Książki

Zaczytana Madusia: Najciekawsze premiery lipca 2023!

I w końcu nadszedł TEN miesiąc, gdy wreszcie mogę zabrać się za wyczytywanie moich hałd hańby. Z lipowych premier wybrałam szczęśliwą siódemkę, więc nie jest to liczba przytłaczająca, co niezwykle mnie cieszy. Tyle pięknych książek na mnie czeka, więc to im mam zamiar poświęcić ten długi wakacyjny miesiąc – chociaż szykuje się sporo wyjazdów (Lipowo! szykuj się!), więc z czasem może być różnie. Nie ma jednak co martwić się na zapas – zapraszam do zapoznania się z moimi wyborami – Gustaw już ich wygląda! 😉

 1. „Już nikt mnie nie skrzywdzi” – Marcel Moss (wyd. Filia), data premiery: 12.07.2023 – opis pochodzi od wydawcy: „Warszawski licealista Maks Hajder w trakcie rodzinnej kłótni wpada w szał i atakuje nożem domowników. Jego rodzice giną na miejscu, a młodszy brat w stanie krytycznym trafia do szpitala. Przybyłe na miejsce służby zastają Maksa siedzącego spokojnie na podłodze i otoczonego zakrwawionymi ciałami. Sprawia on wrażenie, jakby nie zdawał sobie sprawy z tego, co zrobił. Tydzień po zatrzymaniu Maks targa się na własne życie i zapada w śpiączkę. Gdy odzyskuje przytomność, początkowo nie potrafi przypomnieć sobie szczegółów tamtego tragicznego dnia. Prowadzący śledztwo i zmagający się z medialną presją policjanci próbują ustalić, dlaczego spokojny, lubiany i pochodzący z dobrego domu nastolatek dopuścił się tak potwornej zbrodni. Gdy Maks odzyskuje wreszcie pamięć, przenosi ich do mrocznego, toksycznego świata pełnego fizycznych i psychicznych tortur, których dopuszczał się na nim ojciec. Przerażeni śledczy odkrywają, jakie dramaty latami rozgrywały się za zamkniętymi drzwiami okazałego domu Hajderów. I mają wątpliwości, czy Maks jest z nimi szczery. Co tak naprawdę wydarzyło się tamtego dnia? Czy Maks mówi prawdę? I czym jest tajemnicza organizacja o nazwie Armia Pokrzywdzonych, której członkowie samodzielnie wymierzają karę sprawcom przemocy wobec nastolatków?”
https://www.wydawnictwofilia.pl/Ksiazka/1067
 1. „Dom w Riverton” Kate Morton (wyd. Albatros) tłumaczenie: Anna Gralak, data premiery: 12.07.2023 – opis pochodzi od wydawcy: „Choć zdarzają się TRAGEDIE, po których załamuje się wszystko, trzeba jakoś żyć – dzień za dniem, powoli oddalając się od PRZESZŁOŚCI… Co jednak, jeśli PRZESZŁOŚĆ nie chce pozwolić o sobie zapomnieć? I by spokojnie UMRZEĆ, trzeba będzie jeszcze raz przenieść się w czasy, które odeszły na zawsze…? Wtedy z mroków historii wyłoni się świat na granicy JAWY i SNU, kiedy wszystko było inne: miłość – bardziej namiętna, gniew – silniejszy, ból – rozszarpujący serce na strzępy, a tajemnice – o wiele straszniejsze, niż ktokolwiek mógłby przypuszczać…”
https://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazki/dom-w-riverton/
 1. „Śmierć all-inclusive. Jak Polacy umierają na wakacjach” Magda Mieśnik, Piotr Mieśnik (wyd. Znak Koncept), data premiery: 12.07.2023 – opis pochodzi od wydawcy: „Rozgwieżdżone niebo nad Madagaskarem, na huśtawce czwórka przyjaciół – Karolina, Radek, Marzena i Bartek. Nagle słyszą trzask – belka łamie się pod ciężarem wczasowiczów. Do Polski wrócą już we trójkę. „Nic się nie martw, wszystko jest ok, świetnie się bawię i żadna krzywda mi się nie dzieje” – pisał Bruno do swojej mamy Aliny w mailu wysłanym z Doliny Parwati. Młody mężczyzna zaginął siedem lat temu. I podobnie jak w przypadku innych zniknięć na tym terenie – nie ma absolutnie żadnych świadków. Czy ta indyjska dolina słusznie nazywana jest Doliną Cieni? Danuta i Marek zaginęli w wąwozie Samaria. Polaków dałoby się odnaleźć szybciej, gdyby pilot wycieczki od razu zgłosił ich zaginięcie i wraz z rezydentem z hotelu nie składał fałszywych zeznań. Po śmierci rodzeństwa opiekunowie turystów nadal zatrudnieni byli w biurze podróży. Poznaj trzynaście historii o śmierci, kalectwie, nieuczciwych biurach podróży, leniwych rezydentach i bezradnych konsulach.”
https://www.swiatksiazki.pl/smierc-all-inclusive-jak-polacy-umieraja-na-wakacjach-6994828-ksiazka.html
 1. „Chłopcy. Idą po Polskę” Marcin Kącki (wyd. Znak Literanova), data premiery: 12.07.2023 – opis pochodzi od wydawcy: „Poszedłem do korwinistów i konfederatów. Na początek? Dużo cukru. A potem rozgrywki polityczne, intrygi, kochanki, noce na barze, nazistowskie piosenki. Wbiłem się w szeregi chłopców, którzy maszerują równo, zauroczeni wizją wolności totalnej. A jeśli na końcu tego marszu czeka nas Polska totalna, w której wolność będzie tylko dla wybranych?”
https://www.znak.com.pl/ksiazka/chlopcy-ida-po-polske-marcin-kacki-254402
 1. „Gorączka złota. Jak upadała Wenezuela” Tomáš Forró (wyd. Czarne), tłumaczenie: Andrzej S. Jagodziński, data premiery: 12.07.2023 – opis pochodzi od wydawcy: „Wenezuela jeszcze w drugiej połowie XX wieku była jednym z najzamożniejszych państw Ameryki Południowej. Dziś to kraj pogrążony w głębokim kryzysie politycznym, społecznym i gospodarczym. Szaleje hiperinflacja, brakuje wody pitnej i benzyny, nie ma śladu po dawnych bogactwach. Tomáš Forró, reporter od lat obserwujący Wenezuelę, wyrusza do kopalni złota w tak zwanym Łuku Górniczym, gdzie ogniskują wszystkie problemy. To tam codziennością są brutalne walki między armią, lewicową partyzantką, tajną policją i broniącymi niezależności Indianami. Opisuje także katastrofalne skutki wydobycia złota i realne zagrożenie zatrucia dopływów największych rzek regionu – Orinoko i Amazonki. „Gorączka złota” to wstrząsający reportaż o tym, że do głębokiego upadku całego kraju nie jest potrzebna niszcząca wojna ani wielka katastrofa naturalna – wystarczą zwykłe zaniedbania i rozwiązywanie problemów na skróty.”
  https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/goraczka-zlota
  1. „Psia Gwiazda” Katarzyna Ryrych (wyd. Prószyński i S-ka), data premiery: 18.07.2023 – opis pochodzi od wydawcy: „Kobiety. Wyrastające ponad swój czas. Ponad miejsce w rodzinie, ponad środowisko, w którym przyszło im się urodzić i żyć. Malwina – mówiono, że nie tylko oświadczyła się swemu przyszłemu mężowi, ale zamknęła przed nim drzwi sypialni, oświadczając, że otworzy je dopiero wtedy, kiedy ten nauczy ją czytać i pisać. Dyzia (Dionizja) – kochliwa trzpiotka, którą dramatyczne okoliczności zmieniają w odważną, wyzwoloną kobietę. I najmłodsza z nich – Urszula, która tracąc miłość swego życia, nie oczekuje już niczego.”
  https://www.proszynski.pl/product/psia-gwiazda
  1. „Pewnego razu w Wenecji” Magda Knedler (wyd. Mando), data premiery 12.07.2023 – opis pochodzi od wydawcy: „Ania i Janek mieszkają ze sobą już od jakiegoś czasu. Mimo uczucia, jakim się darzą, Janka zaczyna fascynować tajemnicza sąsiadka. Jego znajomość z tą drugą kobietą rozpoczyna się pechowo, ale wkrótce się okazuje, że nie są dla siebie obojętni. Zaskakujące zrządzenie losu sprawia, że oboje wyjeżdżają latem do Wenecji. Wspólny pobyt w magicznym mieście na zawsze zmienia ich życie… Nowa powieść Magdy Knedler jest prawdziwym koktajlem emocji. To wzruszający i skomplikowany romans balansujący pomiędzy szczęśliwą a niespełnioną miłością. Czy tylko w Wenecji można odkryć, kogo się kocha naprawdę?”
  https://www.swiatksiazki.pl/pewnego-razu-w-wenecji-7003057-ksiazka.html

  Wszystkie powyższe zapowiadają się cudownie, ale najbardziej nie mogę się doczekać dwóch ostatnich pozycji. Zwłaszcza kusi mnie „Pewnego razu w Wenecji”, bo Magda Knedler nigdy mnie do tej pory nie zawiodła. Oby to nie był pierwszy raz!

  Leave a Reply

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *