Książki

Zaczytana Madusia: Najciekawsze premiery czerwca 2023!

Czerwiec zaczynamy z lekkim falstartem, bo jego początek i końcówka maja były naprawdę szalone. Dopiero dzisiaj mam czas, żeby przysiąść i zagłębić się w najciekawszych premierach, których znowu szykuje się całkiem spory stos. Myślałam, że będzie to miesiąc, gdy nieco mniej tytułów mnie zainteresuje, ale nie ma tak łatwo – znowu zebrało się kilkanaście pozycji. Przejrzyjcie je razem ze mną!


 1. „Jesteśmy sobą” Małgorzata Koch (wyd. Prószyński i S-ka), data premiery: 06.06.2023 – opis pochodzi od wydawcy: „Po wybudzeniu z narkozy Marcelina zmuszona jest zmierzyć się nie tylko ze szpitalną rzeczywistością, ale też z licznymi kłamstwami. Okazuje się, że została oszukana zarówno przez ukochanego, jak i przez własną matkę. Prywatne życie pani prokurator Julianny Szafrańskiej jest bowiem bardziej pogmatwane niż niejedna prowadzona przez nią sprawa karna i ściśle wiąże się z postacią tajemniczego Orła. To przez niego matka Marceliny wielokrotnie zmuszona była podejmować trudne – i nie zawsze słuszne – decyzje.”

https://www.proszynski.pl/product/jestesmy-soba
 1. „Maud Montgomery. Uskrzydlona” Mary Henley Rubio (wyd. Prószyński i S-ka) tłumaczenie: Magdalena Koziej, data premiery: 13.06.2023 – opis pochodzi od wydawcy: „Mary Henley Rubio twórczości Lucy Maud Montgomery poświęciła całe dekady – samo przygotowanie do druku dzienników pisarki zajęło jej ponad dwadzieścia lat. Pracując nad biografią Montgomery, przeprowadziła wiele wywiadów z ludźmi osobiście z nią związanymi – jej synem, synową, krewnymi, znajomymi, sąsiadami i służącymi. Ponadto dogłębnie przebadała bogatą korespondencję pisarki oraz prześledziła wszystkie możliwe źródła, do których zdołała dotrzeć, by rzetelnie przedstawić kontekst społeczno-historyczny życia L.M.M. Krótko mówiąc: zrobiła wszystko, co mogła, by stworzyć jak najlepszą opowieść o jej losach. W monumentalnym tomie, który mamy przyjemność po raz pierwszy zaprezentować polskim czytelnikom, Mary Henley Rubio zawarła wielowymiarowy, często zaskakujący portret Maud z Wyspy Księcia Edwarda. Pisarkę poznajemy na wszystkich etapach życia – w pozornie idyllicznym dzieciństwie, naznaczonym jednak utratą matki; pełnych pasji młodzieńczych latach, wypełnionych walką o wykształcenie i niezależność w patriarchalnym świecie; oraz dojrzałym życiu, gdy jako bestsellerowa autorka musiała łączyć opiekę nad chorym psychicznie mężem, macierzyństwo i rygorystyczny tryb pracy.”
https://www.proszynski.pl/product/maud-montgomery-uskrzydlona
 1. „Marzenie o pięknie” Laura Baldini (wyd. Marginesy) tłumaczenie: Danuta Fryzowska, data premiery: 14.06.2023 – opis pochodzi od wydawcy: „Nowy Jork, 1922 rok: szesnastoletnia Eszti pomaga wujowi w produkcji aptecznych maści w szopie na tyłach ogrodu. Uczy się od niego tajników sporządzania kremów i emulsji, a wkrótce sama zaczyna eksperymentować z różnymi składnikami. Odkrywa w sobie pasję do robienia kosmetyków. W ciągu kilku lat opracowuje swój autorski krem i sprzedaje go na plaży na Long Island w słoikach po dżemie. Ten pierwszy sukces otwiera jej drzwi do kariery w branży. U boku ukochanego mężczyzny, który bierze na siebie obowiązki domowe, aby wspierać ją w realizacji marzeń, dziewczyna tworzy własną markę: Estée Lauder. Rozwija ją, nie tylko wprowadzając na rynek nowe kosmetyki, lecz także wymyślając zaskakujące strategie marketingowe. W pracy wciąż przyświeca jej jeden cel: chce wydobyć naturalne piękno każdej kobiety. Dzięki oryginalnym pomysłom i ciężkiej pracy dziewczyna z Queens podbija Nowy Jork. Ale sukces, o którym zawsze tak bardzo marzyła, ma swoją cenę. Może kosztować Estée miłość jej życia…”
https://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133751/marzenie-o-pieknie?idcat=0
 1. „Marlene” Angelika Kuźniak (wyd. Marginesy), data premiery: 07.06.2023 – opis pochodzi od wydawcy: „W latach 1964 i 1966 Marlena Dietrich dwukrotnie odwiedziła Polskę. Ponadsześćdziesięcioletnia artystka wciąż robiła wrażenie sceniczną charyzmą, a ówcześni współpracownicy zapamiętali ją jako wymagającą, profesjonalną, do bólu dokładną. Nie wszędzie była jednak witana równie entuzjastycznie jak w Polsce – chociaż od zakończenia wojny minęły lata, wielu Niemców uważało ją za zdrajczynię ze względu na otwarty sprzeciw wobec nazizmu. Później wspominała: „Straciłam ojczyznę̨ i język. Nikt, kto tego nie przeżył, nie może wiedzieć, co czuję”. Korzystając z materiałów zgromadzonych w przepastnym berlińskim archiwum, Angelika Kuźniak odkrywa mniej znane wątki biografii Dietrich: od barwnych historii, jak spotkanie artystki ze Zbigniewem Cybulskim, po tematy determinujące jej życie: ciężar sławy, uzależnienie czy skomplikowane relacje rodzinne. To wydanie autorka rozbudowała o nieznane wcześniej materiały. Marlene to niejednoznaczny, intymny zapis późnych lat Dietrich – portret wielkiej artystki, ale także kobiety kapryśnej, osamotnionej, spragnionej uczucia.”
https://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133740/marlene?idcat=0
 1. „Sekta powraca” Mariette Lindstein (wyd. Bukowy Las) tłumaczenie: Urszula Pacanowska-Skogqvist, data premiery: 28.06.2023, opis pochodzi od wydawcy: „Czy można wyzwolić się od sekty? Sofia Bauman próbuje ułożyć sobie życie na nowo po dwóch latach zniewolenia w sekcie ViaTerra. Okazuje się to trudniejsze, niż mogłaby przypuszczać. Na co dzień spotyka się z uprzedzeniami i podejrzliwością ze strony otoczenia, a po nocach dręczą ją koszmary. Franz Oswald, przywódca sekty, w areszcie oczekuje na sądową rozprawę. Jednak nie jest ani zaniepokojony, ani skruszony. Przy pomocy adwokata tworzy nową sieć, która rozciąga się daleko poza mury więzienia, a której jedynym celem jest zemsta na Sofii. Kiedy Sofia decyduje się opowiedzieć światu o sekcie, jej życie zamienia się w koszmar. Jedyne wyjście to jeszcze raz zostawić wszystko i uciec. Ale Franz nie przebiera w środkach. Jego podejrzane kontakty wydają się obejmować całe otoczenie Sofii, sięgać ponad miasta, oceany i kontynenty.”
  Recenzja pierwszego tomu tutaj 🙂
https://www.empik.com/sekta-powraca-lindstein-mariette,p1379649726,ksiazka-p
 1. „Klitajmestra” Constanza Casati (wyd. MUZA) tłumaczenie: Aldona Możdżyńska, data premiery: 21.06.2023 – opis pochodzi od wydawcy: „Potępiona przez Homera i greckich poetów jako niewierna żona i podstępna morderczyni, Klitajmestra dotąd nie miała prawa głosu. Nikt nie dostrzegał jej siły i inteligencji, rozpaczy i gniewu. Olśniewający debiut Constazy Casati to nie tylko kolejny przykład tego, że kobiety cierpiały z powodu wojen – to opowieść o tym, jak kobiety prowadziły własne wojny. Bo Klitajmestra zrozumiała to, co rozumiało niewielu: Jeżeli władza nie jest ci dana, musisz sama ją zdobyć. Rewelacyjna, pełna napięcia opowieść o władzy i przepowiedniach, nienawiści i miłości, o niezapomnianej królowej, która zgładziła tych, którzy ją skrzywdzili.”
https://muza.com.pl/pl/products/klitajmestra-zapowiedz-9684.html
 1. „Zamknięty świat. Chciwość” Anna Krystaszek (wyd. MUZA), data premiery: 21.06.2023 – opis pochodzi od wydawcy: „Grudzień 2020 roku – wieś Wygoda koło Częstochowy – Monika i Mariusz włamują się do domu jednorodzinnego. W środku zastają dwoje nastolatków, dziewczynę i jej autystycznego brata. W trakcie napadu zjawia się zakapturzony młody mężczyzna, podrzyna włamywaczowi gardło i znika. Wspólniczce złodzieja udaje się uciec. Podobne tragiczne incydenty notuje się ostatnio w różnych regionach kraju. Ktoś morduje włamywaczy. Mówi się o nim „Czyściciel”. Iwo, autystyczny chłopiec, widział go dokładnie i zapamiętał wiele szczegółów, ale początkowo policjanci podchodzą do jego opowieści z dużą rezerwą. Czy jego zeznania pozwolą schwytać groźnego przestępcę, który postanowił sam wymierzać sprawiedliwość?”
https://muza.com.pl/pl/products/zamkniety-swiat-chciwosc-9683.html
 1. „Joanna D’Arc. Dziewczyna, wojowniczka, heretyczka, święta” Katherine J. Chen (wyd. Znak Koncept) tłumaczenie: Adriana Celińska, data premiery: 14.06.2023 – opis pochodzi od wydawcy: „Rok 1412. Trwa wojna stuletnia. Pogrążona w chaosie Francja przegrywa z Anglią. Karol VII zmuszony jest do ucieczki, ukrywa się przed wrogami. Ludzie głodują. Królestwo potrzebuje cudu. Z chaosu wyłania się dziewczyna, która odwróci losy wojny i poprowadzi Francuzów do zwycięstwa. Katherine J. Chen sprawia, że Joanna d’Arc to już nie mit, nie legenda, a młoda kobieta z krwi i kości: błyskotliwa, czasami lekkomyślna, zawsze nieustępliwa. Opowiada jej historię od niełatwego dzieciństwa przesiąkniętego przemocą, przez błyskawicznie zdobytą sławę, gdy staje na czele potężnej armii, po czas, kiedy dla wielu Joanna staje się niewygodna. Rzucona w wir dworskich intryg, ściąga na siebie gniew i podejrzliwość tych, którzy czują się zagrożeni.”
https://www.empik.com/joanna-d-arc-dziewczyna-wojowniczka-heretyczka-swieta-katherine-chen,p1377851576,ksiazka
 1. „Czarna woda” S.K. Tremayne (wyd. Czarna Owca) tłumaczenie: Radosław Madejski, data premiery: 28.06.2023 – opis pochodzi od wydawcy: „Hotel Stanhope mieści się na malowniczej i odludnej wyspie Dawzy otoczonej ujściem rzeki Blackwater. Rzeki, w której kryje się zabójcza pułapka. Podczas hucznej imprezy z okazji otwarcia hotelu dochodzi do tragedii. Beztroska kąpiel kończy się śmiercią pięciorga gości porwanych przez zdradliwy prąd – Czarną Wodę. Hannah, która pracuje w hotelu, była świadkiem tego wypadku, przez co nabawiła się panicznego strachu przed wodą i nie może opuścić wyspy. Uwięziona na Dawzy próbuje dociec, co naprawdę wydarzyło się tamtej nocy, i odkrywa mroczną tajemnicę. Okazuje się, że sama również nie jest bezpieczna…”
https://www.czarnaowca.pl/kategorie/kryminal-thriller-sensacja/czarna-woda,p1065010064
 1. „Rzeki Londynu” Ben Aaronovitch (wyd. Zysk i S-ka) tłumaczenie: Małgorzata Szypuła, data premiery: 20.06.2023 – opis pochodzi od wydawcy: „Pierwszy tom bestsellerowego cyklu o magicznym Londynie, który pokochali czytelnicy na całym świecie. Peter Grant, młody funkcjonariusz londyńskiej policji, marzy o zostaniu detektywem. Jednak po odebraniu zeznań świadka, który okazał się… duchem, Grant zwraca na siebie uwagę detektywa Thomasa Nightingale’a zajmującego się przestępstwami związanymi z wszel kimi przejawami niesamowitości. Tak zaczynają się jego przygody w pełnym magii mieście, w którym duchy, bogowie i wampiry żyją tuż obok zwykłych mieszkańców, a pradawne zło powraca wraz z falą dziwnych, brutalnych morderstw. Rzeki Londynu to niesamowita i dowcipna podróż w świat magicznych przygód, czarujących postaci i kryminalnych zagadek, która nie pozostawi obojętnym żadnego czytelnika.”
https://sklep.zysk.com.pl/rzeki-londynu.html
 1. „Święto nieważkości” Michał Tabaczyński (wyd. Czarne), data premiery: 14.06.2023 – opis pochodzi od wydawcy: „Morawy – w cieniu Pragi, dumnie prowincjonalne. Nawet czechofile łatwo zapominają o ich istnieniu, lecz one wydają się obojętne na ten brak uwagi. Ojczyzna poetów – to tu tworzyli Jan Skácel, Otokar Březina, Jakub Deml, Ivan Blatný. Szkoła pisarzy – stąd do stolicy wyruszyli Bohumil Hrabal i Milan Kundera. Dom wizjonerów – to tu pracowała Helena Bochořáková-Dittrichová, pierwsza na świecie autorka powieści graficznej, a swoje utopijne miasto wznosił Tomáš Baťa, prorok nowoczesności. Michał Tabaczyński właśnie tę część Czech wybrał sobie, by uprawiać flaneryzm – doskonałe hobby na czasy zarazy. Snuje się więc nieśpiesznie po ulicach morawskich miast i zagląda w zakamarki ich historii, podziwia gmachy i pomniki, wsłuchuje się w rytm kroków na chodnikach, dyskretnie zerka w morawskie dusze.”
https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/swieto-niewazkosci
 1. „W służbie królowej” Tessa Arlen (wyd. Świat Książki) tłumaczenie: Katarzyna Malita, data premiery: 14.06.2023 – opis pochodzi od wydawcy: „Bestseller „USA Today”, bulwersująca historia Marion Crawford, ukochanej guwernantki księżniczek Małgorzaty i Elżbiety, przyszłej królowej Elżbiety II, która dbała o nie przez szesnaście lat, by zostać odrzuconą przez tych, którym służyła. Kochała je z całego serca i mogły jej ufać. Wołały na nią Crawfie. Lecz gdy w maju 1945 roku Elżbieta zakochała się, tylko jej guwernantka się z tego cieszyła. Nikt z rodziny nie uznawał greckiego księcia Filipa za właściwą partię dla przyszłej królowej Anglii. Nikt poza Marion Crawford, której serce również zaczęło bić szybciej, lecz by opuścić dwór i realizować własny plan na szczęście, musiała czekać na zgodę króla. W pułapce – między lojalnością wobec Elżbiety, która potrzebuje jej jak nigdy dotąd, a pragnieniem własnego szczęścia, z dala od dworu – szuka niełatwych odpowiedzi.”
http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/tytul/w-sluzbie-krolowej/
 1. „Pani England” Stacey Halls (wyd. Świat Książki) tłumaczenie: Anna Żukowska-Maziarska, data premiery: 28.06.2023 – opis pochodzi od wydawcy: „Hrabstwo West Yorkshire, rok 1904. Ruby May podjęła się opieki nad dziećmi zamożnych Charlesa i Lilian Englandów. Przejęta zasadami wyniesionymi z Instytutu Norland, z zaangażowaniem pomaga rodzinie. Chłonie obyczaje panujące w odosobnionym Hardcastle House. Środowisko, do którego trafiła, robi na niej wrażenie. Lecz wydaje jej się, że z tajemniczą, piękną panią England coś jest nie w porządku, a służba darzy ją niechęcią. Ruby czuje się nieswojo. Nie każda słabość prowadzi do tragedii. Warto skonfrontować się z demonami z przeszłości, aby historia się nie powtórzyła. Przesycona narastającą atmosferą grozy „Pani England” to portret małżeństwa epoki edwardiańskiej, pasjonująca opowieść o mężczyznach i kobietach, sile i dominacji, odwadze, prawdzie i szatańskim podstępie.”
http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/tytul/pani-england/
 1. „Lilie królowej. Matki” Lucyna Olejniczak (wyd. Prószyński i S-ka), data premiery: 27.06.2023 – opis pochodzi od wydawcy: „Podczas zimowej zamieci w ponurym rożnowskim zamku rozstrzygają się losy byłych dwórek królowej Jadwigi. Pięć lat później, w roku 1397, wydarzenia te zdają się już tylko odległym koszmarem. Zarówno Amalia, jak i jej litewscy przyjaciele założyli swoje rodziny i muszą się odnaleźć w nowych rolach. Węgierka jest teraz żoną młodego uczonego, który aktywnie uczestniczy w pracach przy odnowieniu krakowskiego Studium Generale, czyli Akademii. Milda staje się częścią bogatej kupieckiej rodziny. Tymczasem Varnas porzuca wojenne rzemiosło i osiada w nadanej mu przez króla podkrakowskiej wsi. Otaczający ją las skrywa prastarą tajemnicę, która na zawsze odmieni los jego rodziny.”
https://www.proszynski.pl/product/lilie-krolowej-matki

Uff, lista jest o połowę mniejsza niż poprzednie, więc jest szansa, że może ponadrabiam coś z tych moich hałd hańby, które ostatnio urosły dość znacznie. 😉

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *