Książki

Zaczytana Madusia: najciekawsze premiery listopada!

Zaczynamy listopad! Trochę mnie tutaj nie było, ale doszłam dzisiaj do wniosku, że ta niedziela to dobry moment, żeby powrócić do pisania. Bo czemuż by nie – brakowało mi tego, a długie jesienne wieczory idealnie sprzyjają tworzeniu. Dzisiaj jednak zbyt wiele ode mnie nie będzie, bowiem początek miesiąca to idealna pora, żeby napisać trochę o książkach, które mają się pojawić w ciągu najbliższych dni. A szykuje się nieco fajnych premier i jedno cudne nowe wydanie, które koniecznie musi do mnie trafić. O jakie mi chodzi – czytajcie dalej, a się dowiecie.

   1) \”Niespokojna krew\” Robert Galbraith (wyd. Dolnośląskie) 25.11.2020 – kryminały twórczyni HP pisane pod męskim pseudonimem przypadły mi do gustu (chociaż ostatni był strasznie rozwleczony) i chętnie sięgnę po następną część. Tutaj też zapowiada się prawdziwy grubas, bo 944 strony to naprawdę potężny kaliber. 😉 \”Gdy prywatny detektyw Cormoran Strike odwiedza rodzinę w Kornwalii, kontaktuje się z nim kobieta prosząca o pomoc w odnalezieniu swojej matki, która zaginęła w tajemniczych okolicznościach w 1974 roku. Strike nigdy dotąd nie pracował nad nierozwiązaną sprawą sprzed niemal 40 lat i jest zaintrygowany. Mimo małych szans na powodzenie dopisuje zlecenie do długiej listy dochodzeń, które prowadzi ze swoją wspólniczką Robin Ellacott. Z kolei Robin boryka się z trudnościami w życiu prywatnym. Odtrąca niechciane zaloty i zmaga się z uczuciami do Strike’a. Badając okoliczności zaginięcia kobiety, Strike i Robin stają w obliczu piekielnie skomplikowanych tropów, wśród których są karty tarota, psychopatyczny morderca oraz nie zawsze godni zaufania świadkowie. Okazuje się, że nawet sprawy sprzed dekad mogą stanowić śmiertelne zagrożenie.\” – opis wydawcy.

https://bonito.pl/k-171583638-niespokojna-krew

 
   2) \”Łowczyni\” Kate Quinn (wyd. Mando) 25.11.2020 – pierwszą powieść tej autorki czytałam dość długo, bo nie umiałam się w nią wciągnąć, ale jak mi się to udało, to dalsza część poszła błyskawicznie. I podejrzewam, że tu będzie podobnie, bo jednak opowieść o silnych kobietach to coś, co naprawdę bardzo lubię. A wydawca o książce napisał tak: \”Nina Markova zawsze marzyła o lataniu. Kiedy naziści atakują Związek Radziecki, ryzykuje wszystko, aby dołączyć do Nocnych Wiedźm – legendarnego pułku bombowców składającego się wyłącznie z kobiet. Podczas jednej z akcji ląduje za linią wroga nieopodal jeziora Rusałka pod Poznaniem. Tam spotyka kobietę znaną jako Łowczyni… Tylko szalona odwaga i przebiegłość utrzymają Ninę przy życiu. Nastoletnia Jordan McBride jest zdeterminowana, aby zostać fotografką. Kiedy ojciec nieoczekiwanie przedstawia jej swoją przyszłą narzeczoną, dziewczyna jest zachwycona. Jednak z czasem zauważa coś niepokojącego w tej cichej i pięknej wdowie. Próbując poznać przeszłość Anneliese, która wkrótce zostaje jej macochą, Jordan odkrywa w swojej ciemni fotograficznej przerażającą tajemnicę. Ta natomiast prowadzi do kolejnych… Kim jest kobieta, którą zaprosili do swojego domu? W tej wciągającej i rozdzierającej serce historii Kate Quinn opisuje konsekwencje wojny dla życia poszczególnych osób oraz cenę, jaką płacimy za szukanie sprawiedliwości i prawdy. To także opowieść o sile kobiecej przyjaźni, trudnej miłości i nadzwyczajnej odwadze.\”
 
https://bonito.pl/k-151370756-lowczyni
   3) \”Opowiem CI o zbrodni. Historie prawdziwe\” praca zbiorowa (wyd. Skarpa Warszawska) 12.11.2020 – ostatnio to właśnie wydawnictwo wyrasta na mojego ulubieńca, a zwłaszcza ich zbiory opowiadań. Jest to tym dziwniejsze, że ja opowiadań nie lubię, są dla mnie za krótkie i zanim się porządnie rozwiną, to się kończą. A w przypadku tych opowiadań zupełnie mi to nie przeszkadza. 😉 \”Przygotowane przez autorów opowiadania powstały na bazie prawdziwych spraw kryminalnych, które omówione zostaną w uwielbianym przez telewidzów programie o tym samym tytule na antenie Crime+Investigation Polsat. Dziewięciu czołowych autorów kryminałów w siedmiu unikatowych odsłonach, w tym: Bogdan Lach, Igor Brejdygant, Joanna Opiat-Bojarska, Katarzyna Bonda, Małgorzata Kuźmińska, Michał Kuźmiński, Robert Małecki, Wojciech Chmielarz, Max Czornyj.\”
 
https://bonito.pl/k-142396748-opowiem-ci-o-zbrodni-historie-prawdziwe
   4) \”Czuły narrator\” Olga Tokarczuk (wyd. Literackie) 12.11.2020 – pierwsza książka Olgi Tokarczuk po otrzymaniu nagrody Nobla to wielka gratka w polskiej literaturze, więc na pewno znajdzie się w wielu domach pod choinką, bo to zacny prezent będzie! \”Wyjątkowe zaproszenie za kulisy własnej twórczości i opowieść o współczesnym świecie – pierwsza książka Olgi Tokarczuk po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla. Laboratorium powstających tekstów, książek, bohaterów. Proces żmudnych, ale i fascynujących poszukiwań. Eksplozje wyobraźni. Podążanie za logiką rodzącej się fabuły i za wewnętrznym światem bohaterów, odkrywanie ich motywacji, światopoglądów. Odsłanianie pasjonujących historii, ale też opowieść o lekturach i osobistych doświadczeniach. Wytrwałe dążenie do tego, by rozumieć nieskończone zróżnicowanie i skomplikowanie świata. Dwanaście wyselekcjonowanych, najważniejszych esejów i wykładów, dzięki którym możemy zajrzeć za kulisy twórczości Olgi Tokarczuk. Teksty kluczowe i premierowe. W tym szeroko komentowana mowa noblowska.\” – a sam wydawca też bardzo ładnie o tej pozycji powiedział. 🙂
 
https://bonito.pl/k-124559413-czuly-narrator
   5) \”Gdy kobiety milczały. Sceny z życia George Sand\” Magdalena Niedźwiedzka (wyd. Prószyński) 12.11.2020 – patrząc po samym nazwisku autorki wiem, że to będzie dobra książka. Plus postać głównej bohaterki, która sama w sobie jest niezwykle intrygująca, sprawia, że na pewno sięgnę po nią od razu po premierze. I Was też do tego zachęcam. \”George Sand, francuska pisarka epoki romantyzmu, bodaj najsłynniejsza w XIX wieku, była wyjątkowa i intrygująca – jako niepokorna arystokratka i republikanka, wywrotowa pisarka i wolnomyślicielka, kobieta w spodniach i z cygarem w ustach, kochanka Alfreda de Musseta i Fryderyka Chopina, przyjaciółka Liszta, Delacroix i Balzaka, walcząca o prawa kobiet i prawa robotników krewna królów, niespokojna, niepokorna, ni to wamp, ni androgyne. Autorka podejmuje walkę z nieuprawnionymi karykaturami George Sand, które przedstawiają pisarkę jako wyrachowaną, biseksualną nimfomankę lub przeciwnie, dobrotliwą, łagodną panią z Nohant, osobowość pani Sand była bowiem niezwykle złożona, a przez to fascynująca. Artystka odgrywała w życiu wiele ról. Z właściwą powieściom historycznym potoczystością Niedźwiedzka odsłania kilka z nich.\” – opis wydawcy też intryguje. 🙂
 
https://bonito.pl/k-176709403-gdy-kobiety-milczaly-sceny-z-zycia-george-sand
 
   6) \”Antonówki. Kobiety i Czechow\” Sylwia Frołow (wyd. Czarne) 4.11.2020 – tutaj zostawię tylko opis wydawcy, bo bardziej nie da się już zachęcić do lektury: \”Dokądkolwiek wyjeżdżał, zawsze w pierwszej kolejności odwiedzał trzy miejsca: świątynię, cmentarz i dom publiczny. Lubił prostytutki, lubił aktorki, śpiewaczki, pisarki – a uchodził za pięknego mężczyznę. Chyba żaden inny pisarz nie cieszył się tak powszechnym uwielbieniem kobiet. Większość życia spędził jednak w stanie kawalerskim, zapewniając wszystkich, a zwłaszcza ukochaną siostrę Marię (która mówiła: „Swoje życie poświęciłam bratu”), że nigdy się nie ożeni. Kiedy to zrobił – trzy lata przed śmiercią – zaprzyjaźniony Iwan Bunin uznał ten krok za samobójstwo. „Kobieta może stać się przyjacielem mężczyzny tylko w tej kolejności: z początku dobra znajoma, potem kochanka, a potem dopiero przyjaciel” – twierdził bohater Wujaszka Wani, doktor Michaił Astrow, a w rzeczywistości sam Czechow. Oficjalnie uznany za przyjaciela kobiet, dla tych, które go kochały, potrafił być okrutny i niesprawiedliwy. Sylwia Frołow wydobywa z cienia wielkiego pisarza swoje bohaterki, które jednocześnie były bohaterkami jego utworów. Bo nie ma pisarza Czechowa i nie ma człowieka Czechowa bez kobiet. Nie na darmo Płatonow powiadał: „Mężczyzna bez kobiety jest jak parowóz bez pary!”.\”
 
https://bonito.pl/k-169327452-antonowki-kobiety-i-czechow
   7) \”Dama z woalką\” Paulina Kuzawińska (wyd. Lira) 3.11.2020 – jeśli chodzi o nieco bardziej kobiecą literaturę, to moim odkryciem (obok wyd. Mando) jest wydawnictwo Lira, a ta pozycja idealnie charakteryzuje książki, które wydają. 🙂 \”Młoda arystokratka Madeline Hyde jedzie do posiadłości Wzgórze Mgieł, gdzie w czasie świąt Bożego Narodzenia ma spotkać się z ojcem i przyjąć oficjalne zaręczyny swojego ukochanego Jonathana. Kiedy otwiera od lat nieużywane pokoje domu, który odziedziczyła po zmarłej ciotce, zaczynają nawiedzać ją koszmarne sny. Tajemnice domowników powoli wychodzą na jaw, a plany na przyszłość popadają w ruinę. Tymczasem na otaczających dom wrzosowiskach ukrywa się zbiegły morderca…\”
 
https://bonito.pl/k-64102425-dama-z-woalka
   8) \”Złoty róg\” Jacek Dehnel, Maryla Szymiczkowa, Piotr Tarczyński (wyd. Znak) 2.11.2020 –  to jest zdecydowanie jedna z bardziej wyczekiwanych przeze mnie pozycji, która ma swoją premierę już jutro! A każda książka tego duetu jest prawdziwym majstersztykiem, chociaż mogę być niewiarygodna, bo zwykle powieści osadzone w Krakowie są u mnie wysoko we wszelkich rankingach popularności. 😉 \”Listopadowy ranek 1900 roku. Pod domem profesorowej na św. Jana tłoczno od gapiów – w bramie naprzeciwko znaleziono ciało mężczyzny! Jednak Zofia Szczupaczyńska tylko rzuca okiem na miejsce zbrodni. Nie ma teraz czasu rozpocząć śledztwa – pędzi do bazyliki Mariackiej na najgorętsze wydarzenie sezonu: ślub poety Rydla z chłopką! Ale potem na weselu w wiejskiej chacie nieoczekiwanie wpada na trop wydarzeń, które pokazują morderstwo na św. Jana w nowym świetle. Czy przenikliwa detektywka amatorka odkryje w Bronowicach coś, czego nie dostrzegł Wyspiański? Krakowska panna Marple – spostrzegawcza, inteligentna i dociekliwa (tylko nieżyczliwi nazwaliby ją wścibską) – na tropie afery rodem z sensacyjnego serialu.\”
 
https://bonito.pl/k-104101753-zloty-rog
 
   9) \”Łempicka. Tryumf życia\” Małgorzata Czyńska (wyd. Znak) 2.11.2020 – kolejna dobra premiera Znaku. Ostatnio sporo niezłych książek zostało wydanych o Łempickiej, większość z nich przeczytałam, a dalej jest dla mnie postacią totalnie nieznaną. I dlatego tak bardzo fascynującą! \”Tamara Łempicka – artystka w pracy i w życiu. Niepokorna, skandalizująca, zafascynowana pięknem ludzkiego ciała. Orędowniczka wolnej miłości i przyjemności życia. Budowała swoją legendę konsekwentnie i bezkompromisowo. Ważniejsza od prawdy była dla niej opowieść – tych kilka dodanych szczegółów, które zmieniały to, co nudne, w to, co niepowtarzalne. W końcu żyć to wyróżniać się na tle innych. Czy da się dotrzeć do prawdziwej historii, przedzierając się przez misternie stworzoną legendę? Małgorzacie Czyńskiej udało się uchwycić Tamarę – kobietę z krwi i kości, która kochała, pracowała i zmagała się z losem, by trwale zapisać swoje miejsce w historii.\” – opis wydawcy.
 
https://bonito.pl/k-144669554-lempicka-tryumf-zycia
 
   10) \”Teściowe w tarapatach\” Alek Rogoziński (wyd. W.A.B.) 25.11.2020 – każda nowa książka Alka jest przeze mnie wyczekiwana, bo niewielu autorów daje mi taką dawkę śmiechu, jak on. Tutaj na pewno będzie podobnie. 🙂 \”Najlepszy prezent dla teściowych? Relaksująca wyprawa w Świętokrzyskie. I choć każda z pań ma inny plan podróży – Kazimiera pragnie zwiedzić wszystkie sanktuaria maryjne, a Maja skosztować trunków w lokalnych winnicach i zrelaksować się w tamtejszych SPA – to szybko okazuje się, że połączy je wspólny cel: ratowanie życia. Wplątane w morderstwo, za którym stoją członkowie tajemniczej organizacji znanej od wieków jako zakon Smoka, uciekające przed polującymi na nie bandytami, niemogące liczyć na pomoc policji, Kazimiera i Maja będą musiały wykazać się umiejętnościami godnymi agentek służb specjalnych. A przede wszystkim – nauczyć się współpracować.\” – opis wydawcy.
 
https://www.empik.com/tesciowe-w-tarapatach-rogozinski-alek,p1250955920,ksiazka-p
   11) \”Śreżoga\” Katarzyna Puzyńska (wyd. Prószyński) 24.11.2020 –  to już dwunasty tom opowieści o Lipowie, a na każdy czekałam równie mocno. Z tym mam tylko problem z wymową tytułu, ale dość często mi się to zdarza (problem z literką \”r\” nie ułatwia życia), ale na pewno książka wpadnie w moje łapki tuż po premierze. <3 „Ktoś czai się z siekierą w ciemności. Sierżant sztabowy Radosław Trawiński boi się, że to aspirant Daniel Podgórski, który odkrył, że śmierć jego partnerki nie była samobójstwem. Czyżby przyszedł się zemścić? Tymczasem w okolicy giną jeszcze trzy osoby. Właściciel zajazdu wygląda wprawdzie, jakby spokojnie zasnął, ale jego pracownica nie ma tyle szczęścia. Jej ciało zostaje brutalnie zmasakrowane. Kilkanaście kilometrów dalej, na cichej leśnej polanie, ktoś ustawił aparat fotograficzny. Jego obiektyw skierowany jest na porąbane ciało młodego mężczyzny. Tylko twarz pozostaje nienaruszona. Zamiast dłoni i stóp sterczą za to groteskowe ptasie nóżki. Ale to nie pierwszy raz, kiedy sprawca zabiera ze sobą trofeum. Dwa lata wcześniej ginie pewna młoda dziewczyna. Ona również zostaje w ten sposób okaleczona. Kim jest i dlaczego wygląda, jakby przybyła z przeszłości? Co oznacza dziwny znak, który rysuje pewna pisarka? I czy prawdą jest, że kto usłyszy dźwięk wrzeciona kikimory, ten umrze?” – opis wydawcy.
 
https://bonito.pl/k-110306962-srezoga
 
   12) \”Przeminęło z wiatrem\” Margaret Mitchell (wyd. Albatros) 12.11.2020 – to jest wznowienie, na które czekam z utęsknieniem. Pięknie ilustrowane wydanie mojej najukochańszej książki to zdecydowanie coś, co musi się pojawić w mojej biblioteczce. 🙂 Więcej o niej pisać nie będę, bo to klasyka, którą chyba każdy zna. Ale jeśli jakimś cudem nie, to koniecznie po nią sięgnijcie. W każdym wydaniu!
 
https://bonito.pl/k-118571941-przeminelo-z-wiatrem
 
   I tak oto prezentuje się moja dwunastka na listopad, chociaż podejrzewam, że w trakcie miesiąca pojawi się jeszcze kilka innych pozycji, które koniecznie będę chciała przeczytać. I jak tu w takich warunkach zmniejszać mój stos hańby, który wg ostatnich obliczeń, jakie robiłam podczas sprzątania biblioteczki, wynosi dokładnie 1/3 całej jej objętości, czyli prawie 200 pozycji. ;p Dobrze, że te jesienne wieczory takie długie są. 🙂 Trzymajcie się ciepło!
 
EDIT:
Zapomniałam o pozycji trzynastej, która ma premierę 24 listopada – jest to ostatnia część powieści Cherezińskiej o odrodzonym królestwie: \”Władysław nie zdejmuje wojennej korony i nie daje się zwieść rozejmom. Przygotowuje się do wielkiej wojny z Zakonem. Jemioła walczy o życie Kazimierza z coraz mroczniejszymi siłami. Zawiera z królem sojusz przeciwko Krzyżakom i wojownikom Starców Siwobrodych. W tym samym czasie w Malborku toczy się zażarta walka o wizję Zakonu. Wielki mistrz zostaje zamordowany, a jego następca kończy politykę ugody. Wystawia przeciw Polakom wielką armię. Król Jan Luksemburski hołduje Śląsk, z rozmachem zdobywa północną Italię i wzmocniony sukcesami zwraca wzrok na Królestwo Polskie. Nowy mistrz proponuje mu coś więcej niż sojusz – rozbiór Królestwa. Rikissa decyduje się na ryzykowną grę. Płoną miasta, wsie i katedry. Wojownicy Trzygłowa tańczą na ołtarzach kościołów. W wielkiej wojnie każdy dzień jest nieprzewidywalny, nawet ostateczna bitwa do której pod Płowcami stają Zakon i Królestwo.\”
 
https://sklep.zysk.com.pl/odrodzone-krolestwo-opr-miekka.html
 
~~Madusia.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *