Książki

Zaczytana Madusia: na co czekam we wrześniu, czyli zapowiedzi czytelnicze.

       Koniec wakacji nadszedł, więc czas skończyć niepoprawne obijanie się z blogaskiem i wrócić do regularnego pisania c\’nie? Ciągle zastanawiam się nad jego przyszłym kształtem, szukam najlepszych rozwiązań i nie mogę się na nic konkretnego zdecydować. Podejrzewam, że pewnego dnia po prostu coś zrobię i zmienię i tak zostanie – czasem trzeba działać spontanicznie, a ostatnio coś słabo u mnie z tą kwestią. Ale nie ma marudzenia, bierzemy się do roboty i dlatego dzisiaj chciałabym Was zaprosić na wrześniowe zapowiedzi czytelnicze, bo nie tylko ja po wakacjach przestaję się obijać i sporo naprawdę ciekawych tytułów pojawi się w tym miesiącu na naszym rynku. Zapraszam serdecznie do lektury! 🙂
 

 1) \”Lady Almina i prawdziwe Downton Abbey. Utracone dziedzictwo zamku Highclere\” Fiona Carnarvon (wyd. Zysk i S-ka) 10.09.2019 – Downton Abbey to jeden z moich ulubionych serialów o niezwykłym klimacie, który po prostu uwielbiam. Pewnie dlatego ta książka na pewno zagości na mojej półce – książka \”prezentuje historię pałacu Highclere oraz jednej z jego najsłynniejszych mieszkanek, Lady Alminy, piątej hrabiny Carnarvon. Oto rzeczywista sceneria wielokrotnie nominowanego do nagród i nagradzanego serialu „Downton Abbey”, a także inspiracja twórców tego dzieła. Korzystając z bogatego skarbca materiałów – takich jak pamiętniki, listy i fotografie – obecna hrabina Carnarvon nakreśliła wciągającą historię tej bajecznej posiadłości na przełomie wieków, podczas wzrastającej grozy Wielkiej Wojny oraz w jej trakcie. Podobnie jak jej serialowa odpowiedniczka lady Cora Crawley, lady Almina była córką bogatego przemysłowca Alfreda de Rothschilda, wydaną w młodym wieku za angielskiego arystokratę, earla Carnarvona, który dzięki posagowi żony mógł odegnać kłopoty finansowe od swej siedziby rodowej. Otwierając podwoje pałacu Highclere przed żołnierzami rannymi na frontach Wielkiej Wojny, lady Almina wkroczyła na drogę, która zapewniła jej podziw i sławę kobiety nieustraszonej, zdecydowanej i gotowej do bezgranicznych poświęceń. Bogata opowieść kontrastuje splendor arystokratycznego życia w epoce edwardiańskiej z brutalną i okrutną rzeczywistością wojny światowej, kreśląc zarazem inspirujący portret kobiety, wokół której od pewnego momentu koncentrowało się życie Highclere.\”
https://bonito.pl/k-1012444-lady-almina-i-prawdziwe-downton-abbey-utracone-dziedzictwo-zamku-highclere
   2) \”Anna Jagiellonka. Zmierzch Jagiellonów\” Magdalena Niedźwiedzka (wyd. Prószyński) 10.09.2019 –  historia i życie kiepsko obeszły się z jedną z ostatnich Jagiellonek, stąd też ciężko pałać do jej postaci zbytnią sympatią. Liczę jednak, że Magdalena Niedźwiedzka w swojej książce sprawi, że choć trochę łaskawiej na nią spojrzymy. 🙂 \”Śmierć króla Zygmunta Augusta bezpowrotnie zmieniła życie jego siostry, Anny Jagiellonki. Spokojna, oddana Bogu stara panna dostała się w wir wielkiej, bezwzględnej polityki, która uczyniła z niej kartę przetargową w negocjacjach z kolejnymi pretendentami do polskiego tronu, z korony zaś – obiekt haniebnych targów. Infantką, jak nazywano Annę, targają dawno zapomniane emocje, gdy myśli o francuskim księciu Henryku Walezym. Kiedy u jej boku ma stanąć książę Siedmiogrodu Stefan Batory, ponownie powraca lęk: czy wzbudzi miłość mężczyzny, który ma być królem Polski i jej mężem? Czy w ogóle jeszcze tego pragnie? Głównymi bohaterami opisanych wydarzeń, obok tytułowej Anny Jagiellonki, są dwie wielkie postaci ówczesnego życia politycznego Rzeczypospolitej – Jan Sariusz Zamoyski oraz Piotr Zborowski.\”
https://bonito.pl/k-1279345-anna-jagiellonka-zmierzch-jagiellonow
   3) \”Bucket list. 1000 pomysłów na przygody życia\” Kath Stathers (wyd. Publicat) 18.09.2019 –  nie przepadam za takimi książkami, ale jakoś w przypadku podróży korci mnie, by wziąć ją w swoje łapki i zapoznać się z propozycjami autorki – a nuż coś ciekawego mi wpadnie w oko, o czym jeszcze nie słyszałam i chętnie tam wybierzemy się w kolejną podróż. 🙂 \”Ta książka posłuży ci jako inspiracja. Bucket list to zbiór tysiąca pomysłów na przygody. Niektóre będą się wiązały z wyprawą w jakiś odległy zakątek świata, jak oglądanie zorzy polarnej w igloo zbudowanym w Finlandii, poszukiwanie złota z patelnią w Kalifornii czy rejs na wyspy Galápagos. Inne jednak nie wymagają tak dalekich podróży, a wiele można zrealizować gdziekolwiek: posmakować regionalnej kuchni, wydoić krowę lub opanować nowy obcy język. Bez względu na to, jakie masz upodobania, Bucket list pomoże ci skonkretyzować marzenia i odhaczać je punkt po punkcie z twojej własnej, niepowtarzalnej listy.\”
https://bonito.pl/k-1325187-bucket-list-1000-pomyslow-na-przygody-zycia
   4) \”Perfekcyjna żona\” JP Delaney (wyd. Otwarte) 18.09.2019 – to trzecia książka tego autora i zapowiada się na kolejny bestseller. 🙂 Ostatnio coraz słabiej idzie mi czytanie thrillerów, ale podejrzewam, że ta książka przełamie moją niemoc w tym temacie. 😉 \”Abbie budzi się w szpitalu. Jest oszołomiona. Nie pamięta, kim jest ani jak się tu znalazła. Mężczyzna przy jej boku twierdzi, że jest jej mężem. Mówi, że jest tytanem nowych technologii, założycielem jednego z najbardziej innowacyjnych start-upów w Dolinie Krzemowej. A Abbie jest utalentowaną artystką, zapaloną surferką, kochającą matką i doskonałą żoną. Że pięć lat temu miała straszny wypadek i dzięki ogromnemu przełomowi technologicznemu udało się przywrócić ją do normalnego życia. Teraz jest cudem nauki. Gdy Abbie dociera do nowych informacji o swojej przeszłości, przedstawiona przez męża wersja wydarzeń coraz mniej do nich pasuje… Czy mąż na pewno mówi jej wszystko?\”
https://bonito.pl/k-1368748-perfekcyjna-zona
   5) \”Medyceusze. Rodzina u władzy\” Matteo Strukul (wyd. Sonia Draga) 18.09.2019 – kolejna historyczna książka na liście. Tym razem o Medyceuszach, o których ostatnio coraz więcej czytam (mam właśnie rozpoczętą jedną biografię ich rodu i drugą o Leonardzie Da Vinci, gdzie też sporo o nich można się dowiedzieć), więc myślę, że będzie to fajne uzupełnienie mojej kolekcji. Chociaż katedry we Florencji nie znoszę. ;p \”Florencja, rok 1429. Imperium finansowe zmarłego Giovanniego de’Medici dziedziczą dwaj synowie – Cosimo i Lorenzo. Z wysoką pozycją wśród możnych wiąże się jednak gigantyczna odpowiedzialność. Nad miastem zbierają się czarne chmury, a wpływowe rody Albizzich i Strozzich nie zamierzają oddać Medyceuszom władzy. Budowa monumentalnej kopuły katedry Santa Maria del Fiore, którą nadzoruje genialny Filippo Brunelleschi, staje się tłem krwawych spisków. Po czterech latach zdrajcy dopinają swego – Cosimo kończy w więzieniu, gdzie grozi mu kara śmierci.\”
https://bonito.pl/k-1488329-medyceusze-rodzina-u-wladzy
   6) \”Dziewczyna kata\” Magda Knedler (wyd. Mando) 18.09.2019 – to książka, która urzekła mnie swoim opisem i po prostu muszą ją przeczytać. 😉 I coś czuję, że to może być miłość od pierwszego przeczytania. 🙂 \”Julia Zan, młoda dziennikarka, prowadzi w lokalnym radiu program o zabytkowych przedmiotach. Zainteresowana tajemniczymi losami cennego pucharu Messenhamera zgłębia historię wrocławskiego skarbu z Bremy. Trop wiedzie do ekscentrycznego jubilera, dzięki któremu dowiaduje się o istnieniu tajemniczej broszy. Julia po śladach broszki kroczy przez siedemnastowieczny Presslaw, mija stosy i szubienice, patrzy na wybuch wojny trzydziestoletniej i miasto ogarnięte morową zarazą. Tajemniczy przedmiot skrywa prawdę o ludzkich namiętnościach. Miłość, zazdrość i nienawiść zostały na zawsze utrwalone w szlachetnym kruszcu. Czy to za sprawą czarów wszystko zaczęło się od Magdaleny, pięknej dziewczyny w czerwonej sukni zakochanej w miejscowym kacie? A może od Heinricha, młodego złotnika, którego kamienna głowa – jak głosi legenda – do dzisiaj tkwi w ścianie wrocławskiej katedry?\”
https://bonito.pl/k-1557058-dziewczyna-kata
   7) \”Korona Plantagenetów. Rebelia synów Henryka II\” Nick Barrat (wyd. Astra) 24.09.2019 – historyczne książki wydawnictwa Astra biorę w ciemno, tylko po lekturze tytułu. 🙂 Więcej rekomendacji mi nie potrzeba, bo jeszcze nie trafiłam na słabą pozycję w ich katalogu. \”Rządy Henryka II wypełnione były konfliktami. Tron, na którym zasiadał przez ponad 30 lat, musiał zdobyć siłą, mając do dyspozycji nieliczne wojsko i niewielu sojuszników. Jego panowania o mało nie zakończył konflikt z duchowieństwem. W ramach pokuty za zabójstwo arcybiskupa Tomasza Becketta został wychłostany nago przed katedrą w Avranches i musiał odbyć pielgrzymkę do grobu zamordowanego. Najtrudniejszą walkę stoczył jednak ze swoimi synami… Henryk II miał czterech synów, którzy dożyli lat sprawnych i żaden z nich nie ustępował ambicjom staremu królowi. Henryk, zwany Młodym Królem, Ryszard, który zyskał później przydomek Lwie Serce, Godfryd oraz Jan, za namową Kapetyngów, a także kierowani własną rządzą władzy przez ponad 15 lat starali się wykroić z andegaweńskiego imperium niezależne władztwo. Swoją rolę w wewnątrzdynastycznych walkach odegrała również żona Heryka II Eleonora Akwitańska, jedna z najciekawszych i najpotężniejszych kobiet średniowiecznej Europy.\”
https://bonito.pl/k-1356013-korona-plantagenetow-rebelia-synow-henryka-ii
   8) \”Magia cierni\” Margaret Rogerson (wyd. NieZwykłe) 18.09.2019 – ostatnio nieco mniej fantastyki czytam, chociaż od kilku dni namiętnie odświeżam sobie książki o nastoletnim czarodzieju z Hogwartu, a że ta pozycja jest utrzymana w podobnym klimacie, to pewnie się na nią skuszę. Zwłaszcza że na razie Sarah Maas nie wydaje nic nowego. 😉 \”Wszyscy czarodzieje są źli. Elisabeth wie o tym od dawna. Wychowana przez obcych ludzi w jednej z Wielkich Bibliotek Austermeer, dorastała w otoczeniu grymuarów – istot szepczących na półkach i drżących w żelaznych okowach, gotowych przemienić się w potwory z tuszu i skóry, jeśli tylko ktoś je sprowokuje. Dziewczyna ma nadzieję, że kiedyś dołączy do strażników strzegących królestwa przed ich mocą. Tymczasem w wyniku sabotażu w bibliotece najbardziej niebezpieczny grymuar wydostaje się na wolność. Elisabeth, chcąc ratować sytuację, wpada w kłopoty. Gdy zostaje zamieszana w zbrodnię, musi opuścić bibliotekę i udać się do stolicy, aby tam stanąć przed wymiarem sprawiedliwości. Nie może liczyć na niczyją pomoc. Jedynym wyjściem jest zwrócenie się do jej największego wroga – czarodzieja Nathaniela Thornema. Wkrótce Elisabeth zda sobie sprawę, że stała się częścią konfliktu trwającego od wieków, a zagłada grozi nie tylko Wielkim Bibliotekom, lecz także całemu światu. Stopniowo zaczyna podawać w wątpliwość wszystko, czego ją uczono o czarodziejach, o ukochanych bibliotekach, a nawet o samej sobie. Ma bowiem moc, o której nie miała pojęcia.\”
https://www.empik.com/magia-cierni-rogerson-margaret,p1229489177,ksiazka-p

   9) \”Polki. Władczynie Europy\” – Iwona Kienzler  (wyd. Bellona) 12.09.2019 –  lubię takie zestawienia, chociaż ciężko już mi trafić na jakąś nową informację, ale zwykle autorom udaje się kilka razy mnie czymś zaskoczyć. A Iwona Kienzler umie to robić naprawdę dobrze, więc zwykle po jej książki sięgam z prawdziwą przyjemnością Jest lekko i przyjemnie, ale też i naukowo. 😉 \”Niniejsza publikacja poświęcona jest Polkom, którym dane było odcisnąć trwały ślad w historii państw, do których zawitały jako żony władców, bądź tym, które wybiły się na samodzielność, albo, jak stało się to w przypadku Katarzyny Jagiellonki, przeżyły dramatyczne przygody, starając się być wsparciem dla swoich mężów. Wszystkie bohaterki zamieszczonych tu opowieści były córkami udzielnych władców, poza Maryną Mniszchówną, Julią Hauke i Matyldą, królową Belgów, ale z kolei ich losy są urzeczywistnieniem bajki o Kopciuszku – ale niekoniecznie ze szczęśliwym zakończeniem. W książce m.in. władczyni wikingów – Świętosława, a także Elżbieta Łokietkówna – najpotężniejsza królowa doby średniowiecza czy cesarzowa Elżbieta – Piastówna na cesarskim tronie.\”
https://www.empik.com/polki-wladczynie-europy-kienzler-iwona,p1231070893,ksiazka-p
   10) \”Opowiem Ci o zbrodni. Tom 2 \” wielu dobrych autorów (wyd. Kompania Mediowa) 18.09.2019 –  tom pierwszy podobał mi się bardzo i strasznie się cieszę, że ten cykl jest kontynuowany. To jeden z niewielu przypadków, gdy świetnie czyta mi się opowiadania, bo też i tworzą je najlepsi polscy autorzy kryminałów. I robią to naprawdę dobrze. Będzie czytane, na pewno. <3 „To kontynuacja bardzo dobrze przyjętej książki “Opowiem Ci o zbrodni” i programu TV emitowanego w telewizji Crime+Investigation Polsat. W drugiej odsłonie ponownie pojawiają się najgłośniejsze polskie „pióra kryminalne” i mroczne historie, które wydarzyły się naprawdę. Tym razem siedem opowieści i ośmiu autorów: Igor Brejdygant, Wojciech Chmielarz, Max Czornyj, Marta Guzowska, Małgorzata i Michał Kuźmińscy, Joanna Opiat-Bojarska oraz Katarzyna Puzyńska. Każdy z autorów przeanalizował okoliczności towarzyszące przestępstwom. Pisarze rozmawiali z profilerami, patologami, psychologami, specjalistami-kryminologami, analizowali akta. Każdy z nich opisał wybraną historię, starając się zrozumieć, co doprowadziło do tragedii. Autorzy zrobili to w charakterystyczny dla siebie sposób, do którego przyzwyczaili swoich czytelników.”
https://www.empik.com/opowiem-ci-o-zbrodni-2-brejdygant-igor-chmielarz-wojciech-czornyj-max-guzowska-marta-kuzminska-malgorzata-kuzminski-mi,p1231359505,ksiazka-p
   11) \”Dom tajemnic\” Alek Rogoziński (wyd. Edipresse Książki) 18.09.2019 – nowa książka Alka kojarzy mi się trochę z twórczością Agaty Christie i mam nadzieję, że to zwiększy jeszcze  jej atrakcyjność. Bo że będę się dobrze bawić przy lekturze nie ulega wątpliwości, gdyż u Alka ciężko się nie śmiać w trakcie czytania. 🙂 \”Dwójka przyjaciół, Dominika i Mariusz, dostaje zaproszenie do wzięcia udziału w reality-show. Wraz z dziesiątką innych gwiazd trafia do naszpikowanego pułapkami domu-labiryntu. Zadaniem uczestników programu jest rozwiązywanie kolejnych zagadek kryminalnych, które doprowadzą ich do znalezienia ukrytego w domu skarbu. Kiedy jednak wydarza się morderstwo, a celebryci tracą łączność ze światem zewnętrznym, ważniejsze od wygranej stanie się ocalenie życia. Tym bardziej, że morderca nie zamierza poprzestać na jednej ofierze…\”
https://bonito.pl/k-1273442-dom-tajemnic
   12) \”Wyrok\” Remigiusz Mróz (wyd. Czwarta Strona) 18.09.2019 – dziesiąta Chyłka! i chociaż czasem mam do twórczości Mroza różne pretensje, to akurat w przypadku tej serii biorę wszystko w ciemno. 😉 I tym razem też tak jest i dlatego nie mogę się już doczekać premiery. 🙂 \”Po zdanym egzaminie adwokackim, świeżo upieczony mecenas Oryński ma zastąpić Chyłkę jako główna siła napędowa kancelarii Żelazny & McVay. Pierwsza sprawa, jaką poprowadzi, niechybnie zaważy na całej jego przyszłości zawodowej. Kordian nie ma jednak żadnego wyboru – zostaje zmuszony przez Piotra Langera, by podjąć się obrony pewnego chłopaka w Poznaniu. Co ich łączy? I dlaczego Langerowi tak zależy na jego obronie? Siedemnastolatek oskarżony jest o wyjątkowo krwawe zabójstwo dwóch kolegów ze szkoły, które łudząco przypomina sposób działania Sadysty z Mokotowa. Nie ma alibi, plącze się w zeznaniach, a dowody przemawiają przeciwko niemu. Nawet Chyłka jest przekonana, że tej sprawy nie da się wygrać…\”
https://bonito.pl/k-1625212-wyrok
   
    Dwanaście książek na wrzesień przygotowałam i przyznam się szczerze, że nie mogę się doczekać absolutnie każdej z nich. Najwięcej premier będzie miało miejsce 18 września, nad czym niezwykle boleję, bo wtedy będę na wakacjach, chociaż z drugiej strony przynajmniej odpadnie mi na kilka dni problem, którą zacząć czytać najpierw. 🙂 Podejrzewam, że i tak to będzie Chyłka. 😉 A Wy na co czekacie we wrześniu moi drodzy? Podzielcie się w komentarzach. ;p
~~Madusia.