Książki

Zaczytana Madusia: na co czekam w lutym, czyli zapowiedzi czytelnicze.

       Luty! Najkrótszy miesiąc w roku, a obfitujący w wiele naprawdę świetnych premier książkowych, których nie mogę się szczerze doczekać. Zebrałam czternaście najlepszych wg mnie i serdecznie zapraszam Was do zapoznania się z tą listą. 🙂

   1) \”Tylko niewinni\” Rachel Abbott (wyd. Filia) 13.02.2019 –  nie do końca rozumiem kolejność wydawania książek tej autorki, bo teraz swoją premierę będzie miał tom pierwszy. 😉 Niemniej wszystkie dotychczas przeczytane jej powieści bardzo mi się podobały, więc na pewno i ta wpadnie w moje łapki. 😉 \”Kiedy znany filantrop zostaje znaleziony martwy, nikt nie ma wątpliwości, że mordercą jest kobieta. Precyzja, z jaką wszystko zostało zaplanowane wskazuje, że nie było w tym ani pasji, ani przypadku. To była egzekucja. Ofiara była powszechnie szanowana za charytatywną pracę i pomoc przemycanym z Europy Środkowej prostytutkom. Kiedy jedna z nich znika, detektyw Tom Douglas jest przekonany, że obie sprawy się ze sobą łączą. Śledztwo jednak nie przynosi żadnych rezultatów, a presja środowiska jest coraz silniejsza. Dopiero kiedy na jaw wychodzi przerażający sekret, detektyw uświadamia sobie, że to coś więcej niż zwykła sprawa morderstwa. Niezależnie od zakończenia, musi zmierzyć się z trudnym dylematem. Czy ukarać winnego, czy chronić niewinnych.\”
https://bonito.pl/k-1271563-tylko-niewinni
   2) \”Zwiastun burzy\” Bernard Cornwell (wyd. Otwarte) 13.02.2019 – drugi tom opowieści o wikingach. Pierwszy już pięknie prezentuje się na mojej półce, ale ciągle nie miałam czasu się za niego zabrać. Patrząc jednak do kunszcie autora przy jego poprzednich książkach i te będą dobre. 🙂 \”Mimo pokonania Duńczyków pod Cynuit i przechylenia szali zwycięstwa na stronę wojsk angielskich Uhtred popada w niełaskę u króla Alfreda. Rozgoryczony wyrusza na łupieżcze wyprawy, by zdobyć skarby i spłacić Kościołowi dług, jaki przeszedł na niego, gdy ożenił się z Mildrith. Tymczasem Duńczycy łamią zawarty z Alfredem rozejm i podbijają niemal cały Wessex. Uhtred znów będzie musiał stanąć do walki z najeźdźcą…\”
https://bonito.pl/k-1353259-zwiastun-burzy
   3) \”Cymanowski młyn\” Magdalena Witkiewicz, Stefan Darda (wyd. Filia) 13.02.2019 –  to wyjątkowo ciekawa propozycja w lutym, bo autorzy stworzyli niecodzienny mariaż. I to może chwycić. 😉 Nie mogę się doczekać, żeby ją przeczytać. \”Oboje łudzą się, że tajemniczy prezent: urlop w leśnym pensjonacie, z dala od ludzi i cywilizacji, może jeszcze wszystko uratować. Początkowo ulegają romantycznym chwilom, jednak nagły wyjazd Macieja budzi demony przeszłości. Łukasz, przystojny syn właściciela, do złudzenia przypomina Monice jej byłego narzeczonego. Czy to tylko przypadkowe podobieństwo? Wyjazd, który miał ratować związek, okazuje się początkiem trudnych do wyjaśnienia i niepokojących zdarzeń. Nic nie jest oczywiste, bohaterowie głęboko skrywają tajemnice, a na światło dzienne wypływają przerażające wspomnienia o krwawych zbrodniach sprzed lat. Kim tak naprawdę jest Łukasz? Czy małżeństwo Moniki i Maćka przetrwa próbę sił? I jaką rolę pełni dziewczynka ze starej wyblakłej fotografii?\”
https://bonito.pl/k-1499875-cymanowski-mlyn
   4) \”Maria Magdalena. Biografia\” Paweł F. Nowakowski (wyd. Znak) 13.02.2019 –  z racji mojego zacnego imienia ta biografia ciekawi mnie niezmiernie. I chociaż długo trwało, żebym się do niego przekonała, to teraz nie zamieniłabym go na żadne inne. A o Marii Magdalenie chętnie poczytam nieco więcej. 😉 \”Kim była Maria Magdalena? Kobietą wykonującą najstarszy zawód świata, najgorliwszą uczennicą Chrystusa równą apostołom czy może – jak twierdził Dan Brown w Kodzie Leonarda da Vinci – żoną Jezusa i matką Jego dzieci? Dlaczego od wieków Kościół taką czcią otacza kobietę pochodzącą z rybackiej osady na północy Izraela? Co sprawiło, że stała się bohaterką obrazów wielu mistrzów malarstwa, dzieł literatów, filmów i piosenek? Dzięki czemu jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych świętych Kościoła? Ta książka to spotkanie z jedną z najbardziej kontrowersyjnych, a przez to intrygujących postaci z Pisma Świętego.\”
https://bonito.pl/k-1948831-maria-magdalena-biografia
     5) \”Royal. Tom 4. Korona ze stali\” Valentina Fast (wyd. Media Rodzina) 13.02.2019 –  czwarty tom serii, która jest dla mnie takim trochę guilty pleasure. Czyta się ją wyjątkowo łatwo i przyjemnie, bo szalenie banalna to historia. Jednak cóż – wciągnęła mnie. 😉 \”Zmagania w pałacu dobiegają końca. Kandydatki wyruszają w objazd po Królestwie, a pod koniec tournée książę ma wyjawić swoją tożsamość. Tatiana miota się między uczuciem do Phillipa a przywiązaniem do Henry’ego. Dopiero wspólna wycieczka po Królestwie otworzy jej oczy – nie tylko w sprawach dotyczących jej poranionego serca, ale również prawdziwych planów króla…\”
https://bonito.pl/k-1499038-royal-tom-4-korona-ze-stali
   6) \”Pozwól mi wrócić\” B. A. Paris (wyd. Albatros) 13.02.2019 – kolejny świetnie zapowiadający się thriller, który to rodzaj literacki wyrasta na mój ulubiony. 😉 A tej autorce książki całkiem niezłe wychodzą, więc i ta na pewno będzie ciekawa. 🙂 \”Ona zniknęła. Fin i Layla, młodzi i nieprzytomne w sobie zakochani, wyjeżdżają na wakacje do Francji. W drodze zatrzymują się w nocy na parkingu i kiedy Fin wraca z toalety, jego dziewczyny nigdzie nie ma. On skłamał. Fin opowiada policji, o tym, co zdarzyło się tej nocy. Są tacy, co nie wierzą w jego wersję i podejrzewają go o najgorsze. Nawet po latach. I tylko Fin wie, że nie powiedział policji całej prawdy. Nowe życie. Po dziesięciu latach zaczyna jeszcze raz – w innym miejscu, z inną kobietą. I tak się akurat złożyło, że jest nią siostra jego zaginionej dziewczyny. Kiedy się zaręczają, Fin dostaje telefon. Ktoś z jego przeszłości widział Laylę. Ktoś podrzuca znaki kojarzące się jednoznacznie z Laylą. Ktoś wysyła mu maile, które doprowadzają go na skraj szaleństwa. Fin zaczyna podejrzewać wszystkich i coraz bardzie wierzy w to, że jego dawna ukochana żyje. I że jest bliżej, niż mu się wydaje.\”
https://bonito.pl/k-1963909-pozwol-mi-wrocic
   7) \”Becoming. Moja historia\” Michelle Obama (wyd. Agora) 13.02.2019 – jedna z bardziej wyczekiwanych biografii tego roku, na którą przyznam szczerze, sama też czekam. 😉 \”Jako Pierwsza Dama Stanów Zjednoczonych – i pierwsza Afroamerykanka na tym stanowisku – pomogła uczynić Biały Dom bardziej otwartym niż kiedykolwiek wcześniej. Została wielką rzeczniczką kobiet, zarówno tych w USA, jak i na całym świecie, gruntownie zmieniając przyzwyczajenia rodzin w zakresie zdrowszego i bardziej aktywnego życia. Towarzyszyła mężowi, gdy prowadził Amerykę poprzez niektóre z najtrudniejszych chwil w historii kraju. A przy tym pokazała nam, jak się poruszać na parkiecie, totalnie wymiatała w Carpool Karaoke i wychowała dwie trzeźwo myślące córki, chociaż media, które nie wybaczają, cały czas patrzyły jej na ręce. W tych wspomnieniach, historii głęboko przemyślanej i opowiedzianej z porywającą swadą, Michelle Obama zaprasza czytelników do swojego świata. Porządkuje doświadczenia, które ją ukształtowały – od dzieciństwa w południowym Chicago, przez lata pracy na kierowniczym stanowisku, kiedy musiała pogodzić macierzyństwo z karierą, aż do czasu spędzonego w najsłynniejszym domu świata. Swoje zwycięstwa i porażki, zarówno te publiczne, jak i prywatne, opisuje z niezawodną szczerością i wielkim humorem, opowiadając historię swego życia w taki sam sposób, w jaki je przeżyła: we własnych słowach i na własnych warunkach. Ciepła, mądra i odkrywcza – książka Becoming to zaskakująco intymny rozrachunek w wykonaniu kobiety wrażliwej i stanowczej, która konsekwentnie przerastała cudze oczekiwania. Jej opowieść potrafi natchnąć do tego samego.\”
https://bonito.pl/k-1701233-becoming-moja-historia
   8) \”Czas ognistych kwiatów\” Sarah Lark (wyd. Sonia Draga) 27.02.2019 – powieści historyczne są zdecydowanie jednym z moich najbardziej ulubionych gatunków literackich, chociaż ostatnio czytam ich nieco mniej. W lutym jednak pojawi się pozycja, którą na pewno muszę przeczytać, zwłaszcza że coraz bardziej ciągnie mnie do Nowej Zelandii. 😉 \”Porywająca historia młodych kobiet zdanych tylko na siebie w zupełnie obcym świecie. Meklemburgia, rok 1842. Grupa chłopskich rodzin postanawia wyjechać z małej wioski, wiedziona obietnicami lepszego życia i otrzymania własnego kawałka ziemi w odległej Nowej Zelandii. Wśród nich podróżuje siedemnastoletnia Ida Lange i jej ojciec, surowy luteranin. Na statek zaciąga się także Karl, od dawna zakochany w dziewczynie. Gdy okręt Sankt Pauli wreszcie dociera do wybrzeży Wyspy Południowej, osadników czeka niemiła niespodzianka. Obiecana im ziemia została już przydzielona innym… Przybysze decydują się założyć osadę w dolinie rzeki. Ida czuje, że jej życie zaczyna wymykać jej się spod kontroli, a bliski jej sercu Karl odpływa na Wyspę Północną, by tam szukać szczęścia. Jedynym wsparciem jest dla niej egzotyczna przyjaciółka, Cat, zwana Jasnowłosą Maoryską. Którejś nocy nadchodzi ogromna powódź…\”
https://bonito.pl/k-1408190-czas-ognistych-kwiatow
   9) \”Mój ojciec jest mordercą\” Rachel Caine (wyd. Filia) 27.02.2019 – pierwszy tom \”Żona mordercy\” bardzo mi się podobał, więc mam nadzieję, że drugi tom trzyma podobny poziom. Perspektywa żony była niezwykle ciekawym zabiegiem, więc ciekawi mnie, czy i spojrzenie dziecka będzie równie dobre. \”Za każdym razem kiedy Gina zamyka oczy, widzi go w swoich koszmarach. Teraz kiedy oczy ma szeroko otwarte, koszmar nie znika. Gina Proctor wygrała bitwę ratując dzieci przed mężem, który okazał się seryjnym mordercą. Jednak wojna wciąż trwa. Zwłaszcza, że Melvin uciekł z więzienia i wysłał jej krótką wiadomość: „Teraz już nigdzie nie będziecie bezpieczni”. Schronienie w malowniczym Stillhouse Lake okazało się pułapką, dlatego Gina wraz z bratem jednej z ofiar Melvina, wyruszają na polowanie. Zaczyna się psychologiczna gra, której celem jest wzajemne wyniszczenie. Kiedy zaczynają znikać znajomi spośród wąskiego grona zaufanych Giny, pozostaje jej już tylko wściekłość i żądza zemsty. Jedno jest pewne – któreś z nich musi umrzeć.\”
https://bonito.pl/k-1151989-moj-ojciec-jest-morderca
   10) \”Zmierzch Jagiellonów. Barbara Radziwiłłówna\” Magdalena Niedźwiedzka (wyd. Prószyński) 26.02.2019 – \”Barbara Radziwiłłówna to kolejna po Bonie postać z autorskiego cyklu Magdaleny Niedźwiedzkiej „Zmierzch Jagiellonów”. Może nie tak wyrazista i charakterna jak Bona, ale za to wygadana i nieprzejmująca się konwenansami. Jej nieprzeciętna uroda miała ogromny wpływ na losy kraju; o mały włos wybuchłaby przez nią wojna domowa. Jak to często bywa z pięknymi kobietami, była oskarżana o złe prowadzenie się, a nawet czary. Książka o niej to również historia wielu interesujących postaci i koronowanych głów, łącznie z Boną, która szczerze nienawidziła Barbary i zabiegała o unieważnienie jej małżeństwa z Zygmuntem II Augustem. Radziwiłłówna jest fenomenem polskiej kultury. Mimo że żyła krótko, należy do grona najsławniejszych kobiet w historii Polski. Jej dzieje badało wielu uczonych, losy opiewali słynni poeci, a na płótnach uwieczniali ją wybitni artyści. Jawi się jako osoba buńczuczna, pewna siebie i swojego uroku, budzi ogromną sympatię.\” Na pewno będzie czytane. <3
https://bonito.pl/k-1667031-zmierzch-jagiellonow-barbara-radziwillowna
   11) \”Ślepiec\” Max Czornyj (wyd. Filia) 27.02.2019 – kolejny kryminał Maxa, który powoli wyrasta na prawdziwą gwiazdę tego gatunku. Chwilami jest dość ciężko, ale tak właśnie musi być u Maxa. I zapowiada się, że Ślepiec dalej utrzyma ten trend. 😉 \”W pustym mieszkaniu w jednym z gdańskich bloków zostaje znalezione makabrycznie okaleczone ciało mężczyzny. Sprawa zostaje przydzielona komisarz Lizie Langer, która musi zmierzyć się także z własnymi problemami z przeszłości. Do zespołu śledczych dołącza Orest Rembert – młody profiler, który zdaje się bardziej zafascynowany tworzeniem portretu psychologicznego komisarz niż zabójcy. Langer i Rembert tworzą szczególny duet, razem stawiając czoła seryjnemu mordercy. Sprawa jednak stanęła w martwym punkcie do momentu, kiedy morderca znowu daje o sobie znać. Po raz kolejny ze szczególnym okrucieństwem upodobał sobie oczy swojej ofiary. Kim jest mężczyzna nazywający siebie Ślepcem? Kto będzie kolejną ofiarą?\”
https://bonito.pl/k-1232931-slepiec
   12) \”Siedem Sióstr. Tom 5. Siostra Księżyca\” Lucinda Riley (wyd. Albatros) 13.02.2019 –  piąty tom i tym razem czeka nas wyprawa do Hiszpanii, więc z tego powodu tym bardziej nie mogę doczekać się jej lektury. 🙂 Mam nadzieję, że historia Tiggy będzie równie piękna jak pozostałych sióstr. \”Sześć sióstr. Choć urodziły się na różnych kontynentach, wychowały się w bajecznej posiadłości na prywatnym półwyspie Jeziora Genewskiego. Adopcyjny ojciec, nazywany przez nie Pa Saltem, nadał im imiona mitycznych Plejad. Każda ułożyła sobie życie po swojemu i rzadko mają okazję spotkać się wszystkie razem. Do domu ściąga je niespodziewana śmierć ojca, który zostawił każdej list i wskazówki mogące im pomóc w odkryciu własnych korzeni. I w odnalezieniu odpowiedzi na pytanie, co się stało z siódmą siostrą. Tiggy po śmierci ojca przeprowadza się do dzikiej Szkocji, by robić to, co zawsze kochała – opiekować się zwierzętami. Trafia do odosobnionej posiadłości Kinnaird, której właścicielem jest tajemniczy Charlie. Wkrótce spotyka odwiecznego mieszkańca majątku – starego Cygana. I dowiaduje się od niego, że w jej żyłach płynie krew ludzi posiadających dar uzdrawiania. Oraz że dawno temu przepowiedziano mu, że kiedy Tiggy do niego przybędzie, ma wskazać jej drogę do spalonej słońcem Granady. W cieniu okazałych murów Alhambry Tiggy odkrywa swój związek z członkami słynnej cygańskiej społeczności Sacromonte, którzy zostali zmuszeni do ucieczki ze swych domów podczas wojny domowej, i z La Candelą – największą tancerką flamenco swojego pokolenia. A pod okiem cygańskiej wiedźmy zaczyna uczyć się leczyć. Przyjdzie jednak czas, kiedy los każe jej wybierać, czy powinna zostać z nowo poznaną rodziną, czy wrócić do Kinnaird, do Charliego…\”
https://bonito.pl/k-1646274-siedem-siostr-tom-5-siostra-ksiezyca
   13) \”Serce. Tom 3\” Bartosz Szczygielski (wyd. W.A.B.) 13.02.2019 – to jedna z bardziej wyczekiwanych przeze mnie książek, bo wcześniejsze były naprawdę dobre, a i sam autor jest niezwykle sympatyczny. 😉 I teraz mam dylemat czy tego 13 lutego czytać Serce czy Siostrę Księżyca? 😉 \”Były komisarz policji, Gabriel Byś, pracuje na czarno. Ledwo wiąże koniec z końcem i próbuje żyć normalnie, nie rzucając się nikomu w oczy. Jednak przeszłość nie pozwala o sobie zapomnieć i dopada go w chwili, gdy sądzi, że jest już bezpieczny. Pewnego dnia znajduje ludzkie szczątki w centrum handlowym, a jego kruchy świat rozpada się na kawałki. Zwłoki giną w niewyjaśnionych okolicznościach jeszcze przed identyfikacją. Gabriel staje przed dylematem – ukrywać się dalej czy podjąć niebezpieczną walkę z ludźmi, którzy pozbawili go wszystkiego. Jaką rolę w tej ryzykownej grze odegra była prostytutka, Kaśka, kobieta, która straciła wszystko, a jedyne, co trzyma ją przy życiu, to żądza zemsty? Witaj w świecie, gdzie nic nie jest takie, jakim się wydaje.\”
https://bonito.pl/k-1360306-serce-tom-3
   14) \”Bezbronne\” Taylor Adams (wyd. Otwarte) 13.02.2019 – \”Odludzie. Śnieżyca. Mała dziewczynka uwięziona w aucie. Znikąd pomocy. Co byś zrobiła? Darby jechała z uniwersytetu do domu, gdy rozszalała się burza śnieżna i uwięziła ją na odludziu. Najbliższą noc dziewczyna będzie musiała spędzić na postoju przy autostradzie z czterema obcymi osobami i bez zasięgu. Gdy rozgląda się po parkingu, przypadkowo odkrywa, że w jednym z aut uwięzione jest małe dziecko… Kto z przebywających na postoju jest porywaczem? Kim jest uwięziona dziewczynka? Jak można jej pomóc?\” Jako ostatnia w zestawieniu pojawia się książka, którą dostałam od wydawnictwa, żeby przeczytać ją przed premierą. I powiem Wam – nie jest źle! Ale będzie więcej nieco później. 😉
https://www.empik.com/bezbronne-adams-taylor,p1220462593,ksiazka-p
       Wyjątkowo dobrze zapowiada się połowa lutego i naprawdę jest na tej liście kilka książek, których baaaardzo nie mogę się doczekać. 😉 A Wy macie jakiś ulubieńców nadchodzącego miesiąca?
~~Madusia.

No Comments

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *