Książki

Zaczytana Madusia: na co czekam w lipcu, czyli zapowiedzi czytelnicze.

       Ostatni dzień czerwca to bardzo dobra pora na przedstawienie zapowiedzi najciekawszych wg mnie książek, które będą miały swoją premierę w lipcu. Przyznam szczerze, że jak na okres wakacyjny, to pojawiają się w tym dość krótkim zestawieniu niemalże same poważne tytuły. Ostatnio bowiem ciężko czyta mi się powieści czy nawet kryminały, głównie w książkach nieco \”cięższych\” siedzę. Postaram się niedługo znów wrócić do robienia zestawień przeczytanych książek, bo całkiem sporo dobrych mi się trafia i fajnie byłoby puścić dalej w świat tak dobre opinie. 😉 Ale wracając do tematu – zapraszam na szczęśliwą siódemkę lipca!
   1) \”Teraz zaśniesz\” C.L. Taylor (Albatros) 3.07.2019 –  jeden z dwóch kryminałów na liście. 🙂 Zwykle te od Albatrosa są dobre i zaskakują swoim zakończeniem, mimo iż opis nieco przypomina wcześniej czytane już książki. \”Anna marzy o tym, by zasnąć. Ale wyniszczająca bezsenność, lęki i prześladujące ją wspomnienia tamtej straszliwej nocy sprawiają, że to niemożliwe. Gdyby tylko nie czuła się tak winna… Aby uciec od dręczącej ją przeszłości, Anna przyjmuje posadę w hotelu na odległej szkockiej wyspie Rum. Kiedy jednak dołącza do niej siedmioro gości, to, co zdawało się ratunkiem przed światem, zamienia się w śmiertelnie przerażający koszmar.\”
https://bonito.pl/k-1322490-teraz-zasniesz
   2) \”Zniknięcie Annie Thorne\” C.J. Tudor (Czarna Owca) 17.07.2019 – druga książka autora Kredziarza, który sporo namieszał w książkowej blogosferze. Ciekawe czy z tą będzie podobnie, bo z opisu można wywnioskować, że tematyka dość zbliżona jest. 🙂 \”Kiedy Joe Thorne miał piętnaście lat, jego młodsza siostra, Annie, zniknęła. Myślał wtedy, że to najgorsza rzecz, jaka może spotkać jego rodzinę. Ale później Annie wróciła. Teraz Joe przyjeżdża do wioski, w której się wychował. Powrót oznacza konfrontację z ludźmi, z którymi dorastał. Pięcioro przyjaciół wie, co się wydarzyło tamtej nocy, ale nie rozmawiało o tym przez dwadzieścia pięć lat.\”
https://bonito.pl/k-1755086-znikniecie-annie-thorne
   3) \”Czarnobyl. Spowiedź reportera\” Igor Kostin (Albatros) 17.07.2019 – na fali popularności serialu HBO pojawia się coraz więcej pozycji dotyczących katastrofy sprzed ponad trzydziestu lat. I bardzo dobrze, bo ciągle niewiele na ten temat wiemy, a im więcej się dowiemy, tym więcej wniosków na przyszłość można wyciągnąć. \”Igor Kostin, przez „Washington Post” nazwany „człowiekiem legendą”, 26 kwietnia 1986 roku, zaledwie kilka godzin po wybuchu reaktora, przeleciał helikopterem nad płonącym czwartym blokiem elektrowni atomowej w Czarnobylu. W trakcie lotu wykonał kilkanaście zdjęć, ale promieniowanie zniszczyło film. Jedyna ocalała fotografia z kliszy obiegła cały świat. Wstrząśnięty rozmiarami katastrofy i milczeniem władz, pozostał na miejscu, by udokumentować ewakuację ludności, ich rozpacz i cierpienia, skrajne lekceważenie bezpieczeństwa, ludzką lekkomyślność, ale też nieprawdopodobne poświęcenie likwidatorów i innych osób biorących udział w akcji ratunkowej. Dwadzieścia lat po tych zdarzeniach, zmagając się z chorobą popromienną, wydał niezwykłą książkę, w której opisał udokumentowane zdjęciami dni tuż po wybuchu oraz tragiczne, rozciągające się na lata skutki katastrofy.\”
https://bonito.pl/k-1205144-czarnobyl-spowiedz-reportera
   4) \”Armagedon i Paranoja\” Rodric Braithwaite (Znak) 3.07.2019 – pozycja o atomie z innej strony, czyli opowieść jak to się zaczęło od wybuchu w Hiroszimie. Na pewno nie będzie to lekka lektura, ale myślę, że warto po nią sięgnąć, żeby po prostu wiedzieć. \”6 sierpnia 1945 roku, godzina 8.15, Hiroszima. Na tle nieba pojedynczy samolot zrzuca bombę. Rozpoczyna się pierwszy w historii atak zbrojny z użyciem broni atomowej. Nad centrum miasta uformował się gigantyczny słup dymu, przybierający kształt grzyba. Jego wysokość sięgała kilkunastu kilometrów. 43 sekundy później miasto wraz z mieszkańcami wyparowuje. Znika z powierzchni ziemi. Hiroszima nie istnieje. Tak zaczyna się nowa era w dziejach świata. Czas atomu. Ludzkość dostaje do rąk broń, która jest w stanie unicestwić planetę. Rozpoczyna się wyścig zbrojeń światowych mocarstw. Naukowcy rozgryzają tajemnice natury, posłuszni wojskowi skrupulatnie planują możliwe manewry, a politycy borykają się z podjęciem decyzji, których konsekwencje mogą się okazać nie do przyjęcia. Żaden z nich nie chciał rozpocząć wojny nuklearnej, ale wszyscy byli paranoikami co do tego, co może zrobić druga strona. W tej opowieści występują liczne czarne charaktery – i to po obu stronach żelaznej kurtyny. To mroczny czas paranoicznego strachu przed nuklearną katastrofą. Dysponujemy bronią zbyt potężną, by można jej było użyć. Zniszczyłaby naszą cywilizację w kilka sekund. Wystarczy błędna ocena sytuacji, zamach terrorystyczny lub… czysty przypadek. Temat wymaga nowej analizy, a książka Braithwaite\’a jest cennym punktem wyjścia…\”
https://bonito.pl/k-1744967-armagedon-i-paranoja
  5) \”Skryba ze Sieny\” Melodie Winawer (Rebis) 30.07.2019 – i wreszcie jakaś lżejsza pozycja na liście. Już sama Siena w tytule przekonuje mnie, żeby po nią sięgnąć, bo jest to jedno z tych miast, w którym zakochałam się od pierwszego wejrzenia. I fajnie będzie do niego powrócić, zwłaszcza w połowie czternastego wieku. <3 „Nowy Jork, wiek XXI. Po nagłej śmierci brata Beatrice dowiaduje się, że zostawił jej w spadku stary dom w Sienie i powierzył dokończenie badań nad zagadkową historią tego miasta. Wśród dokumentów brata Beatrice natrafia na dziennik artysty z XIV wieku: w jego freskach odkrywa własny wizerunek. Nierozwikłana tajemnica przenosi Beatrice do Sieny w przededniu wybuchu zarazy. Siena, rok 1347. Gabriele Accorsi śni o ciemnowłosej kobiecie, która stała się dla niego źródłem inspiracji. Gdy niespodziewanie spotyka ją na jawie, jego muza okazuje się równie realna jak spisek, który zagraża nie tylko im obojgu, ale i całemu miastu. Siena i Florencja walczą o dominację, a tymczasem zaraza zbiera pierwsze żniwo. Beatrice i Gabriele, uwikłani w zdradę dzielącą dwa najwspanialsze miasta Toskanii, będą musieli zadecydować, który kraj – i wiek – wybiorą.”
https://bonito.pl/k-1251013-skryba-ze-sieny
   6) \”Sharon Tate. Życie\” Ed Sanders (Laurum) 3.07.2019 – w tym roku mija pięćdziesiąt lat od jej tragicznej śmierci, więc nic dziwnego, że pojawiło się kilka książek na ten temat, a to właśnie jedna z nich. Przyznam szczerze, że moja wiedza o tych wydarzeniach jest niewielka, więc na pewno chętnie ją uzupełnię. \”Książka śledzi losy Sharon od czasów, gdy wygrywała ona konkursy piękności, aż po okres początków jej kariery aktorskiej. Poznajemy jej pierwsze romanse, związek i małżeństwo z reżyserem Romanem Polańskim oraz ekstrawaganckie życie, jakie zawsze chciała prowadzić. Cała historia została przedstawiona na tle barwnych lat sześćdziesiątych. Sanders w empatyczny sposób relacjonuje awans aktorki w szeregach Hollywood. Właśnie zbliżała się do statusu gwiazdy, gdy jej nazwisko zostało nierozerwalnie związane z serią morderstw – sama padła ofiarą jednego z nich.W 1969 roku dom Polańskiego został zaatakowany przez członków sekty Charlesa Mansona. Do dziś nie wyjaśniono, dlaczego wyznawcy Mansona wzięli na cel właśnie żonę reżysera. Wkrótce świat obiegła wstrząsająca wiadomość o brutalnych morderstwach ciężarnej Sharon Tate oraz jej przyjaciół na terenie pięknego domu w Los Angeles. Sanders raz jeszcze analizuje tę okropną zbrodnię oraz jej skutki, snując teorię na temat tego, co mogło zaprowadzić oprawców do tego konkretnego domu. Sanders funduje nam miejscami radosną, ogólnie jednak skazaną na bardzo smutne zakończenie podróż po latach sześćdziesiątych. Opisuje wszystko z punktu widzenia człowieka, który to przeżył, przetrwał i doskonale wszystko pamięta. Genialne ilustracje znanego plastyka Ricka Veitcha dodają smaczku tej wciągającej opowieści o losach ukochanej przez wszystkich aktorki, której straszny los prześladuje nas do dziś.\”
https://bonito.pl/k-1511464-sharon-tate-zycie
   7) \”Ludzkie potwory. Kobiety Mansona i banalność zła\” Nikki Meredith (Czarne) 31.07.2019 –  książka będąca uzupełnieniem poprzedniej, bowiem pokazująca tą historię jakby od drugiej strony. A że jest to reportaż od Czarnego, to na pewno będzie bardzo dobry – złych nie wydają. 🙂 \”Nocą z 8 na 9 sierpnia 1969 roku członkowie „rodziny” Charlesa Mansona na jego rozkaz dokonali przerażającej zbrodni: zamordowali będącą w zaawansowanej ciąży żonę Romana Polańskiego Sharon Tate i kilkoro jej gości. Wśród oprawców były Leslie Van Houten i Patricia Krenwinkel. Podczas procesu prokurator nazwał je „ludzkimi potworami”, ale ci, którzy znali je wcześniej, nie mogli uwierzyć, by były zdolne do tak brutalnych czynów. Dziennikarka Nikki Meredith przez dwadzieścia lat odwiedzała „kobiety Mansona” w więzieniu, próbując zrozumieć, co zmieniło normalne na pozór dziewczyny w morderczynie i jak można żyć dalej po popełnieniu tak potwornej zbrodni. Jej książka to mroczna podróż w samo serce zła.\”
https://bonito.pl/k-1906010-ludzkie-potwory-kobiety-mansona-i-banalnosc-zla
       I na takiej to siódemce kończę zestawienie zapowiedzi na lipiec. Czy jakaś przypadła Wam do gustu albo jakąś sami byście mi polecili? Dajcie znać. <3
~~Madusia.

6 komentarzy

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *