Książki

Zaczytana Madusia: Najciekawsze premiery stycznia 2024!

Wszystkiego najpiękniejszego w 2024 roku, mnóstwa pięknych i wartościowych książek, pozytywnych uczuć, niezapomnianych wrażeń i spełniania kolejnych marzeń – bo przecież ich lista nigdy się nie kończy. Podobnie jak hałdy nieprzeczytanych książek, które w nowym roku zerkają na nas z coraz większym oczekiwaniem i nadzieją na spędzenie kilku chwil razem. Styczniowe zaś premiery na pewno sprawią, że hałdy nie zmaleją, bo szykują się same cudne pozycje. Zapraszam do lektury!

  1. „Mszczuj” Katarzyna Berenika Miszczuk (wyd. Mięta), data premiery: 17.01.2024 – opis pochodzi od wydawcy: „Kiedy Weles opuszcza zaświaty, z najciemniejszych czeluści puszczy wychodzą żądne wolności i krwi demony. Tymczasem Jaga nie może narzekać na nudę, bo oto w szczodry wieczór porywa ją Swarożyc. W zachowaniu zdrowego rozsądku nie pomaga także Mszczuj, który nagle zaczyna negować wiarę w magię. Niespodziewanie do Bielin przybywa tajemniczy podróżnik ze wschodu, a wraz z nim nadchodzą śnieg i mróz. Czy szeptucha ocali mieszkanki swojej wsi? Czy zdoła też ocalić siebie? Jej życie zmieni się nieodwracalnie. A każda podjęta w te święta decyzja będzie mieć ogromne znaczenie.”

  1. „Karnawał” Alicja Sinicka (wyd. W.A.B.), data premiery: 24.01.2024 – opis pochodzi od wydawcy: „To miała być wspaniała zimowa noc na Mazurach. Zmieniła się jednak w koszmar. Amelia cudem ocalała z tragedii, która rozegrała się w 2002 roku na wyspie Czarci Ostrów. W domu letniskowym zamożnych rodziców jej znajomej panował szampański nastrój imprezy karnawałowej – do czasu, aż w trzcinach nad lodowatymi Śniardwami znaleziono ciało. Śmierć gwałtownie pochłaniała kolejne ofiary, a odcięci od świata młodzi ludzie nie mieli szans na ratunek. Za oknami migała tylko czarno-biała maska oprawcy. Dwie dekady później upiory powracają. Pewnego dnia Amelia dostaje list z zaskakującą zawartością, który w jednej chwili zmienia wszystko. Od tej pory musi walczyć o swoje życie – tak jak przed laty. Bo dla kogoś czarci karnawał wciąż trwa.”

  1. „Biuro przeczuć” Sam Knight (wyd. Czarne) tłumaczenie: Agnieszka Wilga, data premiery: 31.01.2024 – opis pochodzi od wydawcy: „21 października 1966 roku nauczycielkę z Londynu wyrwało ze snu silne przeczucie, że wkrótce wydarzy się coś strasznego. Godzinę później w walijskim Aberfan doszło do tragedii – na górnicze miasteczko osunęła się część hałdy węglowej, zabijając ponad sto czterdzieści osób, w większości dzieci. Wśród lekarzy, którzy pojawili się na miejscu, był psychiatra John Barker. To on – dla jednych szarlatan, dla innych innowator łączący naukowe podejście z otwartością na ezoterykę – wpadł na pomysł niecodziennego badania: postanowił zebrać świadectwa osób, które w jakiś sposób przeczuły tragedię. By je odnaleźć, założył we współpracy z dziennikiem „The Evening Standard” Biuro Przeczuć, które z czasem przekształciło się w bazę danych zawierającą sny i wizje, mające posłużyć jako ostrzeżenia.”

  1. „Pył z landrynek. Hiszpańskie fiesty” Katarzyna Kobylarczyk (wyd. Czarne), data premiery: 31.01.2023, wznowienie – opis pochodzi od wydawcy: „Pył z landrynek to opowieść o kraju, gdzie wieje tramontana, szatański wiatr z opowiadania Márqueza, gdzie ludzie dla zabawy podpalają styropianowe figury większe od domów, a w święta obrzucają się cukierkami, błotem, zdechłymi szczurami i rzepą. To relacja z miejsc, gdzie w Wielki Piątek bije się w bębny, aż krwawią dłonie, a czarownice odpędza się ciepłą wódką. To także zbiór historii o bandytach, rzeźnikach, królach i tancerkach z zapomnianych miasteczek Kastylii-La Manchy, Andaluzji, Estremadury i Katalonii. Książka jest owocem trzech lat życia i podróży po Hiszpanii, a przede wszystkim pogoni za iberyjskimi fiestami.”

  1. „Wilczy księżyc. Kobiety z rodziny Wierzbickich. Tom 2″ Katarzyna Ryrych (wyd. Prószyński Media), data premiery: 25.01.2024 – opis pochodzi od wydawcy: „Młody księżyc nazywają tu wilczym księżycem. Powiadają, że w tym czasie młode wilki opuszczają swoje stado i wyruszają w poszukiwaniu własnego miejsca. Bietka, córka Malwiny, znika ze swoim chłopcem. Lea trafia tam, gdzie nikt nie chciałby się znaleźć, i próbuje przeżyć w Auschwitz. Tylko Urszula dalej żyje „na ptasich prawach” – w drodze, niespokojna, samotna. Biały Dwór żegluje przez morze historii jak arka Noego, dając schronienie potrzebującym – a dokoła szaleje wojna…”

  1. „Medea z Wyspy Wisielców” Magda Knedler (wyd. Zwierciadło), data premiery: 24.01.2024 – opis pochodzi od wydawcy: „Trudne wybory, walka o przetrwanie i poszukiwanie miłości w skomplikowanej atmosferze Dolnego Śląska na początku XX wieku. Mada w swoim krótkim życiu widziała już wiele zła, zaznała głodu i nędzy. Pomiatano nią, kiedy pracowała jako służąca, a później psuła wzrok w podrzędnym zakładzie krawieckim. Wybawieniem dla niej zdaje się być propozycja zamożnego Andreasa Schwietza. Dziewczyna rozpoczyna służbę w jego domu, zbudowanym na jednej z wysp Jeziora Sławskiego. Odcięta od świata całymi dniami sprząta, gotuje i znosi dokuczliwe zainteresowanie pracodawcy. Uświadamia sobie, że została sam na sam z człowiekiem, który nie ma wobec niej dobrych zamiarów. Pewnego dnia na wyspę przybywa nowy ogrodnik, Johann. Andreas jest zazdrosny i jego obsesja na tle Mady zaczyna się pogłębiać. Tragedia wisi w powietrzu. Czy da się jej uniknąć? Czy Madzie uda się uciec z ponurej wyspy? Czy Johann będzie jej oparciem w walce z przeciwnościami losu? Czy w trudnym życiu dziewczyny jest w ogóle miejsce na miłość?”

Widać, że styczeń to jeszcze taki trochę spokojniejszy miesiąc, bo za wiele premier nie ma, ale za to te sześć zapowiada się naprawdę świetnie. Nie mogę się doczekać lektury absolutnie każdej z nich, a czasu na czytanie będzie mało, bo przez kilkanaście dni będę zbierała materiał na opowieści podróżnicze, czyli w skrócie – na wakacje jedziemy. 😉

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *