej zabieram się od kilku miesięcy i zabrać się coś nie mogę. Stwierdziłam, że najpierw sięgnę po te ,które bardziej mnie interesują, np. Detroit, sekcja zwłok Ameryki a potem jeśli wciąż będę miała ochotę na Wyniosłe wieże, to się na nie skuszę 🙂 Ja akurat reportaże lubię a ta seria jest jedną z tych, które chciałabym mieć w wersji papierowej 🙂

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *