Książki

Zaczytana Madusia: Najciekawsze premiery stycznia 2023!

Dzień dobry w nowym roku! Dawno się tu nie widzieliśmy, ale przechodziłam małą rewolucję życiowo-mieszkaniową i nie bardzo miałam czas na cokolwiek poza tonięciem w kartonach. Na szczęście przynajmniej to już za mną, więc wreszcie mogę powrócić do pisania na blogasku – założyłam sobie, że w 2023 będą się tu pojawiać regularne wpisy premierowe/przedpremierowe, podsumowujące, podróżnicze i tego postanowienia zamierzam dotrzymać. Z innymi zwykle mi nie wychodzi. 😉 Nie przedłużając jednak, zapraszam Was na dość krótką listę zapowiedzi styczniowych – co w sumie mnie bardzo cieszy, bo na regałach ciągle zalegają mi stosy nieprzeczytanych książek z poprzednich lat, a stos hańby dawno już zamienił się w hałdę hańby. 😉

  1. „Uwięziona” B.A.Paris (wyd. Albatros), data premiery: 25.01.2023 – opis pochodzi od wydawcy: „Jest ciemno. Nie wiesz, gdzie jesteś. Słyszysz zbliżające się kroki. A potem… krzyki swojego męża. Kiedyś: Amelie zawsze musiała sama o siebie zadbać. Ojciec osierocił ją, gdy była nastolatką, ale zanim wpadła w tryby opieki społecznej, udało jej się uciec i zacząć życie od nowa w Londynie. Poznała wpływowych przyjaciół i zdobyła pracę w redakcji luksusowego magazynu. Wkrótce zgodziła się poślubić jego właściciela, miliardera Neda Hawthorpe’a. Ich związek dla obojga był układem, ale dla Amelie okazał się śmiertelnie niebezpieczną pułapką. Teraz: Amelie budzi się w ciemnym pokoju bez okien. Nie ma pojęcia, dokąd ją zabrano i dlaczego. Kim są jej tajemniczy porywacze? I dlaczego czuje się w tym więzieniu bezpieczniejsza niż u boku swojego męża Neda?
https://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazki/uwieziona/
  1. „Pochówek dla rezuna” Paweł Smoleński (wyd. Czarne), data premiery: 18.01.2023 – opis pochodzi od wydawcy: „Stosunki polsko-ukraińskie nigdy nie były łatwe. Lata konfliktów, dziejowych niesprawiedliwości i wzajemnych oskarżeń odcisnęły się na relacjach między sąsiadami. W najtrudniejszym okresie lat czterdziestych XX wieku beskidzkie i bieszczadzkie wsie znikały jedna za drugą, zarówno wskutek wysiedleń, jak i brutalnych mordów dokonywanych przez obie strony konfliktu. Zostały opuszczone domy, pogorzeliska i masowe groby. Wołyń, Zawadka Morochowska, Bandera, AK, OUN, UPA, „Wołyniak”, Łemkowie, Polacy, Ukraińcy, grekokatolicy, rzymscy katolicy, prawosławni – w kotle wzajemnych krzywd trudno było o zapomnienie. Mieszkający na tych ziemiach wiedzą, że „nie uciekną od przeszłości, bo jakoś czują, że to ucieczka donikąd”. Nowe pokolenia, pozbawione traum i uprzedzeń, wyciągają ręce na zgodę i chcą budować wzajemne relacje na wspólnej pamięci i przebaczeniu. Paweł Smoleński nie osądza, lecz stawia pytania, czy ta głęboka rana ma szansę w końcu się zabliźnić.”
https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/pochowek-dla-rezuna
  1. „Tragedia narodu. Rewolucja rosyjska 1891-1924” Orlando Figes (wyd. Wielka Litera), data premiery: 25.01.2023 – opis pochodzi od wydawcy: „Najlepsza książka o rewolucji rosyjskiej, jaką napisano! Orlando Figes jak nikt inny zna historię Rosji – ta książka jest tego dowodem. Tragedia narodu prezentuje panoramę wydarzeń, które doprowadziły do upadku caratu i powstania sowieckiego państwa. Autor napisał to monumentalne dzieło w oparciu o własne badania źródłowe. Pozwoliło mu to stworzyć oryginalną i nietuzinkową perspektywę, którą – jako wybitny historyk i znakomity pisarz – fascynująco i z zaangażowaniem prezentuje na kartach książki. Figes nie tylko błyskotliwie analizuje skomplikowane polityczne procesy, ale też odważnie sięga po szczegół. Roztacza przed nami obraz imperialnego społeczeństwa, ale nie stroni od anegdot i humoru. Potrafi wczuć się w życiowe dylematy oraz opisać losy zarówno wielkich tego świata, jak i maluczkich, którzy w imię rewolucji poniosą najwyższe ofiary. W Tragedii narodu jest wszystko: dworski przepych, zapach petersburskiej ulicy, nędza chłopskiego obejścia i koloryt rewolucyjnej bohemy. Śledząc przebieg okrutnych historycznych procesów, w zbliżeniu poznajemy również dramaty poszczególnych jednostek porwanych przez siły historii. Dla tej książki hasło: „Obowiązkowa lektura dla wszystkich!” nie jest pustym sloganem.”
https://wielkalitera.pl/sklep/zapowiedzi/tragedia-narodu-rewolucja-rosyjska-1891-1924/
  1. „Jerozolima. Biografia” Simon Sebag Montefiore (wyd. Znak Horyzont), data premiery: 25.01.2023 – opis pochodzi od wydawcy: „Święte miejsce trzech wielkich religii. Pole bitwy ścierających się cywilizacji. Zarzewie krwawego fanatyzmu i kolebka idei pojednania. Od ponad trzech tysięcy lat fascynuje i przyciąga jak magnes. Jerozolima – Al-Quds – Jeruszalaim. Poznaj miasto, w którym zawiera się historia świata.”
https://www.znak.com.pl/ksiazka/jerozolima-biografia-simon-sebag-montefiore-240898
  1. „Łowcy skór” Tomasz Patora (wyd. Otwarte), data premiery: 25.01.2023 – opis pochodzi od wydawcy: „Raport o zabójczym układzie. Pracownicy pogotowia, przedsiębiorcy pogrzebowi i systemowa zbrodnia Zaczęło się od anonimu. Kartka A4. „Zestawienie zakładów pogrzebowych, które za łapówki przejęły prosektoria w łódzkich szpitalach”. Tomasz Patora wraz z dwoma innymi dziennikarzami rozpoczął śledztwo, które wkrótce ujawniło jedną z największych afer w historii III RP. Handel informacjami o zgonach, opóźnianie wyjazdów karetek pogotowia, chaos w dystrybucji niebezpiecznych leków i wreszcie – coraz więcej przypadków zaskakujących śmierci. Kilka miesięcy po tym, jak dostarczono anonim do redakcji, sprawą „łowców skór” żył cały kraj, a organy ścigania wszczęły dochodzenie. Dziś, po ponad dwudziestu latach, Patora wraca do sprawy. Przedstawia nieznane dotychczas dokumenty i relacje świadków. Szczegółowo analizuje materiały i krok po kroku ujawnia sieć wzajemnych powiązań, by odpowiedzieć na pytanie kluczowe: jak doszło do tego, że śmierć stała się cenniejsza od życia?”
https://www.otwarte.eu/book/lowcy-skor-tajemnice-zbrodni-w-lodzkim-pogotowiu
  1. „Cieszę się, że moja mama umarła” Jennette McCurdy (wyd. Prószyński Media), data premiery: 24.01.2023 – opis pochodzi od wydawcy: „Poruszające wspomnienia jednej z najsłynniejszych dziecięcych aktorek amerykańskich i pełen emocji zapis zmagań dziecka, które wbrew własnej woli zostało wrzucone w środek piekielnej machiny amerykańskiego show-biznesu. „Cieszę się, że moja mama umarła” to przejmująca opowieść o wychodzeniu z zaburzeń odżywiania, uzależnień i toksycznej relacji z przemocową matką, a także o mozolnym odzyskiwaniu kontroli nad własnym życiem. Jennette McCurdy od dziecka marzyła o tym, żeby zostać pisarką, jednak jej mama miała wobec niej inne plany. Dziewczynka miała sześć lat, kiedy po raz pierwszy wzięła udział w castingu, a jej świat zmienił się na zawsze. Debra zdecydowała, że jedyna córeczka zrobi karierę aktorską. Cena nie grała roli. Liczyła jej kalorie, wydzielała racje żywnościowe, opóźniała jej dojrzewanie, ważyła pięć razy dziennie, a nawet kąpała do szesnastego roku życia! Jennette, pragnąc za wszelką cenę zadowolić najważniejszą osobę w swoim życiu, godziła się na ten okrutny układ. Marzenie Debry o sławie córki w końcu się spełniło, ale status gwiazdy najważniejszych seriali Nickelodeonu (w „Sam i Cat” grała obok Ariany Grande) Jennette przypłaciła zaburzeniami odżywiania, masą niszczących i toksycznych relacji damsko-męskich, alkoholizmem i depresją. Kiedy jednak odkryła, że terapia może pomóc jej wydobyć się z piekła, odważyła się rzucić aktorstwo i robić to, co od zawsze pragnęła – pisać. Pełna czarnego humoru i przenikliwych spostrzeżeń na temat życia przejmująca biograficzna opowieść „Cieszę się, że moja mama umarła” stanowi fascynujący zapis walki o niezależność, własne granice i czerpanie radości z życia.”
https://www.swiatksiazki.pl/ciesze-sie-ze-moja-mama-umarla-6942504-ksiazka.html

Wyjątkowo skromna lista, ale pewnie coś ciekawego pojawi się niezapowiedzianie (jak to często robi Remigiusz Mróz), więc podejrzewam, że styczniowych premier przybędzie. Na razie jednak wyczytuję swoje zapasy w ramach akcji „styczeń po polsku” zorganizowanej przez Bibliofilem być i to idzie mi całkiem nieźle. Ogólnie czytelniczo jest to bardzo dobry początek roku. Resztę przemilczę.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *