Książki

Zaczytana Madusia: na co czekam w sierpniu, czyli zapowiedzi czytelnicze.

       Upalna końcówka lipca nam się trafiła. Słońce grzeje szalenie, odbierając mi ochotę do jakiegokolwiek konstruktywnego działania, bo jest mi po prostu za duszno i gorąco. Pozostaje jedynie czytanie książek w ciut chłodniejszym zaciszu własnego domu. Po miesiącu przerwy postanowiłam powrócić do zestawienia najbardziej interesujących mnie zapowiedzi książkowych, bo w sierpniu szykuje się kilka prawdziwych perełek, na które czekam z utęsknieniem. Niektóre już zamówiłam i nie mogę się doczekać, kiedy wreszcie wpadną w moje łapki. 😉 

       1) \”Ostatni oddech\” Robert Bryndza (wyd. Filia) 22.08.2018 – czwarty tom świetnych kryminałów z detektyw Eriką Foster. To te książki z gatunku \”nieodkładalnych\”, które czyta się w całości za jednym zamachem. I tutaj zapewne też tak będzie, bo zapowiada się ciekawie: \”Na śmietniku zostaje znalezione ciało dziewczyny. Choć detektyw Erika Foster zjawia się na miejscu jako jedna z pierwszych, to nie jej zostaje przydzielona sprawa morderstwa. Wciąż walcząc o miejsce w zespole śledczym, Foster i tak angażuje się w dochodzenie. Szybko odkrywa powiązania ze sprawą zabójstwa sprzed czterech miesięcy. Wtedy również ktoś porzucił zwłoki kobiety w podobnym miejscu. Dodatkowo obie ofiary miały identyczne rany. Wszystko wskazuje na to, że chowający się za fałszywymi tożsamościami morderca śledzi i wabi swoje ofiary korzystając z Internetu. Erika musi więc znaleźć człowieka, który zdaje się mieć tysiące twarzy, a żadna z nich nie jest prawdziwa. Tymczasem zostaje porwana kolejna dziewczyna. Foster i jej zespół muszą ją znaleźć, zanim zabójca zrealizuje swój upiorny, sadystyczny plan.\”
https://bonito.pl/k-1076530-ostatni-oddech
 
    2) \”Woda na sicie Apokryf czarownicy\” Anna Brzezińska (wyd. Literackie) 22.08.2018 – nowa książka autorki \”Córek Wawelu\”, które tak średnio przypadły mi do gustu, ale na tyle, żeby dać autorce szansę przy kolejnej książce. Tym razem totalna zmiana tematyki, ale na również mocno mnie interesującą. 🙂 \”Tym razem sceną wydarzeń jest nie dwór ostatnich Jagiellonów, lecz fantastyczna kraina wzorowana na wczesnorenesansowej Italii oraz lochy inkwizycji. To stamtąd swoją opowieść snuje oskarżona o praktykowanie magii, wyrzucona za nawias społeczeństwa bękarcica, La Vecchia… Jej matką była wiejska dziewczyna, miejscowa ladacznica, a może potajemna kochanka dziedzica tych ziem? La Vecchcia plącze się w zeznaniach… Opowiada o pamiętnej, przeklętej nocy, kiedy straciła matkę, a sama została zgwałcona. Ale jakiego potwora zbiegłego z cyrku zabili wówczas zapijaczeni oprawcy? Podobno był smokiem. A może mężczyzną? Podobno… Bo z jej opowieści nie sposób wyłonić jednej prawdy. La Vecchia lawiruje. Urządza teatr dla inkwizycji, próbując chronić swoje życie? A może powoli popada w obłęd? Jest czarownicą czy samotną kobietą, która w świecie zdominowanym przez mężczyzn chce zachować niezależność? Jaką tajemniczą grę toczy z przebiegłym oficjum?\”
https://bonito.pl/k-1416051-woda-na-sicie-apokryf-czarownicy
       3) \”Puchar miłości\” Winston Graham (wyd. Czarna Owca) 01.08.2018 – to dziesiąty już tom opowieści o Poldarkach z Kornwalii. Osobiście zatrzymałam się na ósmym, ale już mam oba w kolejce do przeczytania na mojej wirtualnej półce Legimi, więc pewnie szybko je nadrobię. 🙂 A że powoli zbliżamy się do końca historii (bo tomów jest 12), to może akcja wreszcie przyspieszmy. 😉 \”W ciemnej jaskini, wśród stosu zrabowanych kosztowności, leży zapomniany srebrny puchar z wygrawerowanym napisem Amor gignit amorem – „Miłość rodzi miłość”. To niewielkie naczynie będzie miało ogromny wpływ na dalsze losy dwóch zwaśnionych rodzin Poldarków i Warlegganów, a zapisana na nim sentencja stanie się przepowiednią, w której moc uwierzą wszyscy spragnieni miłości.Wojna z Napoleonem dobiega końca. Rose, Demelza oraz potężny sir George obserwują, jak ich dzieci wkraczają w dorosłość. Jeremy i Clowance oraz arogancki Valentine stają przed kluczowymi w ich życiu wyborami. Decyzje, które podejmą, ukształtują przyszłość nie tylko ich samych, ale również kolejnych pokoleń.\”
https://bonito.pl/k-1901942-puchar-milosci
      4) \”Moja Jane Eyre\” Cynthia Hand , Brodi Ashton , Jodi Meadows (wyd. SQN) 22.08.2018 –  to druga książka tria autorek, po powieści \”Moja Lady Jane\”. Pierwsza mi się podobała, mimo iż nie jest stricte historyczna i jest raczej mocną wariacją na temat dziewięciodniowej królowej Anglii. Niemniej pomysł i wykonanie było oryginalne, a to niezwykle cenię w książkach. Tutaj pewnie konwencja będzie ta sama, a że lubię Jane Eyre i zawsze trochę jej współczułam u Austin, to mam nadzieję, że tutaj będzie jej lepiej. 😉 \”Może ci się wydawać, że znasz tę historię. Sierota Jane Eyre, bez grosza przy duszy, rozpoczyna nowe życie jako guwernantka w Thornfield Hall. Tam spotyka mrocznego i tajemniczego pana Rochester. Pomimo dużej różnicy wieku i jego nieznośnego temperamentu, zakochują się w sobie i, o zgrozo, ONA wychodzi za niego za mąż. Ale czy to na pewno Jane Eyre? Przygotuj się na przygodę  w której nic nie jest takie, jak się wydaje: pewien dżentelmen ukrywa się bardziej niż trup w szafie. A co jeżeli we wszystko wmieszają się początkująca pisarka Charlotte Brontë i badacz zjawisk nadprzyrodzonych Alexander Blackwood?\”
https://www.empik.com/moja-jane-eyre-hand-cynthia-ashton-brodi-meadows-jodi,p1203453738,ksiazka-p
      5) \”Zmierzch Jagiellonów. Bona\” Magdalena Niedźwiedzka (wyd. Prószyński) 07.08.2018 – jakoś tak się ostatnio składa, że często wpadają z moje łapki książki właśnie o Bonie, za którą nie przepadam. Brak sympatii jednak nie przeszkadza mi w lekturze i podejrzewam, że w tym przypadku będzie podobnie. 🙂 \”Polityka i spisek, wojny, krew i bezwzględność, zmieniają ludzi w bestie, które w renesansowych stolicach Europy przeistaczają się w wielkich humanistów, mecenasów sztuki i obrońców wiary. Oto ludzie targani namiętnościami, nieufni, pogrążający się w obsesjach i samotni: król Polski Zygmunt I Stary, wielki mistrz krzyżacki Albrecht Hohenzollern, Anna – księżna mazowiecka – oraz inne wybitne osobistości pierwszej połowy XVI wieku, a wśród nich przede wszystkim Bona Sforza – królowa Polski i wielka księżna litewska. Życie nauczyło ją skrywania uczuć. Już jako dziecko była świadkiem zdrady, śmierci, okrucieństwa i bezwzględności. Zrozumiała, że ludzie to wyłącznie zabawki w rękach nielicznych i że nikt, nawet własna rodzina, nie jest gwarancją bezpieczeństwa, zapewnia je jedynie status społeczny i bogactwo. Bała się kochać, ponieważ miłość oznaczała tylko ból.\” Najbardziej podoba mi się informacja, że będzie to pierwszy tom historycznych opowieści o zmierzchu Jagiellonów i następna w kolejności będzie powieść o Barbarze Radziwiłłównie. 
https://bonito.pl/k-1872713-zmierzch-jagiellonow-bona
      6) \”Dreamland. Epidemia opiatów w USA\” Sam Quinones (wyd. Czarne) 22.08.2018 –  odkryłam, że jak się wciągniesz w świat reportaży z Czarnego, to wsiąkniesz w nie mocno i nie możesz przestać. Stąd właśnie na liście wziął się kolejny z serii amerykańskiej, która chyba najbardziej mi się podoba. 🙂 \”W 2008 roku w USA liczba zgonów w wyniku przedawkowania opiatów przewyższała liczbę ofiar wypadków samochodowych. Osób uzależnionych od leków z roku na rok jest coraz więcej, a rynek farmaceutyczny rośnie w siłę. Jak to możliwe, że legalnie dopuszczona do sprzedaży tabletka przeciwbólowa może doprowadzić do epidemii uzależnień? Sam Quinones drobiazgowo rekonstruuje dzieje tej opiatowej katastrofy. Z jednej strony rzetelnie przedstawia kolejne etapy wprowadzania niebezpiecznych leków do regularnej sprzedaży i pokazuje przeraźliwie krótką drogę od ukojenia bólu do nałogu, z drugiej zaś wprowadza nas w świat meksykańskich sprzedawców „czarnej smoły”, którzy korzystając z plagi uzależnień od opiatów, zajęli się sprzedażą heroiny, dostarczając ją pod drzwi narkomanów niczym dostawcy pizzy. Szefowie koncernów farmaceutycznych, dilerzy, policjanci, narkomani, rodzice tych, którzy przegrali z nałogiem. Bohaterów Dreamland jest wielu i to ich historie składają się na wstrząsająca opowieść o problemie, wobec którego Ameryka okazuje się bezradna.\”
https://bonito.pl/k-1215103-dreamland-epidemia-opiatow-w-usa
 
     7) \”Siedem sióstr. Tom 4. Siostra perły\” Lucinda Riley (wyd. Albatros) 01.08.2018 – to zdecydowanie pozycja numer jeden z sierpniowym zestawieniu. Już ją zamówiłam i podejrzewam, że znów pochłonę w jeden wieczór, tak jak to miało miejsce z poprzednim tomem. 🙂 Absolutnie piękne i ciepłe powieści, które polecam z całego serduszka każdemu. \”CeCe D’Apliese nigdy nigdzie nie pasowała… Po śmierci ojca znalazła się na życiowym zakręcie. Postanawia opuścić Anglię, by podążyć za wskazówkami pozostawionymi jej przez Pa Salta i znaleźć swoje korzenie. Jedyne, co ma, to czarno-białe zdjęcie i nazwisko pionierki, która ponad sto lat wcześniej walczyła o przetrwanie w niegościnnej Australii. Rok 1906. Kitty McBride, córka duchownego z Edynburga, otrzymała szansę podróży do Australii jako towarzyszka zamożnej pani McCrombie. Na nowym kontynencie poznaje braci bliźniaków – porywczego Drummonda i ambitnego Andrew – spadkobierców fortuny, której ich rodzina dorobiła się na poławianiu i handlu perłami. I musi wybierać między głosem serca i rozsądkiem. Kiedy CeCe dociera do Australii, zaczyna wierzyć, że ten dziki kontynent może zaoferować jej coś, o czym nigdy nie śmiała marzyć: poczucie przynależności i prawdziwy dom.\” I uwielbiam też te przepiękne okładki. 
https://bonito.pl/k-1880475-siedem-siostr-tom-4-siostra-perly
      8) \”Słuchaj swojego serca\” Kasie West (wyd. Feeria Young) 01.08.2018 – to pozycja wyjątkowo młodzieżowa jak na całe zestawienie, ale od kilku miesięcy jestem fanką tej autorki, bo jej powieści mimo pozornej lekkości, zawsze niosą ze sobą jakiś mocny i ważny przekaz. Poza tym czyta się je szybko i przyjemnie, z uśmiechem na twarzy. 🙂 \”Kate Bailey nie przepada za ludźmi. Woli spędzać czas samotnie, nad jeziorem, gdzie może cieszyć się ciszą i spokojem. Właściwie sama więc nie wie, dlaczego dała się namówić swojej najlepszej przyjaciółce Alanie na udział w zajęciach, podczas których powstaje popularny szkolny podkast. A już na pewno nie spodziewała się, że to ona go poprowadzi. Na żywo. I co, ma teraz odbierać telefony i udzielać porad na antenie? Ha, ha. Wygląda jednak na to, że Kate dobrze sobie – nomen omen – radzi w narzuconej roli. Komplikacje pojawiają się, gdy odbiera telefon od anonimowego chłopaka, który prosi o pomoc w sprawie swojej sekretnej miłości. Dziewczyna jest przekonana, że rozmawia z superprzystojnym Diegiem Martinezem o Alanie, swojej najlepszej przyjaciółce. Bardzo się cieszy ze szczęścia koleżanki, ale wkrótce sama odkrywa, że rodzi się w niej uczucie do Diega. No tak, łatwo i przyjemnie jest doradzać innym, trudniej zastosować te rady w swoim własnym życiu…\”
https://bonito.pl/k-1415355-sluchaj-swojego-serca
 
     9) \”Wczoraj\” Felicja Yap (wyd. W.A.B.) 01.08.2018 –  to jeden z bardziej reklamowanych thrillerów ostatnich tygodni i przyznam szczerze, że przemawia do mnie. 😉 Na pewno w najbliższym czasie też po niego sięgnę, bo historia wydaje się być wyjątkowo intrygująca. 🙂 \”Claire to monoska. Podobnie jak trzy czwarte Brytyjczyków jej pamięć krótkotrwała obejmuje zaledwie jeden dzień. Awans społeczny zawdzięcza małżeństwu z Markiem, duosem, którego pamięć sięga dwa dni wstecz. Mark jest znanym pisarzem, właśnie stawia też pierwsze kroki w polityce. Są razem szczęśliwi, a przynajmniej to właśnie Claire zapisała w swoim dzienniku. Do czasu, gdy nurt rzeki Cam wyrzuca na brzeg kobiece ciało. W policyjnym śledztwie wszystkie tropy prowadzą do Marka…\”
https://bonito.pl/k-1791888-wczoraj
       W tym miesiącu poprzestanę na dziewięciu pozycjach, chociaż sierpień ma ich wyjątkowo sporo. Wyjątkowo ciekawie zapowiada się też wrzesień i mam już też pewne plany z nim związane, ale o tym na razie siedzę cichutko. Przekonacie się sami za kilka tygodni, co nowego pojawi się na blogasku. 😉 A na razie życzę Wam, żebyście przetrwali w całości te upały- najlepiej z książką w dłoni. 🙂
~~Madusia.

13 komentarzy

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *