Książki

Zaczytana Madusia: na co czekam w styczniu, czyli zapowiedzi czytelnicze.

       Styczeń, nowy rok, nowe plany i nowe cele do zrealizowania przed nami. I przede wszystkim – mnóstwo nowych książek do przeczytania, bo przecież pisarze i wydawcy nie zwalniają tempa i co chwilę pojawia się coś nowego, co koniecznie trzeba przeczytać. Na szczęście w styczniu widać pewien noworoczny spokój, bo zbyt wiele pozycji się nie pojawi. A przynajmniej mnie interesujących, dzięki czemu będę mogła się nieco odgruzować z zaległości, które spoglądają na mnie z każdej półki w mieszkaniu. 😉 Ale na razie – zaparzcie sobie dobrej kawy czy herbaty i przeczytajcie co też ciekawego Wam polecam w nadchodzącym miesiącu. 🙂

   1) \”1919. Pierwszy rok wolności\” Andrzej Chwalba (wyd. Czarne) 09.01.2019 – z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości sporo pojawiło się ciekawych pozycji podsumowujących, a mnie najbardziej zaintrygowała nowość z wydawnictwa Czarnego, która pojawi się za kilka dni. Może to być naprawdę dobra pozycja, bo w sumie Czarne słabych nie wydaje. 😉 \”W listopadzie 1918 roku Polska odzyskała niepodległość, ale o jej kształcie w znacznej mierze zdecydowały wydarzenia następnych miesięcy. Listopadowa euforia szybko minęła, a Polacy musieli stawić czoła nie tylko wyzwaniom wynikającym z wielkiej polityki, ale także kłopotom dnia codziennego. Na pierwszy rzut oka mogło się wydawać, że nie podołają wyjątkowemu zadaniu, jakim była budowa nowego państwa. Następstwa wojny, dezorganizacja życia społecznego, bieda, różnice wynikające z porozbiorowego dziedzictwa były trudnym sprawdzianem dla całego społeczeństwa. A jednak się udało! Powołano organy władzy, przeprowadzono wybory do Sejmu Ustawodawczego, utworzono policję państwową oraz terenowe oddziały administracji i sądownictwa. Zorganizowano armię, która już w kolejnym roku miała przejść próbę decydującą o być albo nie być młodego państwa. Profesor Andrzej Chwalba przygląda się zagadnieniom politycznym i procesom społecznym w roku, który – choć pozostaje w cieniu podręcznikowego 1918 – w znacznej mierze przesądził o rzeczywistym kształcie II Rzeczpospolitej.\”
https://bonito.pl/k-1412731-1919-pierwszy-rok-wolnosci
   2) \”Koh-i-Noor. Historia najsłynniejszego diamentu świata\” Anita Anand, William Dalrymple (wyd. Noir sur Blanc) 13.01.2019 – kolejna pozycja historyczna, chociaż dotyczy nie wydarzeń czy postaci, ale rzeczy. I to nie byle jakiej, bo najsłynniejszego diamentu świata, czyli Koh-i-Noor. Myślę, że będzie to naprawdę dobra historia. 🙂 \”29 marca 1849 roku dziesięcioletni maharadża Pendżabu został wprowadzony do sali tronowej Pałacu Luster we wspaniałym forcie Lahaur. Tam w czasie publicznej ceremonii, wystraszony, ale zachowujący godność chłopiec, formalnie przekazał prawdziwe skarby najbogatszego państwa Indii prywatnej korporacji – Kompanii Wschodnioindyjskiej. Został również zmuszony do podarowania brytyjskiej monarchini, królowej Wiktorii, prawdopodobnie najcenniejszego przedmiotu na subkontynencie: słynnego brylantu o nazwie Koh-i-Noor. Na historię klejnotu, będącego przede wszystkim symbolem władzy, składały się w tamtym czasie głównie plotki z bazarów Delhi, niemniej uznawane za obowiązującą wersję. Dopiero teraz kamień został odmitologizowany. W rezultacie świat może nareszcie poznać jego prawdziwe dzieje, pełne chciwości, zbrodni, tortur i morderstw, kolonializmu i grabieży – autorom udało się bowiem dotrzeć do wielu, nieznanych wcześniej źródeł, znajdujących się między innymi w południowej i środkowej Azji. Historia kończy się na opisie budzącego kontrowersje obecnego miejsca przechowywania drogocennego kamienia: londyńskiej Tower, gdzie w muzeum klejnotów królewskich zdobi koronę królowej matki.\”
https://bonito.pl/k-1439127-koh-i-noor-historia-najslynniejszego-diamentu-swiata
   3) \”Morderczyni\” Sarah A. Denzil (wyd. Filia) 16.01.2019 – zmieniamy temat z historii na thriller, bo szykuje się powoli druga książka Denzil na naszym rynku. Pierwsza (\”Milczące dziecko\”) całkiem mi się podobała, więc na pewno z dużym zainteresowaniem przeczytam co też ciekawego tym razem wymyśliła autorka. Bo pomysły ma naprawdę przerażające, ale chyba właśnie o to chodzi w dobrych thrillerach. 😉 \”Siedem lat temu sześcioletnia Maisie została zamordowana. Odpowiedzialność za jej śmierć spadła na czternastoletnią Isabel. Dziewczynka nic nie pamięta, ale na ubraniu i dłoniach ma krew Maisie. Sąd skazuje ją za morderstwo. Leah zaczyna pracę w szpitalu psychiatrycznym dla szczególnie niebezpiecznych przestępców. Poznaje Isabel i spędza z nią dużo czasu. Wkrótce zaczyna podejrzewać, że ktoś inny jest winien śmierci dziewczynki sprzed siedmiu lat. Jeśli tak, to kto to zrobił? I czy da się zwrócić młodej dziewczynie skradzione dzieciństwo i zdjąć z niej piętno morderczyni?\”
https://bonito.pl/k-1168673-morderczyni
   4) \”Ostatnie królestwo\” Bernard Cornwell (wyd. Otwarte) 16.01.2019 –  trylogię Cornwella o czasach arturiańskich mam rozpoczętą, a tutaj pojawia się kolejne jego dzieło. Co miesiąc ma pojawiać się kolejny tom (na razie naliczyłam cztery) jego powieści o wikingach, która na pewno też odnajdzie swoje miejsce na moim regale. 😉 \”Anglia, IX wiek. Wikingowie plądrują i zajmują ziemie kolejnych anglosaskich królestw. Uhtred, syn ealdormana Northumbrii, trafia do duńskiej niewoli po tym, jak jego ojciec zginął w walce z najeźdźcami. Dorasta wśród wikingów, żyje zgodnie z ich zasadami, staje się częścią rodziny jarla Ragnara i wojownikiem. Jednak przeznaczenia nie da się oszukać. Los jest nieubłagany. W chaosie duńskiej inwazji, w wirze walki Uthred staje przed wyborem, czy być lojalnym wobec tych, którzy go wychowali, czy wobec saskich pobratymców…\”
https://bonito.pl/k-1526086-ostatnie-krolestwo
   5) \”Gdzie jest Prezydent\” Bill Clinton, James Patterson (wyd. Znak) 30.01.2019 – książka promowana jako największa sensacja 2018 roku u nas pojawi się dopiero pod koniec miesiąca. Ale zapowiada się kawałek dobrej sensacji, którą na pewno przeczytam jednym tchem. Chyba że mnie będzie nudzić, ale liczę, że tak nie będzie. 😉 \”To się za chwilę wydarzy. Najgroźniejszy atak terrorystyczny w historii rozpocznie się za 6… 5… 4… Zniknie wszystko. Dostęp do wody, prądu, twoich oszczędności. Nie zadzwonisz do rodziny. Nie będziesz wiedział, co się dzieje. Nie spodziewałeś się, że to może dotyczyć także ciebie. Ktoś tylko czeka, by zrealizować swój plan. Ma sprzymierzeńca w Białym Domu. Wystarczy, że wpisze hasło. W ściśle strzeżonym miejscu trwa narada przywódców najważniejszych państw świata. Ustalają strategię działania. Czy wystarczy im czasu, by ją zrealizować? Tylko Bill Clinton i James Patterson mogli napisać taką powieść. Po raz pierwszy w historii prezydent Stanów Zjednoczonych odsłonił tajniki funkcjonowania Białego Domu autorowi światowych bestsellerów. Zabójcza kombinacja, która trzyma w napięciu do końca.\”
https://bonito.pl/k-1263605-gdzie-jest-prezydent
   6) \”Obsesja zbrodni. Prawdziwa historia najbardziej poszukiwanego seryjnego mordercy w USA\” Michelle McNamara (wyd. Znak) 16.01.2019 – ostatnio coraz popularniejsze stają się książki o mordercach, więc ta doskonale wpisuje się ten nurt. Mam nadzieję, że będzie to kawał dobrej lektury, bo ostatnio książki tego typu niestety częściej mnie rozczarowują niż zachwycają. \”Żadna zbrodnia nie ulega przedawnieniu. Poznaj mroczną tajemnicę najbardziej poszukiwanego seryjnego mordercy w USA. Pięćdziesiąt gwałtów i dziesięć sadystycznych morderstw przez ponad dekadę. Ani Zodiak, ani Night Stalker nie dorównywali mu aktywnością. Atakował kobiety w ich własnych sypialniach, mordował mężów na oczach żon. Zazwyczaj wybierał parterowy dom w spokojnej dzielnicy. Wchodził do środka, uczył się rozkładu pomieszczeń. Nie zostawiał po sobie żadnego śladu. W końcu zniknął, unikając ujęcia przez policję, w tym jednego z najlepszych profilerów w historii. Michelle McNamara, dziennikarka kryminalna, twórczyni popularnej strony internetowej TrueCrimeDiary.com, postanowiła dopaść brutalnego psychopatę, którego nazwała Golden State Killerem. Przeczesała tysiące stron policyjnych kartotek, oglądnęła raporty z sekcji zwłok, rozmawiała z ofiarami gwałtów i ludźmi, którzy mogli być świadkami morderstw. Ta wstrząsająca książka, której autorka z powodu tragicznej i tajemniczej śmierci nie zdążyła dokończyć (ostatni rozdział napisał jej przyjaciel), jest świadectwem jej obsesji i niestrudzonej pogoni za prawdą. Przyczyniła się też do ujęcia Golden State Killera w kwietniu 2018 roku.\”
https://www.empik.com/obsesja-zbrodni-prawdziwa-historia-najbardziej-poszukiwanego-seryjnego-mordercy-w-usa-mcnamara-michelle,p1218803681,ksiazka-p
 7) \”Srebrna zatoka\” Jojo Moyes (wyd. Między Słowami) 16.01.2019 – zdecydowanie literatura kobieca nie należy do moich ulubionych gatunków, ale dla twórczości Moyes robię wyjątek. I tak też będzie w przypadku. 🙂 \”Liza nie zamierza oglądać się za siebie. Czasem lepiej nie myśleć o przeszłości. Właśnie dlatego znalazła swój azyl nad malowniczą Srebrną Zatoką, w dzikiej części australijskiego wybrzeża, gdzie można obserwować delfiny, a coroczne pojawienie się humbaków jest dla miejscowych świętem. Mike pojawia się tam nieproszony. Przyjeżdża z wielkiego miasta i uosabia wszystko, od czego Liza starała się uciec: nowoczesność, biznes i bezwzględną korporację. Wraz z jego przybyciem urokliwy, spokojny świat staje się zagrożony. By go ocalić, Liza musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ucieczka zawsze jest dobrym rozwiązaniem oraz… Czy można pokochać kogoś, kto wydaje się naszym największym wrogiem?\”
https://www.empik.com/srebrna-zatoka-moyes-jojo,p1219048829,ksiazka-p
   8) \”Ogień i krew. Pieśń Lodu i Ognia. Część 2\” George R. R. Martin (wyd. Zysk i S-ka) 28.01.2019 –  to znowu nie jest ta najbardziej wyczekiwana książka od Martina, bo tym razem dostajemy drugi tom losów Targaryenów. Przyznam szczerze, że pierwszy zaczęłam czytać, ale nie zrobił na mnie wielkiego wrażenia, chociaż i tak na pewno kiedyś go dokończę i sięgnę też po ten. W końcu jakoś trzeba wypełnić to oczekiwanie na zakończenie (książkowe, a nie serialowe) Sagi Lodu i Ognia. 🙂 
https://www.empik.com/ogien-i-krew-piesn-lodu-i-ognia-tom-2-martin-george-r-r,p1219001998,ksiazka-p
   9) \”Rodzanice\” Katarzyna Puzyńska (wyd. Prószyński) 29.01.2019 – to zdecydowanie najbardziej wyczekiwana przeze mnie premiera stycznia. Dziesiąty już tom sagi o Lipowie, a ja ciągle po zakończeniu każdej kolejnej książki mam poczucie niedosytu i chętnie od razu chciałabym następną i następną. 😉 To chyba dobrze świadczy o tym cyklu. 😉 \”Zbliża się krwawy superksiężyc. Mieszkańcy maleńkich Rodzanic boją się, że ta niezwykła pełnia uwolni z dawna uśpionego demona. Tymczasem na zamarzniętym, smaganym zimowym wichrem jeziorze znaleziono ciało zamordowanej dziewczyny. Jest przykryta kocem. Gdyby nie to, że jakieś zwierzę poszarpało jej rękę, wyglądałaby, jakby spokojnie spała. Tego samego dnia umiera pewna dziennikarka. W ostatnich słowach przestrzega byłą komisarz Klementynę Kopp przed wilkołakiem. Wkrótce emerytowana policjantka znika bez śladu… Pojawiają się sugestie, że to Kopp dokonała zbrodni. Tylko aspirant Daniel Podgórski wierzy, że dawna koleżanka jest niewinna. Jaki sekret skrywa sam Podgórski? Dlaczego odpowiedzi warto szukać w szklanej kuli? Ile prawdy jest w anonimie zapowiadającym śmierć wszystkich mieszkańców Lipowa? I kto tak naprawdę czai się w ciemności?\”
https://bonito.pl/k-1443951-rodzanice
   Tak jak napisałam na początku – styczeń zaczynamy wyjątkowo skromnie, bo zaledwie dziewięcioma pozycjami. Znając życie, na pewno coś przegapiłam, więc dajcie znać na co Wy czekacie i co polecacie. 😉

~~Madusia.

12 komentarzy

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *