Książki

Zaczytana Madusia: Najciekawsze premiery sierpnia 2023!

Sierpień! Połowa wakacji za nami i moje hałdy hańby nieco zaczęły się zmniejszać. Niewiele, bo niewiele, ale zawsze kilka książek do przodu! Sierpień też powinien się w tej materii przysłużyć, bo i na rynku wydawniczym trwają wakacje, więc nowych książek zbyt wiele się nie pojawi. A przynajmniej tych mnie interesujących, ale jak wiadomo – ONI ciągle piszą!

  1. „Topografia pamięci” Martin Pollack (wyd. Czarne) tłumaczenie: Karolina Niedenthal, data wydania: 09.08.2023 – opis pochodzi od wydawcy: „Co to takiego, co każe tym ludziom sznurować usta? Strach? Przed czym? Przed mordercami i ich następcami? Dlaczego miano by się ich bać jeszcze dzisiaj? A może to strach przed upiorami przeszłości? A przecież wiemy, że nie da się tego zażegnać milczeniem. Wprost przeciwnie” – pisze Martin Pollack, powracając do dręczących go tematów: wypierania pamięci o zbrodni w imię ochrony społeczeństwa, amputowanych traum, dziedziczenia winy, niewidocznego szlaku grobów, którymi naznaczona jest cała Europa Wschodnia. Zwraca też uwagę na historię uchodźstwa w naszej części świata i – co za tym idzie – na długą tradycję różnorodności etnicznej. Obnaża narracje, za pomocą których politycy chcą odgrodzić się dziś od uchodźców, a jednocześnie ujednolicić pamięć i zakłamać historię. Tymczasem ślady wielonarodowego bogactwa przebijają z każdej podróży autora i z kilku tysięcy starych fotografii.”
https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/topografia-pamieci
  1. „Wasilewska. Czarno-biała” Piotr Lipiński (wyd. Czarne), data premiery: 16.08.2023 – opis pochodzi od wydawcy: „Dla jednych renegatka, kolaborantka i zdrajczyni. Dla drugich – bohaterka, wybawicielka, dzielna przywódczyni Polaków w ZSRR. Opinie o Wandzie Wasilewskiej zawsze były skrajne, a jej zwolennikom i krytykom nigdy nie udało się dojść do porozumienia. Aleksander Wat opowiadał o niej: „Niezbadana jest dusza kobiet fanatycznych, świętych Teres komunizmu. To są mistyczki, które nie widzą rzeczywistość, raczej widzą inną rzeczywistość, której my nie widzimy”. Jak więc wyglądała rzeczywistość Wandy Wasilewskiej? Jej droga do komunizmu była nietypowa – urodziła się w inteligenckim domu wywodzącym się z kresowej podupadłej szlachty. Bez względu na epokę i ustrój jej rodzina nienawidziła Rosji, a Wandę i jej siostry wychowano w kulcie Józefa Piłsudskiego. Ją jednak z czasem, na przekór ojcu, coraz bardziej fascynował Związek Radziecki. Z postępowej przedwojennej socjalistki i emancypantki zrodziła się twarda komunistka. I choć jako jedna z nielicznych kobiet w polityce niejednokrotnie trafiła na szklany sufit, dzięki zaciekłości, dyscyplinie i ślepemu oddaniu dostała się do grona najbardziej zaufanych ludzi Stalina. Założycielka Związku Patriotów Polskich, negująca zbrodnie w Katyniu, nienawidząca wszystkiego, co wiązało się z przedwojenną Polską, z AK-owskim podziemiem i emigracyjnym rządem premiera Sikorskiego. Wasilewska robiła wszystko, by służyć stalinowskiemu reżimowi. Jednak im bliżej było końca wojny, tym mniej zdawała się potrzebna, a jej bezgraniczne oddanie stało się przekleństwem. I choć w czasach Gomułki trafiła do politycznego czyśćca, „Sowietką” pozostała świadomie do końca życia.”
https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/wasilewska
  1. „Wodnik” Jędrzej Pasierski (wyd. Czarne), data premiery: 09.08.2023 – opis pochodzi od wydawcy: „Czy mały chłopiec mógł być świadkiem zbrodni? Szczepan Turski jest doświadczonym psychologiem, specjalizuje się w pracy z dziećmi. Przyjmuje pracę w Zwierzyńcu, w domu nad stawami Echo pośród roztoczańskich lasów. Jego pacjentem zostaje siedmioletni Michał. Rodzice są zaniepokojeni wybuchami złości chłopca. To jednak dopiero początek kłopotów. Dom przesiąknięty jest duchem śmierci starszego syna, Marcela, który utopił się niedaleko stąd. Wkrótce okaże się, że według Michała jego brat nie zginął przypadkowo. Twierdzi, że zabrał go tajemniczy wodnik…”
https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/wodnik
  1. „Zabójczo przystojny” Ryan Green (wyd. Wielka Litera) tłumaczenie: Aleksandra Brożek-Sala, data premiery: 23.08.2023 – opis pochodzi od wydawcy: „Prawdziwa historia zabójczego uroku, paraliżującej paniki i trasy znaczonej krwią. Fala strachu rozlewa się po wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Ludzie chronią się w swoich domach. Nikt nie chce stać się kolejną ofiarą uderzająco przystojnego, ale śmiertelnie niebezpiecznego zabójcy. A on wyruszył w trasę. Paul John Knowles niedawno wyszedł z więzienia. Odtrącony przez narzeczoną, wyrusza w trasę. Nie ma w nim miejsca na strach ani poczucie winy. Jest tylko droga. Porywa, gwałci, morduje. Pościg za nim jest trudny, a jego dobór ofiar zdaje się przypadkowy. Rozpoczyna się wyścig z czasem o niewiarygodnie wysoką stawkę. Ile jeszcze niewinnych dzieci, kobiet i mężczyzn padnie jego ofiarą, zanim dopadnie go policja?”
https://wielkalitera.pl/sklep/literatura-faktu/zabojczo-przystojny-ksiazka/
  1. „Karadžić. Rzeźnik Bośni” Robert J. Donia (wyd. Prószyński i S-ka) tłumaczenie: Hanna Pasierska, data premiery: 08.08.2023 – opis pochodzi od wydawcy: „Radovan Karadžić, przywódca bośniackich Serbów podczas wojny w Bośni (1992–1995), lekarz psychiatra, poeta i zbrodniarz skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności przez Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii w Hadze. Człowiek odpowiedzialny za największe okrucieństwa dokonane w Europie po drugiej wojnie światowej nie był jednak krwawym dyktatorem, a politykiem, współtwórcą Serbskiej Partii Demokratycznej. Opierając się na niepublikowanych dokumentach Trybunału w Hadze oraz wielogodzinnych rozmowach z Radovanem Karadžiciem, Robert Donia, który brał udział w jego procesie jako biegły, szczegółowo opisuje niezwykłą przemianę szarego polityka w potężnego przywódcę bośniackich Serbów, nacjonalistę, krzewiciela zbrodniczej ideologii i ludobójcę.”
https://www.proszynski.pl/product/karadzic-rzeznik-bosni
  1. „Kołyski Rzeszy” Jennifer Coburn (wyd. Mova) tłumaczenie: Katarzyna Bażyńska-Chojnacka, data premiery: 09.08.2023 – opis pochodzi od wydawcy: „Inspirowana faktami powieść o trzech niemieckich kobietach, które spotkały się w bawarskim domu reprodukcyjnym. Gundi Shiller, blond piękność, desperacko próbuje ukryć żydowskie pochodzenie swojego nienarodzonego dziecka. Hilde Kramer to fanatycznie oddana faszystowskiemu systemowi młoda kochanka nazistowskiego urzędnika. Irma Binz pracuje w domu jako pielęgniarka. Każda z nich przystąpiła do programu Lebensborn z innego powodu, ale wszystkie łączy terror nazistowskich Niemiec Hitlera.”
https://mova.com.pl/?p=492
  1. „Kobieta z biblioteki” Sulari Gentill (wyd. Mova) tłumaczenie: Janusz Maćczak, data premiery: 23.08.2023 – opis pochodzi od wydawcy: „Jaka tajemnica skrywa się między stronami książki? Cisza panująca w bostońskiej bibliotece zostaje brutalnie przerwana przez krzyk przerażonej kobiety. Ochroniarze od razu wkraczają do akcji, instruując czytelników, by pozostali na swoich miejscach, dopóki niebezpieczeństwo nie zostanie zidentyfikowane i zażegnane. W oczekiwaniu, aż będzie można opuścić budynek, czworo nieznajomych siedzących przy jednym stoliku nawiązuje rozmowę. Każde z nich ma swój własny powód, by tego ranka przebywać w czytelni. I akurat tak się składa, że jedno z nich jest mordercą…”
https://mova.com.pl/?p=495
  1. „Rozdzieliło nas życie” Wiktoria Gische (wyd. Mando), data premiery: 09.08.2023 – opis pochodzi od wydawcy: „W codzienności pozbawionej zasad miłość jest najlepszym drogowskazem. Są z dwóch różnych światów. Nina mieszka w Berlinie. Kiedy jej ojczyznę ogarnia widmo wojny, dziewczyna musi wybrać pomiędzy walką o swoje ideały a wygodną biernością. Pełna obaw nie odnajduje się w nowej, nazistowskiej rzeczywistości. Jej lęk wzbudzają matka i brat, którzy popadają w fanatyzm. Mikołaj całe życie spędził na Śląsku. Jest dumny ze swoich rodzinnych stron, nie boi się pracy i z nadzieją patrzy w przyszłość. Połączyła ich przyjaźń i młodzieńcza fascynacja. Rozdzieliła wojna, która zmieniła wszystko. Pełna planów przyszłość w jednej chwili rozpadła się na tysiące kawałków.”
https://www.swiatksiazki.pl/rozdzielilo-nas-zycie-7010766-ksiazka.html
  1. „Pomroka” Agnieszka Jeż (wyd. Luna), data premiery: 23.08.2023 – opis pochodzi od wydawcy: „Zamiana Wrocławia na Mieroszów, małe przygraniczne miasto, to nie jest awans. Komisarz Sonia Kranz traktuje tutejszy posterunek jak poczekalnię, którą będzie mogła opuścić, gdy uporządkuje życie prywatne. Sprawa zamordowanej i zgwałconej młodej dziewczyny zmienia jednak wszystko. Czy to pojedynczy przypadek, czy kolejna ofiara w serii niewyjaśnionych napaści seksualnych sprzed lat? Tropy się gubią, poszczególne wątki splatają w opowieść skomplikowaną jak losy tych ziem, na których po wojnie przestawiono zwrotnicę historii.”
https://www.swiatksiazki.pl/pomroka-7016613-ksiazka.html
  1. „Rausz. Niemcy między wojnami” Harald Jähner (wyd. Poznańskie) tłumaczenie: Monika Kilis, data premiery: 23.08.2023 – opis pochodzi od wydawcy: „Niemcy w 1918 roku: koniec Wielkiej Wojny, rewolucja, zwycięstwo demokracji, a przy tym triumf wyzwolonego życia. Inflacja wstrząsa tradycyjnymi wartościami. Wszystko ma być zasadniczo inne: „nowa kobieta”, „nowy mężczyzna”, „nowe życie”, „nowe myślenie”. Kobiety obcinają włosy, wychodzą wieczorami, podbijają tory wyścigowe i korty tenisowe. Nie myślą już o zamążpójściu. Unisex staje się modny i eksperymentalny. W połowie lat dwudziestych, kiedy gospodarka niezwykle przyspiesza, Niemcy stają się innym krajem. Harald Jähner opowiada o wynalazku czasu wolnego, o halach bokserskich i pałacach tańca, o powstaniu nowoczesnych biur i o ruchu wielkomiejskim, o domach towarowych jako obietnicy szczęścia oraz ulicy jako miejscu zaciętych walk. Jednak w miarę pogłębiania się kryzysu od początku lat trzydziestych, przyszłość staje się coraz bardziej ponura, a w społeczeństwie uwidaczniają się głębokie podziały i niemożność ich zniesienia.”
https://wydawnictwopoznanskie.pl/produkt/rausz-niemcy-miedzy-wojnami/
  1. „Zarzut. Seria z Joanną Chyłką. Tom 17” Remigiusz Mróz (wyd. Czwarta Strona) data premiery: 09.08.2023 – opis pochodzi od wydawcy: „Do Joanny Chyłki zgłasza się ksiądz, któremu prawniczka i jej siostra wiele zawdzięczają – to on przed laty wyciągnął do nich pomocną dłoń, kiedy najbardziej tego potrzebowały. Dziś jednak ciążą na nim zarzuty o pedofilię – i mimo że są przekonujące, Chyłka nie jest gotowa uwierzyć w jego winę. Wraz z Kordianem podejmuje się jego obrony, choć ten ma poważne wątpliwości co do niewinności duchownego. Sprawa wystawia na próbę nie tylko ich związek, ale także umiejętności prawnicze – niekorzystne dowody się piętrzą, a w sprawę angażuje się młoda, pełna werwy oskarżycielka, zwana „Chyłką prokuratury”.”
https://www.swiatksiazki.pl/zarzut-seria-z-joanna-chylka-tom-17-7019532-ksiazka.html
  1. „Nieodwracalnie” Bartosz Szczygielski (wyd. Czwarta Strona) data premiery: 23.08.2023 – opis pochodzi od wydawcy: „Możesz zapomnieć o przeszłości, ale ona nie zapomni o tobie. Adam Zwidowski lubi swoje życie. Wyemigrował, założył rodzinę i niemal uzbierał na wymarzony dom. Dobrze mu tam, gdzie jest, ale niespodziewana wiadomość o samobójstwie dawnego przyjaciela zmienia wszystko. Zwłaszcza że Grzegorz wysłał ją osobiście, tuż przed swoją śmiercią. Odtąd życie Adama zmienia się diametralnie, a decyzja o wyjeździe w rodzinne strony może być najgorszą w jego życiu. Dla mieszkańców miasta, w którym się wychował, jest zupełnie obcy, a takiego najłatwiej obwinić o przerażające zbrodnie, które wstrząsnęły lokalną społecznością. Kiedyś „chłopak stąd”, dziś staje się idealnym podejrzanym…”
https://www.empik.com/nieodwracalnie-szczygielski-bartosz,p1389130245,ksiazka-p

One Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *