Książki

Zaczytana Madusia: na co czekam w listopadzie, czyli zapowiedzi czytelnicze.

       I zaczął się listopad – najbardziej znielubiony przeze mnie miesiąc w roku, chociaż mam nadzieję, że ten będzie ciut lepszy. Trochę przyczynią się do tego na pewno premiery książkowe, bo zapowiadają się naprawdę świetnie i większości nie mogę się już doczekać. 😉 I nie będę się dzisiaj rozwlekać zbyt długo, tylko od razu przejdę do konkretów. Zapraszam do lektury! 🙂

       1) \”Sisi w Tyrolu\” Jeannine Meighörne (wyd. Lira) 7.11.2018 – nie ukrywam, że uwielbiam cesarzową Sisi, więc każda kolejna powieść jej dotycząca musi się znaleźć w mojej biblioteczce. I w tym przypadku też tak będzie. 🙂 \”Dokąd uciec ze złotej klatki cesarskiego pałacu? Do Tyrolu! Najpiękniejsza monarchini Europy z trudem znosiła rolę cesarzowej. Czuła się nieszczęśliwa i niezrozumiana. Gdy tylko mogła opuszczała Wiedeń, kilka razy udała się właśnie do Tyrolu. Czy tylko tam mogła być naprawdę sobą? To pasjonująca i zabawna powieść historyczna o austriackiej cesarzowej nazywanej habsburską celebrytką!\”
https://bonito.pl/k-1588238-sisi-w-tyrolu
       2) \”Historia erotyczna Kremla\” Magali Delaloyle (wyd. Bellona) 8.11.2018 –  w listopadzie będzie sporo ciekawych pozycji historycznych i pewnie niedługo zauważycie, że zdominowały moją listę. Ostatnio czuję się zmęczona kryminałami, stąd chwilowy rozbrat z tym rodzajem, chociaż też nie do końca, bo dla niektórych pozycji jestem w stanie zrobić wyjątek. 😉 Wracając jednak do tej historii to zaintrygowała mnie tym, że będzie można w niej przeczytać też o historii najnowszej, bo jednak tą starszą znam już dość dobrze. 😉 \”Poczynając od sześciu żon Iwana Groźnego, przez „pierwsze kremlowskie damy” – m.in. Aleksandrę Kołłontaj, Wiktorię Breżniewową oraz Ninę Chruszczową, aż do Raisy Gorbaczowej – książka przedstawia sylwetki kobiet, towarzyszek życia władców Kremla, które jednak same również uczestniczyły w polityce. Książka opowiada o ich życiu, przede wszystkim erotycznym, związanym ze skandalami, zbrodniami i sprawowaniem władzy, o tym, jaki wpływ wywierały na mężów, o ich kochankach, słabościach, stylu życia. Bigamia, szalona miłość i nienawiść, alkoholizm, homoseksualizm, pedofilia – wszystko to były cechy tych kobiet.\”
https://bonito.pl/k-1437574-historia-erotyczna-kremla
       3) \”Romanse na szczytach władzy\” Iwona Kienzler (wyd. Bellona) 8.11.2018 – to kolejna historyczna pozycja od Bellony, która intryguje, bo połączenie historia + miłość to już w ogóle must have czytelniczy dla mnie. 😉 \”Epoka Drugiej Rzeczypospolitej, potępiana w czambuł w czasach PRL-u, budzi dziś wielkie zainteresowanie, ale często bywa idealizowana. Dla wielu współcześnie żyjących Polaków, nie wyłączając historyków, było to państwo elitarne, niemal idealne, z którego powinniśmy być nie tylko dumni, ale także czerpać wzory. To idealizowanie dotyczy zwłaszcza ówczesnych elit politycznych, których członkowie bywają porównywani do współczesnych ludzi władzy i porównanie zawsze wypada niekorzystnie dla dzisiejszych polityków. Panuje powszechna opinia, iż przed wojną rządzili prawdziwi idealiści, ludzie, którym obce były niesnaski i awantury, a ich jedynym drogowskazem było hasło: Bóg, honor, ojczyzna. Przyjrzyjmy się zatem ludziom sprawującym rządy w Drugiej Rzeczypospolitej. Okazuje się, że popełniali też różne grzeszki, które tylko dlatego nie ujrzały światła dziennego, że ówczesne media nie były ani tak sprawne, ani tak wszędobylskie jak ich współczesne odpowiedniki. A miałyby o czym pisać. Na szczytach władzy nie brakowało skandali obyczajowych i erotycznych. Od pozamałżeńskich romansów nie stronili znani politycy, począwszy od Władysława Sikorskiego, a na Józefie Piłsudskim skończywszy.\”
https://bonito.pl/k-1675484-romanse-na-szczytach-wladzy
       4) \”Dziedzictwo rodu Poldarków. Tom 11. Pogięta szpada\” Winston Graham (wyd. Czarna Owca) 14.11.2018 –  chociaż ciągle mam dwa tomy do tyłu, to premiera kolejnego bardzo mnie cieszy, bo są to idealne książki na długie jesienne wieczory. Ich klimat otula jak ciepły kocyk. 🙂 \”Pewnego dnia Demelza widzi jeźdźca zdążającego w dół doliny i przeczuwa, że to zły znak. Wkrótce coś zakłóci szczęśliwe życie rodzinne, które z takim trudem osiągnęła. Ross nie ma wyboru – musi stawić się na wezwanie, a następnie wraz z całą rodziną wyjechać do Paryża, by stamtąd raportować o nastrojach panujących w armii francuskiej. Pobyt w Paryżu zaczyna się od porywającej serii balów i przyjęć. Jednak powrót Napoleona przyniesie Poldarkom głównie rozstania, niepewność i lęk. Demelzę stale prześladuje mroczna tajemnica, którą nie może podzielić się nawet z Rossem.\”
https://bonito.pl/k-1002935-dziedzictwo-rodu-poldarkow-tom-11-pogieta-szpada
       5) \”Tezeida. Opowieść mitologiczna\” Stanisław Stabryła (wyd. Świat Książki) 14.11.2018 – podejrzewałam, że po sukcesie \”Kirke\” niedługo pojawią się kontynuatorzy i jestem zadowolona, że stało się to tak szybko. 😉 Kolejna powieść na jesienny wieczór. 🙂 \”Heros ateński, pogromca Minotaura, kochanek królowej Amazonek, porywacz dwunastoletniej Heleny Trojańskiej. Życiowe zakręty Tezeusza zadziwiały i fascynowały nie tylko innych greckich herosów, ale nawet bogów z Olimpu.\”
https://bonito.pl/k-1068836-tezeida-opowiesc-mitologiczna
       6) \”Niepokorne damy. Kobiety, które wywalczyły niepodległą Polskę\” Kamil Janicki (wyd. Znak) 14.11.2018 – każda kolejna książka tego autora ląduje na mojej półce w tempie błyskawicznym, więc powoli zaczynam szukać miejsca na ten tom. 🙂 Idealny na nadchodzące stulecie odzyskania niepodległości. 🙂 \”Niepokorne damy. Kobiety, które wywalczyły niepodległą Polskę. Przekonywano je, że są słabe, chwiejne, pozbawione właściwej tylko mężczyznom determinacji oraz siły. Nie uwierzyły. Olka na niebezpieczeństwo patrzyła z pogardą. Zarządzała tajnym arsenałem, w którym trzymano tysiące sztuk broni. Szmuglowała karabiny, rewolwery i prowizoryczne bomby. Gdy inni stchórzyli, ona osobiście przerzuciła przez granicę setki tysięcy rubli zrabowanych z pociągu. Igrała z carską ochraną i z niemiecką policją. Zawsze o krok przed wrogiem. Maria niezwykły szyk i grację łączyła z żelazną wolą i niezłomną wiarą w Wielką Sprawę. Mało kto wiedział, że sławna lwica salonowa, łamiąca serca niezliczonych adoratorów, to jednocześnie bojowniczka o niezwykłym harcie ducha. Nie dała się złamać, nawet gdy zamknięto ją w ponurych lochach Cytadeli warszawskiej. Wanda od dziecka marzyła tylko o jednym: by ruszyć na wojnę w mundurze polskiego żołnierza. Nie zdołały jej zniechęcić drwiny kolegów ani rechot dowódców, którzy w armii nie widzieli miejsca dla żadnej kobiety. Wiedziała, że udowodni im, jak bardzo się mylili. Nawet jeśli będzie musiała to zrobić w męskim przebraniu i pod fałszywym nazwiskiem. Kobiet takich jak one były setki. Niepokornych i nieugiętych. Prawdziwych wojowniczek, bez których nie byłoby wolnej Polski.\”
https://bonito.pl/k-1214798-niepokorne-damy-kobiety-ktore-wywalczyly-niepodlegla-polske
       7) \”W kręgach władzy. Tom 3. Władza absolutna\” Remigiusz Mróz (wyd. Filia) 14.11.2018 – zakończenie drugiego tomu tak mnie zaskoczyło, że jestem wyjątkowo ciekawa, jak Mróz rozwinie ten wątek w kolejnej części. Wielki plus jest taki, że premiera w Empiku odbyła się dwa tygodnie przed innymi księgarniami i liczę na to, że dzisiaj już do mnie dotrze. I plan na wieczór zapewniony! 🙂 \”Po zamachu pod sejmem Polska znalazła się na skraju anarchii. Konstytucja nie przewiduje, kto powinien przejąć władzę, a do walki o nią gotowe są stanąć wszystkie siły polityczne. W sytuacji poważnego kryzysu rozpoczyna się najbardziej bezkompromisowa kampania wyborcza w historii. Tymczasem zaczynają pojawiać się dowody na to, że zamach był jedynie elementem większego spisku. Ten, kto odkryje prawdę, zdobędzie władzę absolutną…\”
https://bonito.pl/k-1221365-w-kregach-wladzy-tom-3-wladza-absolutna
       8) \”Karuzela\” Paulina Świst (wyd. Akurat) 14.11.2018 – ciągle mam mieszane uczucia co do twórczości tej autorki, ale i tak po nią sięgam, chociaż muszę mieć na nią nastrój. \”Dwoje młodych adwokatów, Piotr i Olka, przyjaźni się od studiów. Są uwikłani w kompletnie nieudane małżeństwa: mąż Oli jest hazardzistą z upodobaniem rozpuszczającym jej pieniądze, żona Piotra leczy się po załamaniu nerwowym. Między Olką i Piotrem nawiązuje się romans, który jeszcze bardziej komplikuje ich i tak trudną sytuację. Żeby była jasność: żadne z nich nie jest kryształowe. Olka ma problem z używkami, Piotr wyjątkowo łatwo ulega wdziękom kręcących się wokół niego dziewczyn. Łączy ich nie tylko uczucie, ale także chęć zrobienia wielkich pieniędzy. Korzystając z prawniczej wiedzy i kontaktów w przestępczym półświatku rozkręcają karuzelę podatkową. Pieniądze płyną wartkim strumieniem, wszystko idzie jak po maśle – ale tylko do czasu. Ktoś pękł, ktoś sypnął, ktoś poszedł na współpracę z wymiarem sprawiedliwości. Olka trafia do więzienia, Piotr ukrywa się na Śląsku. Marzenia o bogactwie prysły… ale czy na pewno? Wiele się jeszcze może wydarzyć, zwłaszcza że do gry wkraczają Lilka i Kinga…\”
https://bonito.pl/k-1898872-karuzela
       9) \”Drzewo Anioła\” Lucinda Riley (wyd. Albatros) 14.11.2018 – jeden z przykładów literatury kobiecej, który otula jak cieplutki kocyk i daje niesamowity ładunek emocjonalny. Już w ciemno ją polecam. 🙂 \”Greta po 30 latach wraca w rodzinne strony. Do Marchmont Hall, pięknej wiejskiej posiadłości położonej na wzgórzach Walii. Tragiczny wypadek spowodował u niej amnezję i wymazał z jej pamięci ostatnich 20 lat życia. Pewnego dnia, spacerując w lesie, trafia na tajemniczy grób. Gdy odczytuje stary napis, okazuje się, że pochowano w nim małego chłopca. Jej syna… Poruszające odkrycie uruchomi lawinę zdarzeń, które doprowadzą Gretę do dawno zapomnianych, szokujących faktów. Greta pozna historię Cheski, swojej córki, która w wieku zaledwie czterech lat została gwiazdą kina. Jaką cenę przyszło jej zapłacić za przedwczesną sławę? Greta dowie się, że nie była aniołem, na którego wyglądała…\”
https://bonito.pl/k-1919664-drzewo-aniola
      10) \”Ogień i krew, część 1\” George R.R. Martin (wyd. Zysk i Ska) 20.11.2018 – zdecydowanie wolałabym kolejny tom Gry o Tron, ale chętnie przeczytam coś w tym klimacie, zwłaszcza że będą smoki. <3 "300 lat przed wydarzeniami opisanymi w Grze o tron. Kiedy Westeros rządziły smoki… Opowieść o ekscytujących dziejach dynastii Targaryenów. Wiele stuleci przed wydarzeniami opisywanymi w pierwszym tomie cyklu, Targaryenowie – jedyna rodzina smoczych lordów, która przeżyła zagładę Valyrii – zamieszkali na Smoczej Skale, nad którą panowali przez z górą dwa stulecia, nim postanowili podbić całe Westeros. Ogień i krew zaczyna się opowieścią o legendarnym Aegonie Zdobywcy, który stworzył Żelazny Tron, a następnie opisuje dzieje kolejnych pokoleń Targaryenów walczących o utrzymanie tego słynnego krzesła, aż po wojnę domową, która omal nie zniszczyła ich dynastii. Co naprawdę wydarzyło się podczas Tańca Smoków? Dlaczego tak niebezpiecznie było odwiedzać Valyrię po Zagładzie? Jak wyglądało życie w Westeros w czasach, gdy nad niebem panowały smoki? Jakie były najstraszliwsze zbrodnie Maegora Okrutnego? Dlaczego Aegonowi Zdobywcy nie udało się podbić Dorne?"
https://bonito.pl/k-1055994-ogien-i-krew-czesc-1
      11) \”Zabójcza biel\” Robert Galbraith (wyd. Dolnośląskie) 28.11.2018 –  to czwarty tom cyklu kryminałów pisanego przez autorkę książek o HP. Liczę na naprawdę dobry kryminał, bo wcześniejsze przypadły mi do gustu. 🙂 \”Billy, zdesperowany młody mężczyzna, przychodzi do agencji Cormorana Strike’a, by prosić o wyjaśnienie okoliczności zbrodni, którą widział w dzieciństwie. Klient wyraźnie cierpi na zaburzenia psychiczne, lecz detektyw wyczuwa, że historia brzmi wiarygodnie. Gdy dopytuje o szczegóły, Billy w panice ucieka. Strike i Robin Ellacott – niegdyś asystentka detektywa, a obecnie jego wspólniczka – próbują dociec, co kryje się za historią Billy’ego. Śledztwo wiedzie bocznymi uliczkami Londynu ku zakamarkom brytyjskiego parlamentu oraz do ponurej wiejskiej rezydencji. Cormoran zmaga się nie tylko z zawiłym dochodzeniem, lecz także z problemami w życiu prywatnym.\”
https://bonito.pl/k-1750929-zabojcza-biel
      12) \”Dublin\” Edward Rutherfurd (wyd. Czarna Owca) 28.11.2018 – mimo iż jest to ostatnia pozycja na liście, to dla mnie jest numerem jeden. Nie mogę się doczekać tej premiery, bo wszystkie książki tego autora z cyklu o miastach są absolutnie rewelacyjne. A Dublin może być naprawdę świetną pozycją. <3 "Ta epicka opowieść zaczyna się w przedchrześcijańskiej Irlandii, w czasach gdy ze wzgórza Tara wyspą władali srodzy i potężni Najwyżsi Królowie. Jej początkiem są losy dwojga kochanków, Conalla z arystokratycznego rodu i olśniewającej Deirdre, a w ich historii pobrzmiewa echo pradawnej celtyckiej legendy o Cuchulainnie. Rutherfurd zabiera stąd czytelnika w fascynującą podróż przez stulecia. Misternie splecione losy kolejnych pokoleń bohaterów – druidów i wodzów plemiennych, mnichów i przemytników, kupców i najemników, szlachty, buntowników i zwyczajnych tchórzy – rozgrywają się na wielobarwnej scenie, jaką są dzieje największego irlandzkiego miasta." 
https://bonito.pl/k-1146992-dublin
       Na tych dwunastu pozycjach kończę listę, ale ciekawych zapowiedzi jest o wiele więcej, bo listopad to już okres książek przedświątecznych i świątecznych. Z całego zestawienia najbardziej nie mogę się doczekać tej ostatniej pozycji i na pewno pochłonę ją jak tylko wpadnie w moje rączki. A Wy na coś czekacie?

PS. Mam zaszczyt poinformować Was, że jest to dwusetna notka na blogasku, aż sama nie mogę uwierzyć, że było ich aż tyle. :)) Dziękuję, że jesteście tutaj ze mną, bo wiadomo, że bez czytelników nie byłoby dla kogo pisać tego wszystkiego. 🙂 

~~Madusia.

8 komentarzy

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *