Książki

Zaczytana Madusia: Najciekawsze zapowiedzi lipca!

Początek miesiąca to idealny termin, żeby opowiedzieć Wam o najbardziej mnie interesujących premierach książkowych. Osobiście bardzo lubię takie zestawienia, bo zawsze mogę dowiedzieć się czegoś nowego – w ilości obecnie wydawanych książek idzie się pogubić i przegapić coś, co może nas zainteresować. U mnie najczęściej spotkacie pozycje z szeroko pojętej historii (beletrystyka, reportaże, biografie) oraz kryminały i thrillery. Czasem pojawia się też fantastyka, zaś zdecydowanie najrzadziej tzw. powieści obyczajowe (tutaj naprawdę musi trafić się prawdziwa perełka). Nie wiem, czy do każdej pozycji z mojej lipcowej szczęśliwej trzynastki można zastosować to określenie, ale mam szczerą nadzieję, że tak. Mam nadzieję, że się nie zawiodę.

 1. „Nie wiesz wszystkiego” Marcel Moss (wyd. Filia), data premiery 13.07.2022 – opis pochodzi od wydawcy: „Szokujący thriller psychologiczny autora bestsellerowej serii Liceum Freuda. Potrzebuję ich. tylko one pomagają mi choć na krótko zapomnieć o beznadziei życia. Uczniami prestiżowego liceum Freuda wstrząsa tajemnicze zniknięcie nastoletniej Dagmary. Dziewczyna widziana była po raz ostatni w pobliżu szkoły, gdy wsiadała do nieznanego samochodu. Niektórzy sądzą, że zmagająca się z depresją Dagmara postanowiła uciec, by zacząć wszystko od nowa. Dwa miesiące później wychodzą na jaw przerażające fakty, a podejrzenia śledczych padają na skonfliktowane z Dagmarą Martę, Sarę i Wiki. Zdesperowane nastolatki próbują odkryć prawdę na temat zniknięcia dawnej przyjaciółki i oczyścić się z podejrzeń. Dlaczego Dagmara uciekła? Czy żyje? I jaki związek z jej zniknięciem ma popularne w sieci wyzwanie samobójców, przez które zmarł inny nastolatek?”

https://www.empik.com/nie-wiesz-dlaczego-moss-marcel,p1310014136,ksiazka-p
 1. „Czerwony terror” Max Czornyj (wyd. Filia), data premiery: 13.07.2022 – opis pochodzi od wydawcy: „Wszyscy stojący na naszym szlaku muszą zostać zniszczeni i starci w proch.” Obywatel Uljanow. Władimir Iljicz. Lenin. Studium zła w jego najczystszej postaci. Historia człowieka, który przedłożył szalone idee nad życie całych narodów. Opowieść o drodze do bezgranicznej władzy. Drodze usłanej trupami, krwawymi pieniędzmi oraz psychopatycznym cynizmem. Drodze tajnego agenta, zdrajcy i bezwzględnego ideologa opętanego manią wielkości. Twarze się zmieniają, dyktator zostaje ten sam… Tym razem prawda jest bardziej przerażająca od najmakabryczniejszej fikcji. Rewolucja potrzebuje ofiar… Rewolucja rodzi się przez cierpienie i ból.”
https://www.empik.com/czerwony-terror-lenin-czornyj-max,p1311288604,ksiazka-p
 1. „Bogini. Tajemnice życia i śmierci Marilyn MonroeAnthony Summersa (wyd. Znak Literanova), data premiery: 27.07.2022 – opis pochodzi od wydawcy: „Życie jak rollercoaster. Owiana tajemnicą śmierć. Tabuny kochanków (i kochanek). Romanse z braćmi Kennedy. Demony przeszłości. Używki. Powiązania z mafią. Oto ludzka twarz bogini XX wieku. Anthony Summers, biograf gwiazd i dziennikarz śledczy, ujawnia wstrząsającą prawdę o życiu i śmierci Marilyn Monroe. Kim naprawdę była? Seksbombą czy zagubioną dziewczynką? Utalentowaną aktorką czy hochsztaplerką, która zrobiła karierę przez łóżko? Z kim romansowała? Co sprawiło, że stała się sławna? Jak naprawdę wyglądała jej śmierć?”
https://www.empik.com/bogini-tajemnice-zycia-i-smierci-marilyn-monroe-summers-anthony,p1308525259,ksiazka-p
 1. „W ciemnym, mrocznym lesieRuth Ware (wyd. Czwarta Strona), data premiery: 27.07.2022 – opis pochodzi od wydawcy: „By rozprawić się z przeszłością, czasem musisz do niej wrócić po swych krwawych śladach. Nora i Clare były kiedyś ze sobą mocno zżyte. To jednak wspomnienia. Młode kobiety nie widziały się od dekady, kiedy to Nora bez słowa zniknęła z życia przyjaciółki. Niespodziewanie w jej skrzynce mailowej pojawiało się zaproszenie na wieczór panieński Clare. Perspektywa weekendu w domku na odludziu wydawała się idealną okazją do pojednania i zostawienia przeszłości za sobą. Jednak sprawy przybrały zły obrót. Bardzo zły. Gdy sekrety i kłamstwa po kolei wyłaniały się z ciemnego, mrocznego lasu, głęboko pogrzebana przeszłość zaczęła doganiać Norę. Zaczyna się mordercza wyliczanka. Na kogo wypadnie, na tego… śmierć.”
https://www.empik.com/w-ciemnym-mrocznym-lesie-ware-ruth,p1308738880,ksiazka-p
 1. „Soledad znaczy samotność” Carole Martinez (wyd. Mova), data premiery: 13.07.2022 – opis pochodzi od wydawcy: „Saga rodzinna przesycona magią. Historia kobiet z rodziny Carasco i magicznego pudełka z przyrządami do szycia przekazywanego z pokolenia na pokolenie. Frasquita jest wiedźmą, tak o niej mówią. Potrafi leczyć, pamięta modlitwy z czasów sprzed pierwszej Księgi. Z byle szmat i kawałków materiału szyje przecudne ubrania, które pomagają ukryć defekty tego, kto je nosi (także ciążę!). Mężczyźni zakochują się w kobietach noszących sukienki od Frasquity. Jej dar budzi kontrowersje. Zostaje wygnana z wioski i udaje się w podróż ze swoimi córkami przez południe Hiszpanii do Afryki, tam gdzie nikt nic o nich nie wie. Ale nie można uciec od przeznaczenia. Historię Frasquity opowiada jej córka.”
https://www.empik.com/soledad-znaczy-samotnosc-carole-martinez,p1309844814,ksiazka-p
 1. „Dom na skraju lasu” Natalia Bieniek (wyd. Prószyński Media), data premiery: 07.07.2022 – opis pochodzi od wydawcy: „Max Langer, bogaty szwajcarski profesor polskiego pochodzenia, przyjeżdża do Polski, by odkryć, jaką tajemnicę kryje przeszłość jego ukochanej żony Christine. Wie, że sprawa łączy się z pewnym domem pod Łodzią, w którym w 1946 roku doszło do zbrodni. Chcąc poznać sekret Christine, Max nawiązuje współpracę z młodą pracownicą uniwersytetu, Dorotą Wiśniewską, której zleca napisanie książki o podłódzkich willach. W toku prac nad tekstem Dorota śledzi losy ludzi mieszkających w Łodzi w latach 1945-1946. Z powodu zniszczeń Warszawy, to Łódź została nieformalną „czwartą stolicą”. Tam tworzono struktury nowego państwa, powstawały pierwsze urzędy. W tajemniczym domu pod lasem mieszkała gorliwa pracownica wydziału propagandy, Michalina Starska, ze swoim kochankiem, majorem Wojska Ludowego, Antonim Gołąbkiem. Oboje mieli wiele do ukrycia i oboje wiedzieli, że mogą za swoją działalność zostać surowo ukarani. Jednak postanowili żyć normalnie, tworząc w domu pod Łodzią coś w rodzaju patchworkowej rodziny. Zmęczeni wojną, liczyli na to, że odbudują spokój i znajdą szczęście. Chcieli żyć tu i teraz, zanim dosięgnie ich piekło. Jaką cenę przyjdzie zapłacić za dwa piękne miesiące wakacji we wspólnym domu?”
https://www.empik.com/dom-na-skraju-lasu-bieniek-natalia,p1310013872,ksiazka-p
 1. „Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary” Lawrence Wright (wyd. Czarne), data premiery: 27.07.2022 – opis pochodzi od wydawcy: „Droga do wyzwolenia to przenikliwa analiza świata scjentologii, która powstała na podstawie materiałów archiwalnych oraz ponad dwustu wywiadów przeprowadzonych z obecnymi i byłymi członkami Kościoła. Swą opowieść autor osnuł wokół życiorysów dwóch najświętszych dla scjentologów postaci: autora powieści science fiction L. Rona Hubbarda, w którego niespokojnym umyśle zrodziła się idea nowej religii, idealnie dopasowanej do kryzysu duchowego, jaki dotknął Amerykę po II wojnie światowej, oraz Davida Miscavige’a, ambitnego i bezwzględnego następcy Hubbarda, któremu przypadło w udziale trudne zadanie utrzymania pozycji Kościoła w obliczu ciągłych skandali i problemów prawnych. Wright pokazuje, w jaki sposób Kościół zabiega o pozyskanie w swe szeregi gwiazd, takich jak Tom Cruise czy John Travolta, i jak wykorzystuje ich do realizacji własnych celów. Przedstawia też losy osób, które już w dzieciństwie z entuzjazmem przyjęły idee Hubbarda i zgodziły się mu służyć przez „miliard lat”. Nie stroni również od relacji z pierwszej ręki: pisze o przemocy, wyzysku, bezwzględności i morderczej dyscyplinie. Owoc jego pracy to coś więcej niż zwykły tekst demaskatorski – Wright odkrywa bowiem prawdziwą istotę tej kontrowersyjnej instytucji religijnej, chronionej przez amerykańską konstytucję.”
https://www.empik.com/droga-do-wyzwolenia-scjentologia-hollywood-i-pulapki-wiary-wright-lawrence,p1308543352,ksiazka-p
 1. „Podhale. Wszystko na sprzedaż” Aleksander Gurgul (wyd. Czarne), data premiery: 20.07.2022 – opis pochodzi od wydawcy: „Zakopane – niegdyś tygiel artystyczny, dziś „Las Vegas Podhala”. I choć mieszkańcy nie ustają w walce o kształt swojego miasta, wciąż przegrywają z właścicielami firm i inwestorami, którym zależy głównie na pomnażaniu majątku dzięki masowej turystyce. Aleksander Gurgul przygląda się więc podhalańskiej patodeweloperce, przytacza litanię haseł reklamowych z zakopianki, zwanej przez internautów billboardzianką, rozlicza kierowców lokalnych busów i opisuje największe zaniedbania wynikające z ignorancji zarówno władz, jak i turystów. Nie boi się też trudnych tematów – pisze o przemocy domowej i wykorzystywaniu zwierząt. Z troską miłośnika i znawcy regionu zastanawia się nad przyszłością Podhala. Książka Gurgula to opowieść o polskim kapitalizmie i jego pułapkach oraz reportaż o jednym z najliczniej odwiedzanych regionów w Polsce, w którym wszystko jest na sprzedaż. Wystarczy dodać parzenicę.”
https://www.empik.com/podhale-wszystko-na-sprzedaz-aleksander-gurgul,p1309843709,ksiazka-p
 1. „Rytuał” Kamila Cudnik (wyd. Zysk i S-ka), data premiery: 19.07.2022 – opis pochodzi od wydawcy: „Krew i tajemnica. Kto jest przyjacielem, a kto wrogiem? Morderstwo popełnione w noc świętojańską wciąż pozostaje zagadką. Tymczasem z Wisły zostają wyłowione zwłoki młodej kobiety, rozpoznane jako ciało pokojówki Waltera von Offenberga. Pruski oficer niemal zaraz po przybyciu do Torunia stał się obiektem plotek. Na dodatek Luiza Zagórska, córka poprzednich właścicieli majątku, który nabył Walter, rozpływa się w powietrzu. Nikt jej oficjalnie nie szuka, z wyjątkiem zakochanego w niej Waltera. Na jaw wychodzą okoliczności, które rzucają światło na dawne tajemnice. Mnożą się znaki zapytania. Jak poradzą sobie policjanci z toruńskiego komisariatu? Jednocześnie toczy się wojna rosyjsko-japońska, rosyjskie społeczeństwo wrze, domagając się swoich praw, a Polacy dostrzegają szansę na odrodzenie państwa.”
https://www.empik.com/rytual-cudnik-kamila,p1308738862,ksiazka-p
 1. „Dom Straussów” Adrian Bednarek (wyd. Skarpa Warszawska), data premiery: 13.07.2022 – opis pochodzi od wydawcy: „Nie próbuj krzyczeć. I tak nikt cię nie usłyszy… Piątka przyjaciół wyjeżdża świętować obronę prac magisterskich do leśnego domku w Mikołajkach. Adam, nieformalny lider grupy, proponuje smartdetoks. Zabawę, która ma polegać na schowaniu telefonów do sejfu i zablokowaniu zamka. Chce świętować ostatnie beztroskie wakacje wolny od cyfrowego świata. Gdy między przyjaciółmi dochodzi kłótni, tworzą się podziały, a każda para zaczyna spędzać czas osobno. Krysia, jedyna singielka w grupie poznaje przystojnego Filipa, i po wspólnym dniu zaprasza go do siebie. Po powrocie okazuje się, że jedna para od wielu godzin nie wraca z leśnej wycieczki. Filip, który mieszka w starym domu po drugiej stronie lasu i zna okolicę jak własną kieszeń proponuje pomoc w poszukiwaniach. Przyjaciele nie są świadomi, że chłopak wie co stało się z zaginionymi i zrobi wszystko, żeby nigdy nie zostali odnalezieni. Tylko w ten sposób będzie mógł ocalić pozostałych przed podobnym losem… Co kryje się w murach tajemniczej posiadłości i kim są jej ekscentryczni mieszkańcy?”
https://www.empik.com/dom-straussow-bednarek-adrian,p1310463262,ksiazka-p
 1. „Pielęgniarka” J.A. Corrigan (wyd. Słowne), data premiery: 13.07.2022 – opis pochodzi od wydawcy: „Rose Marlowe jest sumienną pielęgniarką, kochającą żoną – i bezlitosną morderczynią. Choć sama się do tego przyznaje, to jednak trudno uwierzyć, by ta piękna i życzliwa osoba była zdolna do zabicia bezbronnego pacjenta z zimną krwią. Theo Hazel, walczący o uznanie pisarz i były dziennikarz, wyczuwa w jej historii istnienie drugiego dna. Postanawia odwiedzić Rose w więzieniu, by wysłuchać jej opowieści i przelać ją na papier. Dowiaduje się, że ofiara, którą Rose pozbawiła życia, nie była dla niej kimś zupełnie obcym. Z czasem Rose pozwala Theo zaglądać coraz śmielej w głąb swojej duszy. Z każdą kolejną wizytą pisarz poznaje więcej szczegółów z rozdzierającej serce przeszłości Rose – i krok po kroku utwierdza się w przekonaniu o jej niewinności. Kim jest Rose? Niewinną kobietą, którą Theo próbuje uratować, czy raczej wyrachowaną morderczynią, zastawiającą sidła na pisarza?”
https://www.empik.com/pielegniarka-j-a-corrigan,p1310013818,ksiazka-p
 1. „Damy srebrnego wieku” Kamil Janicki (wyd. Literackie), data premiery: 13.07.2022 – opis pochodzi od wydawcy: „XVII wiek był stuleciem nieskrępowanej wolności, ale tylko dla tych, którzy nosili szlacheckie kontusze. Jednak być może było to przede wszystkim stulecie wyjątkowych kobiet? W dużej mierze dzięki nim trudny wiek XVII nie przeszedł do historii jako epoka ostatecznego upadku, ale srebrny okres dziejów Rzeczypospolitej… W swojej najnowszej książce Kamil Janicki z doskonałym wyczuciem napięć i dramatów snuje opowieść o potężnych i ambitnych Francuzkach na polskim tronie: Ludwice Marii Gonzadze – żonie Władysława IV i Jana Kazimierza, oraz wielkiej miłości Jana III Sobieskiego – Marii Kazimierze d’Arquien, zwanej Marysieńką. Ludwika Maria namawiała drugiego męża, by wytrwał w oporze przeciw Szwedom nawet w najczarniejszych chwilach niszczycielskiego potopu. To ona wizytowała polskie szańce pod Warszawą, a gdy starcia zbrojne dobiegły końca, podjęła konieczną – ale też skazaną na porażkę – walkę o reformę kraju. Maria Kazimiera jako siedemnastoletnia panna na wydaniu wyszła za Jana Zamoyskiego, gdy jednak mąż niespodziewanie umarł (mając zaledwie 37 lat), nie minęły dwa tygodnie, a Maria Kazimiera i pan Sobieski potajemnie stanęli na ślubnym kobiercu. Stało się to nie tylko za zgodą, ale wręcz pod naciskiem królowej, która – w myśl zachowanej relacji niemieckiego szpiega – przyłapała ich nocą „na uczynku”. Oto wciągająca biografia przedstawicielek najświetniejszych arystokratycznych rodów Francji, którym udało się trzeźwo, dalekosiężnie i wytrawnie zagrać bardzo trudną kartą.”
https://www.empik.com/damy-srebrnego-wieku-janicki-kamil,p1308736518,ksiazka-p
 1. „Pianistka” Beata Rygiert (wyd. Marginesy), data premiery: 27.07.2022 – opis pochodzi od wydawcy: „Lipsk, 1835 rok: szesnastoletnia pianistka Clara gra przed pełną salą. Od pięciu miesięcy jest na tournée. Towarzyszy jej ojciec. To, co wydaje się harmonijną współpracą, w rzeczywistości jest dla dziewczyny piekłem. Apodyktyczny Friedrich Wieck traktuje życie i karierę córki jak dochodowy projekt. Sytuacja się komplikuje, kiedy wychodzi na jaw, że Clara jest zakochana w dawnym uczniu ojca, Robercie Schumannie – nowatorskim kompozytorze, którego pan Wieck ceni jako artystę, ale zupełnie nie szanuje jako człowieka. Kiedy więc okazuje się, że ktoś taki miałby zaprzepaścić jego wieloletnie starania, zabrania młodym się spotykać. Ale Clara postanawia walczyć o tę miłość i prawo do kształtowania własnego życia. Z biegiem czasu jednak nie jest już pewna, czy przyszłość z Schumannem to spełnienie jej marzeń, czy jedynie przejście z zależności od jednego mężczyzny w zależność od drugiego. Czy wielki talent i jeszcze większa miłość do muzyki pozwolą Clarze odrzucić konwenanse epoki i mimo licznych głosów sprzeciwu występować na najważniejszych europejskich scenach?”
https://www.empik.com/pianistka-beata-rygiert,p1308733797,ksiazka-p

Przyznam szczerze, że zdecydowanie najbardziej liczę na dwie ostatnie pozycje z listy (jednak historia króluje w moim serduszku), chociaż dwa reportaże z Czarnego też powinny być kawałem dobrej lektury. Z powieści zdecydowanie czekam na Marcela Mossa i Ruth Ware (chociaż im zdarzają się nierówne pozycje). I wielkie brawa dla wydawnictwa Czwarta Strona za podawanie na okładce nazwiska tłumacza (w tym konkretnym przypadku tłumaczki). Ich praca zdecydowanie jest zbyt mało doceniana i poważana, a niesłusznie. Ale to temat na inną, dłuższą dyskusję. 😉

One Comment

 • Ania | wroznestrony.pl

  Najbardziej zaintrygowała mnie powieść „Soledad…” oraz reportaż o Zakopanem. Poznałam to miasto w latach 90. I jak wróciłam do niego po prawie 10 latach, to przeżyłam wielkie rozczarowanie. Teraz znów nie byłam chyba 8 lat, aż boję się myśleć, jak tam teraz wygląda…

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *