Książki

Zaczytana Madusia: na co czekam w maju, czyli zapowiedzi czytelnicze.

       Maj! Majówka! Najpiękniejszy miesiąc w roku i to także z punktu widzenia czytelniczego, bo to właśnie pod koniec maja będą moje ulubione tragi książki w Warszawie. 🙂 Już nie mogę się doczekać tej wyprawy i nawet założyłam się sama ze sobą, że do tego czasu nie kupię żadnej nowej książki. I jak na razie całkiem nieźle mi to wychodzi, więc dzisiejsza notka jest naprawdę wielkim wyzwaniem, bo sporo ciekawych premier przed nami. Nie przedłużając – zapraszam do lektury zestawienia. 🙂

   1) \”Czarownice. Salem, 1692\” Stacy Schiff (Marginesy) 15.05.2019  – historia i czarownice – zapowiada się świetna książka, która na pewno wpadnie do mojej walizki na targach książki (bo wiadomo, że wezmę tam walizkę ;p). I nie mogę się doczekać tej chwili. <3 „Procesy w Salem to jeden z niewielu momentów amerykańskiej historii, w którym kobiety odegrały najważniejszą rolę. Jeden z mroczniejszych. Panika wybuchła na początku 1692 roku podczas wyjątkowo ostrej zimy w Massachusetts. Siostrzenica pastora zaczęła wić się i wyć. Histeria szybko się rozprzestrzeniła. Sąsiedzi oskarżali sąsiadów, mężowie żony, rodzice i dzieci oskarżali siebie nawzajem. Wszystko trwało niespełna rok – przez ten czas powieszono dziewiętnaście osób, a pewnego starca ukamienowano. W centrum kryzysu znalazły się nastolatki, głośne i dosadne. Stacy Schiff przedstawia trudy nastoletniego życia w purytańskiej społeczności. Opowiada, o jaką stawkę grali rządzący. Wyjaśnia zasady surowej wiary, niebezpieczne położenie mieszkańców kolonii, którzy znaleźli się na granicy „odludnej, kamienistej, jałowej, krzaczastej i porośniętej puszczami dziczy”, pośród zamętu. Schiff wydobywa na wierzch lęki trawiące pierwszych Amerykanów, by rewelacyjnie zestawić je z dzisiejszymi niepokojami. W epoce religijnej gorączki i niewidzialnych wrogów ta fascynująca historia staje się ważniejsza niż kiedykolwiek. Czarownice to porywająca opowieść o pierwotnej amerykańskiej tajemnicy, napisana świetnym językiem przez jedną z najbardziej uznanych historyczek.”
https://bonito.pl/k-1988182-czarownice-salem-1692
       2) \”Listy zza grobu\” Remigiusz Mróz (Filia) 15.05.2019 –  kolejna nowa książka Mroza (serio, kiedy on to pisze ;p), więc pewnie znowu kolejka na targach do niego będzie z baaardzo długim ogonkiem. Jeszcze się nie skusiłam, żeby w niej stanąć. 😉 \”Dwadzieścia lat po śmierci ojca Kaja Burzyńska wciąż otrzymuje od niego wiadomości. Zadbał o to, przygotowując je zawczasu i zlecając coroczną wysyłkę tego samego, pozornie przypadkowego dnia. Po czasie Kaja traktuje to już jedynie jako zwyczajną tradycję – aż do momentu, gdy w listach zaczyna dostrzegać drugie dno… Tymczasem do miasteczka po dwudziestu dwóch latach wraca Seweryn Zaorski. Patomorfolog i samotny ojciec dwójki dzieci kupuje zrujnowany dom rodzinny Kai i rozpoczyna remont. W zniszczonym garażu odnajduje zamurowaną skrytkę z materiałami, które rzucają nowe światło na sprawę sprzed dwóch dekad…\”
https://bonito.pl/k-1646062-listy-zza-grobu
   3) \”Jeszcze się kiedyś spotkamy\” Magdalena Witkiewicz (Filia) 15.05.2019 – dwa lata temu odkryłam Magdalenę na targach, gdy wpadły mi w łapki jej bestsellerowe Czereśnie i od tej pory czasem czytam jej twórczość, mimo iż tzw. literatura kobieca/obyczajowa nie należy do moich ulubieńców. Ale tu może być baardzo ciekawie. \”Są takie historie, które zostają w nas na zawsze. Są takie osoby, których nigdy nie zapominamy… Ja już nie czekam. Chwytam każdy dzień i się do niego uśmiecham. Wierzę, że będą w nim cudowne chwile. Ile razy zadawali sobie pytania jak potoczyłoby się ich życie, gdyby nie wojna? Adela, Franciszek, Janek, Rachela, Joachim i Sabina mieli wielkie plany i marzenia. Przeżywali pierwsze miłości i prawdziwe przyjaźnie. Nie było ważne, że ktoś ma nazwisko żydowskie, niemieckie czy polskie. Po prostu byli przyjaciółmi. Wojna zmieniła wszystko. Wiele lat później, wnuczka Adeli, Justyna, przeżywa kryzys małżeński. Dopiero wówczas poznaje historię swojej babki i jej przyjaciół. Historię, która zmienia ją na zawsze. Wzruszająca opowieść o różnych obliczach miłości wykradzionych wojnie, życiowych wyborach i rodzinnych tajemnicach, które wpływają na nas bardziej niż myślimy. Bo to, kim jesteśmy nie zależy wyłącznie od naszych genów, czy wychowania, ale również od przeżyć naszych przodków. Od wszystkich tajemnic, które krążą w naszych rodzinach do kilku pokoleń wstecz.\”
https://bonito.pl/k-1323411-jeszcze-sie-kiedys-spotkamy
   4) \”Królestwo Popiołów. Szklany Tron.\”  Sarah Maas (Uroboros) 15.05.2019 – ostatni tom Szklanego Tronu, na który czekam bardzo baardzo baaardzo. <3 „Światowy bestseller królowej fantasy, Sarah J. Maas, oferuje czytelnikowi epickie, niezapomniane zakończenie! Życiowa podróż Aelin – od niewolnicy do królowej niegdyś wielkiego królestwa – osiąga swój rozdzierający serce finał, gdy wybucha wojna na świecie. Gdy wszystkie wątki w końcu się łączą, wszyscy muszą stanąć do walki o przyszłość. Niektóre więzy pogłębią się jeszcze bardziej, podczas gdy inne zostaną zerwane na zawsze w wybuchowym ostatnim rozdziale serii „Szklany tron”.”
https://www.empik.com/krolestwo-popiolow-szklany-tron-tom-6-2-maas-sarah-j,p1224593086,ksiazka-p
   5) \”Wisznia ze słowiańskiej głuszy\” Aleksandra Katarzyna Maludy (Wydawnictwo Szara Godzina) 29.05.2019 –  coraz popularniejsze stają się powieści z czasów pierwszych Słowian i bardzo mi się to podoba, bo mitologia słowiańska jest naprawdę świetna i dobrze byłoby się bliżej z nią zapoznać. Poza tym premierę ma w moje imieniny, więc to na pewno znak, że będzie to dobra lektura. ;p \”W słowiańskim grodzie Szeligów nad Dnieprem żyła piękna Wisznia. W dziewczynie, o której krążyły pogłoski, że jest córką bogini Mokoszy, zakochał się Rua, wódz Hunów. Wkrótce Hunowie i Szeligowie dostali się do awarskiej niewoli. Rozpoczęła się długa, niebezpieczna tułaczka. Czy zwycięży zło zasiane przez bezwzględny lud Awarów? Pasjonująca, pełna przygód historia Wiszni jest wędrówką po terenach Rusi, Bizancjum i ziemiach, na których kiedyś powstanie państwo Polan. To burzliwy okres starć różnych światów i kultur. Rzeczywistość miesza się z legendą, w ludzkich duszach nienawiść walczy z miłością silniejszą od śmierci. Czas upływa, a świat zmienia się jak w dniu, gdy piorun poraził jedno ze świętych drzew Szeligów. Czy to znak, że nadchodzą nowe czasy?\”
https://www.empik.com/wisznia-ze-slowianskiej-gluszy-maludy-aleksandra-katarzyna,p1223513153,ksiazka-p
   6) \”Medyceusze\” Mark Hollingsworth (Bellona) 23.05.2019 – historie wielkich rodów to zdecydowanie jedne z moich ulubionych książek, więc na pewno Medyceusze też do mnie trafią. <3 „Medyceusze – fundatorzy najpotężniejszego europejskiego domu bankowego w XV wieku – władali Florencją od 1434 roku. Pod ich rządami miasto rozkwitło, stając się wiodącym ośrodkiem artystycznym i kolebką renesansu. Wtedy tworzyli Leonardo da Vinci, Botticelli, Donatello, FraAngelicoczy Michał Anioł. Ten znakomity ród wydał trzech papieży (Leon X, Leon XI, Klemens VII) oraz dwie królowe francuskie (Katarzyna Medycejska i Maria Medycejska). Czy ten utrwalony przez wieki wizerunek florenckiego rodu jest prawdziwy, czy może jest to fikcja powtarzana tak wiele razy, że zyskała status faktu? Czy Medyceusze faktycznie byli szlachetnymi mecenasami sztuki i humanizmu? A może, zupełnie jak Borgiowie, byli w rzeczywistości przebiegłymi, niemoralnymi tyranami, nienawidzonymi w mieście, w którym siłą przejęli władzę?”
https://www.empik.com/medyceusze-hollingsworth-mark,p1223705204,ksiazka-p
   7) \”Raz, dwa, trzy… giniesz Ty! \” Alek Rogoziński (Skarpa Warszawska) 15.05.2019 – nowa książka Alka w wydawnictwie wyrastającym na mojego ulubieńca. Naprawdę świetne kryminały publikują, więc liczę, że i ta będzie dobra. 🙂 \”Bartek jest aktorem, który właśnie wywalczył sobie pierwszą większą rolę w superprodukcji. Agnieszka ma szansę dostać pracę w popularnym piśmie o show-biznesie, w którym pracuje już jej przyjaciółka Oliwka. Obie dostają zadanie napisania reportażu z planu filmowego. Zamiast ekscytujących plotek znajdują tam jednak… nieboszczyka. I nie ma wątpliwości, że rozstał się on z życiem wbrew własnej woli. Szybko okazuje się, że morderstwo na planie filmowym związane jest z wypadkiem, który wydarzył się w tym samym miejscu siedemnaście lat wcześniej. Mało tego! Morderca nie zamierza poprzestać tylko na jednej zbrodni… Czy policja i trójka przyjaciół odkryją jego tożsamość, zanim dojdzie do kolejnej tragedii?\”
https://www.empik.com/raz-dwa-trzy-giniesz-ty-rogozinski-alek,p1224694002,ksiazka-p
    8) \”Dzikie dziecko miłości\” Aneta Jadowska (SQN) 15.05.2019 – powrót do Dory Wilk to jeden z bardziej wyczekiwanych przeze mnie powrotów w tym roku, więc na pewno w Warszawie ją nabędę. 😉 \”Spokój? W słowniku Namiestniczki Thornu ten wyraz nie istnieje. W mieście grasuje zabójca, a terytorium wilków skrywa masowe groby. Jedyny trop prowadzi do młodziutkiej wampirzycy. Kim właściwie jest Daria? I jaką rolę odegrała w tej zbrodni? Namiestniczka Dora Wilk i Roman, książę wampirów, jednoczą siły i gromadzą sojuszników, by rozwiązać tajemnicę przerażających morderstw i wymierzyć sprawiedliwość. Gęsta intryga, kryminalne śledztwo, skomplikowane relacje i niezmiennie spora dawka sarkazmu. W świecie Thornu jeszcze nigdy nie czaiło się tak wielkie zło.\”
https://www.empik.com/dzikie-dziecko-milosci-jadowska-aneta,p1226511679,ksiazka-p
   9) \”Ty\”Caroline Kepnes (W.A.B.) 15.05.2019 – sporo dobrego słyszałam o serialu, ale jak dowiedziałam się, że będzie książka, to postanowiłam na nią poczekać, zanim go obejrzę. 😉 \”Do księgarni w East Village trafia piękna początkująca pisarka, która natychmiast staje się obiektem fascynacji pracującego tam mężczyzny. Całkowicie zauroczony nią Joe Goldberg zapamiętuje dane z jej karty kredytowej i wyszukuje ją w internecie. Profile kobiety w mediach społecznościowych są publicznie dostępne i stają się dla Joego źródłem wielu przydatnych informacji. Również stamtąd dowiaduje się, że tego wieczoru Beck planuje pojawić się w barze na Brooklynie. W ten sposób może się z nią ponownie spotkać, pozornie przypadkowo… Mężczyzna powoli i wytrwale przejmuje kontrolę nad życiem Beck. Robi wszystko, by wpadła w jego ramiona. Staje się jej idealnym, wymarzonym chłopakiem, jednocześnie po cichu usuwając przeszkody, które stoją na drodze do ich szczęścia. Nawet jeśli oznacza to, że musi kogoś zamordować. Obsesyjny związek szybko nakręca spiralę śmiertelnych konsekwencji…\”
https://www.empik.com/ty-kepnes-caroline,p1223870128,ksiazka-p
   10) \”Jaga. Kwiat paproci. Tom 0,5\” Katarzyna Berenika Miszczuk (W.A.B.) 15.05.2019 –  cieszę się, że autorka postanowiła napisać coś więcej w temacie mitologii słowiańskiej, bo powieści o kwiecie paproci, Mieszku i Gosi baardzo mi się podobały i wyjątkowo mocno polubiłam ten klimat. Fajnie będzie dowiedzieć się czegoś więcej o Jadze, która była naprawdę fajną babką. 😉 \”Pewna młoda szeptucha zupełnie inaczej wyobrażała sobie objęcie swojej pierwszej praktyki. Wiedziała, że w chatce babci Radomiły, poprzedniej bielińskiej szeptuchy, na próżno oczekiwać bieżącej wody, a za potrzebą trzeba będzie biegać do wychodka, ale… Nie spodziewała się, że na miejscu zastanie doszczętnie splądrowany dom. Co tam dom! Kredens! Kredens pełen maści, kremów, ziół i nalewek! Chociaż z drugiej strony nie można powiedzieć, by bielinianie specjalnie palili się do odwiedzin u następczyni Baby Radomiły. Kredens spokojnie mógłby sobie stać pusty. Tyle że brak klientów to brak pieniędzy. A na ich nadmiar Jaga niestety nigdy nie mogła narzekać. Gdyby to były jej jedyne problemy, poradziłaby sobie z nimi śpiewająco. Bogowie jedni wiedzą, jaki charakterek kryje się w niepozornym ciele. Na miejscowych starczyłby jeden, góra dwa uroczki. Gorzej, że świętokrzyskie miasteczko wyjątkowo upodobały sobie wszelkiej maści demony i krwiożercze upiry… Szeptucha w walce z nimi może liczyć tylko na siebie – bo przecież nie na wyjątkowo mało rozgarniętego Mszczuja, miejscowego żercę. Ach, byłaby zapomniała. Swoje usługi ofiarował jej też pewien wyjątkowo ognisty bóg.\”
https://www.empik.com/jaga-kwiat-paproci-tom-0-5-miszczuk-katarzyna-berenika,p1223497077,ksiazka-p
        Moja lista ma wyjątkowo mało pozycji, ale podejrzewam, że sporo dobrych premier jeszcze przed nami, bo zwykle na targach książki w Warszawie pojawia się dużo nowości. 🙂 A Wy, moi drodzy, na co czekacie w maju? 🙂 
~~Madusia.

No Comments

  • Ewa

    Na prawdę bardzo dobrze, że poruszacie ten temat. ostatnio także interesowałam się ofertami chwilówek i jeśłi chodzi o to na co zwracać uwagę, to w tym artykule https://lowcachwilowek.pl/darmowe-chwilowki/ możecie znaleźć kompleksowy poradnik na temat tego jak analizować oferty firm pożyczkowych. Moim zdaniem powinno się to wam przydać.

  • merly

    Jestem tu, aby poświadczyć, co ten wielki rzucający zaklęcie zrobił dla mnie. Nigdy nie wierzę w rzucanie zaklęć, dopóki nie miałem ochoty tego spróbować. Ja i mój mąż mieliśmy wiele problemów z życiem razem, on nie zawsze będzie mnie uszczęśliwiał, ponieważ zakochał się w innej kobiecie poza naszym małżeństwem Starałem się, żeby mój mąż opuścił tę kobietę, ale im więcej z nim rozmawiam Im bardziej mnie zasmuca, tym moje małżeństwo popadło w rozwód, ponieważ nie zwraca na mnie uwagi. Tak więc z całym tym bólem i niepokojem, postanowiłem skontaktować się z tym rzucającym zaklęcia, aby sprawdzić, czy wszystko może się między mną a mężem wytrenować. ten czar DR PEACE powiedział mi, że mój mąż jest naprawdę w wielkim bałaganie, że był czarującą magią, więc powiedział mi, że zrobi wszystko jak zwykle. kontynuował i rzucił zaklęcie dla mnie, po 3 dniach rzucił zaklęcie na mojego męża, który całkowicie się zmienił, przyszedł przepraszając mnie i mówiąc, jak mnie potraktował, że nie wiedział, co robi, ja i mój mąż wracamy Naprawdę dziękuję DR PEACE za przywrócenie mojego męża do siebie, chcę, żeby wszyscy skontaktowali się z nim dla tych, którzy mają jakiekolwiek problemy w związku z problemami związanymi z małżeństwem i związkami, rozwiąże to dla ciebie. Jego adres e-mail jest tutaj: doctorpeacetemple@gmail.comWhatsApp: +2348059073851Viber: +2348059073851

  • Ania | wroznestrony.pl

    Obejrzałam ostatnio film \”Młot na czarownice\” o procesach czarownic w XVII-wiecznych Czechach i był tak przerażająco realistyczny, że na razie na pewno nie odważę się po nic sięgnąć w tej tematyce…Zainteresowała mnie ta powieść o Medyceuszach, bo po wizycie we Florencji i czytaniu o Michale Aniele wiem, że to interesujący ród. Ciekawe, czy ta książka jest dobra, czy to tylko próba wzbudzenia sensacji?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *