Książki

Zaczytana Madusia: Najciekawsze premiery maja 2025!

Kolejny rok z rzędu majowe premiery książkowe przyprawiają mnie o prawdziwy zawrót głowy. Szykuje się naprawdę wybitny miesiąc, który sprawi, że nasze regały będą uginać się od wielu doskonałych tytułów, a wszyscy będziemy załamywać ręce, żeby znaleźć na nie czas. Szykujcie się zatem na prawdziwy maraton recenzji, ponieważ ciągle mam sporo zaległych tytułów z zeszłych miesięcy, a chciałabym też jak najszybciej recenzować te nowości. Liczę, że ta sztuka mi się uda, a dziś zapraszam na moje subiektywne zestawienie najciekawszych majowych propozycji.

  1. „Zraniony stół” Laura Martínez Belli (wyd. Kobiece) RECENZJA PRZEDPREMIEROWA, tłumaczenie: Katarzyna Mojkowska, data premiery: 07.05.2025 – opis pochodzi od wydawcy: „Jedna z największych zagadek w świecie sztuki. Dwie pełne pasji i bólu kobiety, które połączyła miłość do malarstwa. Meksyk, 1935 rok – Frida, zdradzona przez własną siostrę i Diega Riverę, pogrąża się w rozpaczy, którą przenosi na płótno. Powstaje „Zraniony stół”, wielki obraz, pełen cierpienia, tajemnicy i symboliki. Frida kochała Diega i jednocześnie go nienawidziła. Przyciągał ją, tak jak światło przyciąga owady. Oboje są zafascynowani założeniami i komunizmu marzą o tym, żeby ich dzieła zostały pokazane w Związku Radzieckim. Moskwa, 1947 rok – Olga, wierna Partii urzędniczka, pod wpływem poruszającego dzieła Fridy Kahlo na nowo odkrywa w sobie pasję do sztuki. Pragnie się dowiedzieć, kim jest autorka „Zranionego stołu”. Obraz oburzył radzieckich urzędników – uznali go za dekadencki i burżuazyjny. Olga zostaje wplątana w mroczny spisek mający doprowadzić do zniszczenia obrazu. Czy odnajdzie w sobie odwagę, by ocalić dzieło malarki, która zdaje się rozumieć jej cierpienie? Zdrady, rany, kradzieże, fałszerstwa i handel dziełami sztuki splatają się w tym porywającym thrillerze historycznym, inspirowanym prawdziwymi wydarzeniami. Autorka odsłania w nim jeden z największych sekretów meksykańskiej sztuki: sprawę wyjątkowego obrazu, który zaginął w 1955 roku po pokazie w Warszawie. Czy to możliwe, że arcydzieło Fridy Kahlo nadal jest w Polsce?”

  1. „Antysemickie chrześcijaństwo” Artur Nowak, Stanisław Obirek (wyd. Prószyński i S-ka) RECENZJA PRZEDPREMIEROWA, data premiery: 06.05.2025 – opis pochodzi od wydawcy: „Pierwsze getta zorganizowali papieże. To oni doszli do wniosku, że Żydów należy ośmieszać, każąc im nosić specjalne stroje. Narracja świętych doktorów Kościoła, redukująca rodaków Jezusa do odznaczających się charakterystycznym fetorem roznosicieli chorób, mordujących dzieci na macę, wpisana jest w historię chrześcijaństwa. Wyssane z palca oskarżenia rzucano bezkarnie w świątyniach oraz umieszczano beztrosko w listach apostolskich i encyklikach papieskich. W XX wieku Hitler rozwinął tę lekcję antysemityzmu i oparł Holocaust na tych oszczerstwach. „Antysemickie chrześcijaństwo” to opowieść o tym, jak chrześcijańskie kłamstwo, że Żydzi ukrzyżowali Jezusa, przemieniło się w historyczny fakt, że chrześcijanie od ponad dwóch tysięcy lat krzyżują Żydów. Przemilczana historia, która pokazuje, do czego doprowadziła trwająca dwa tysiące lat lekcja pogardy.”

  1. „Cela nr 24. Rozmowy z dożywotnimi” Zbyszek Nowak (wyd. MUZA), data premiery: 07.05.2025 – opis pochodzi od wydawcy: „W mediach nazywa się ich: diabłami, bestiami, wampirami. To ludzie „z kratami w oczach”. Alternatywna rzeczywistość. Realny ziemski darknet. Dożywotni. Skazani na najwyższy wymiar kary. 24 rozmowy twarzą w twarz. Prowadzone w zakładach karnych. Trudne. Wykańczające psychicznie. Bo jak to jest siedzieć naprzeciwko zabójcy dziecka, gwałciciela, mordercy kanibala czy gościa, który wbija w drugiego nóż 49 razy? Tu nie ma niewinnych, przypadkowych. To nagromadzenie zła. Karuzela emocji. Nienawiść. Współczucie. Są przecież rodziny: i ofiar, i sprawców. Ulga… Bo to jednak ONI. Nie TY. Zaburzenia dyssocjalne, alkohol, narkotyki, patologie, adrenalina, poczucie skrzywdzenia. Nóż, który pojawił się przez przypadek. Motyw? To książka o ludziach, dożywotnich. Kim byli? Kim są teraz? Czym jest dla nich kara? Czym jest więzienie? To ich perspektywa. ICH GŁOS.”

  1. „Czemu na podłodze śpisz” Darko Cvijetić (wyd. Noir sur Blanc) tłumaczenie: Dorota Jovanka Ćirlić, data premiery: 07.05.2025 – opis pochodzi od wydawcy: „Darko Cvijetić po raz kolejny podejmuje temat wojny w Bośni i Hercegowinie. Autor „Windy Schindlera” opowiada tragiczne losy jednostek ze zwaśnionych bratnich narodów za pomocą krótkich, przejmujących fraz z pogranicza prozy i poezji. Każdy z trzydziestu dwóch rozdziałów „Czemu na podłodze śpisz” jest osobną mikroopowieścią. Łączy je spojrzenie kilku narratorów, których oczami czytelnik przygląda się obu stronom konfliktu, a bohaterowie jawią się w coraz to innym świetle. Spoiwem powieści są powracające niczym refren zdania podkreślające, że wszystkie historie zbiegają się we wspólnym ludzkim doświadczeniu cierpienia. Darko Cvijetić, precyzyjnie operując poetyckim językiem, potrafi wydobyć zarówno surowe okrucieństwo wojny, jak i czułość matczynej troski. Szkicowane słowem sceny na długo zostają w pamięci. Przez wojenne zgliszcza przebija czasem krótki wybuch radości okraszonej rakiją, serbska dziewczyna gości w pamięci młodziutkiego żołnierza. Przepalone wojną istnienia starają się przetrwać pod tym samym niebem. Czas mija, a historia nie daje o sobie zapomnieć, po polu cierniowym bezkarnie chodzić nie można. Pod powiekami na zawsze został obraz zabitej babci („Mnie też nie uczyli strzelać do staruszek”), ciepło ognia wskrzesi spalonych żywcem, w snach nawołują się zabici. Angelo-Andzielo, syn emigrantów, paradoks bratobójczej walki poznawać będzie z ekranu amerykańskiego kina, a na pytanie: „Którzy są nasi?” usłyszy odpowiedź: „Wszyscy, wszyscy są nasi, tylko się między sobą zabijają”.”

  1. „Nie pytaj. Klan Kennedych i kobiety, które zniszczyli” Maureen Callahan (wyd. Mando) tłumaczenie: Jan Halbersztat, data premiery: 07.05.2025 – opis pochodzi od wydawcy: „Mężczyźni z klanu Kennedych tworzyli historię Ameryki, ciesząc się szacunkiem i uwielbieniem. W ich legendzie nie znalazło się jednak miejsca dla kobiet, których życie bezpowrotnie zniszczyli. Losy trzynastu kobiet – ofiar Kennedych. Czy Marilyn Monroe spotkałby tak tragiczny koniec, gdyby na jej drodze nie stanęli bracia Kennedy? Jak to możliwe, że senator Ted Kennedy uniknął odpowiedzialności za śmierć Mary Jo Kopechne, którą pozostawił w tonącym wraku samochodu? Czym naraziła się ojcu Rosemary Kennedy, że kazał poddać ją zabiegowi lobotomii i przez całe życie ukrywać przed światem? Czemu żona Roberta F. Kennedy’ego jr., obecnego sekretarza zdrowia prezydenta Trumpa, popełniła samobójstwo? I co miała w sobie Jackie Kennedy, że udało się jej odnaleźć własną drogę? Maureen Callahan nie boi się pytać o ciemną stronę dziejów jednej z najpotężniejszych dynastii Ameryki kojarzonej nie tylko ze splendorem i władzą, ale także uczciwością. Za tą fasadą skrywa się jednak mroczna prawda – powtarzany w kolejnych pokoleniach schemat znęcania się nad kobietami. Dziedzictwem Kennedych są zarówno polityczne sukcesy, jak i przemoc, gwałty i morderstwa.”

  1. „Czartoryska. Opowieść o matce” Monika Raspen (wyd. MUZA), data premiery: 28.05.2025 – opis pochodzi od wydawcy: „Młodziutka Maria Czartoryska zostaje zmuszona, tak jak niegdyś Izabela, do poślubienia niekochanego i dużo starszego mężczyzny. Ludwik Wirtemberski, hazardzista i hulaka, nadużywał alkoholu i miał skłonności do przemocy, ale cóż… To nie takie znów ważne, skoro wejście Ludwika do Familii miało zwiększyć szanse Czartoryskich na polski tron. Marię, teraz już Wirtemberską, której biografia zawsze była pięknie wygładzana, nareszcie widzimy z bliska. Jej nieudane małżeństwo i życie uczuciowe zawsze otaczała zmowa milczenia. Teraz to postać z krwi i kości. Poznajemy jej burzliwe emocje, podwójnie trudne macierzyństwo, a także dramat niemożliwego rozwodu. W tle obserwujemy wydarzenia Wielkiej Rewolucji Francuskiej, walkę o równouprawnienie kobiet oraz korowód autentycznych historycznych postaci z Marią Antoniną i Ludwikiem XVI oraz nieodgadnionym hrabią Saint-Germain na czele. Dzięki temu możemy nieomal bezpośrednio uczestniczyć w narodzinach nowożytnej Europy. Liczne białe plamy w historii Familii autorka stara się skwapliwie wypełnić zaskakującymi, lecz całkiem możliwymi, wydarzeniami. To, jak było naprawdę, wie tylko Familia Czartoryskich…”

  1. „Kolekcjonerka sierot” Ellen Marie Wiseman (wyd. Kobiece) tłumaczenie: Przemysław Hejmej, data premiery: 21.05.2025 – opis pochodzi od wydawcy: „Hiszpańska grypa rozprzestrzenia się w mieście z zawrotną prędkością. Szczególnie w slumsach, gdzie mieszka wiele rodzin imigrantów, ryzyko zarażenia jest wysokie. W jednym z wielu ciasnych mieszkań 13-letnia Niemka Pia Lange po śmierci matki musi samodzielnie opiekować się dwoma młodszymi braćmi. Kiedy kończy się jedzenie, jest zmuszona zostawić ich samych w domu i szukać pożywienia w zamkniętym mieście. Okazuje się jednak, że Pia również jest zarażona wirusem. Po drodze mdleje, by kilka dni później obudzić się w szpitalu. Bernice Groves jest pogrążona w głębokiej żałobie po śmierci swojego małego synka, ale też przepełniona goryczą – to z powodu imigrantów tłoczących się w szpitalu jej dziecku nie można było pomóc. Widząc, jak Pia opuszcza swój dom, impulsywnie postanawia zabrać ze sobą pozostawionych bez opieki małych chłopców. W ten sposób rozpoczyna się złowieszcza misja: Bernice kradnie coraz więcej dzieci z rodzin imigrantów. Umieszcza je w amerykańskich rodzinach, które straciły potomstwo, aby dzieci wyrosły na „prawdziwych Amerykanów”. Kiedy Pia w końcu wraca do mieszkania, odkrywa, że chłopcy zniknęli. Rozpoczynają się wieloletnie poszukiwania. Czy dziewczyna kiedykolwiek zobaczy swoich braci? Czy komukolwiek uda się powstrzymać Bernice?”

  1. „Desperatka” Alicja Sinicka (wyd. W.A.B.), data premiery: 21.05.2025 – opis pochodzi od wydawcy: „Co tak naprawdę stało się z moją siostrą? Prawniczka Adela Janas wraca do rodzinnych Pętlic, aby zająć się matką i sprawami rodzinnymi po tragicznej śmierci swojej siostry Iny. Między młodymi kobietami od zawsze był pewien dystans i cień rywalizacji, jednak w obliczu śmierci wszystko to przestaje mieć znaczenie. Adeli trudno jest pogodzić się z myślą, że siostra targnęła się na swoje życie, zaczyna więc zanurzać się w jej pogmatwane sprawy, odkrywając coraz więcej tajemnic, słabości i zaskakujących wyborów. W desperackim dążeniu do poznania prawdy towarzyszy jej komisarz Michał Orłowski, funkcjonariusz lokalnej policji, z którym łączy ją trudna przeszłość. Czy Adeli uda się uzyskać odpowiedzi na wszystkie dręczące ją pytania? I czy na pewno jest na to gotowa?”

  1. „Barcelona. Łakomym okiem. Przewodnik po mieście i jego kuchni” Bartek Kieżun (wyd.
    Buchmann), data premiery: 21.05.2025 – opis pochodzi od wydawcy: „Bartek Kieżun, autor bestsellerowych serii książek podróżniczo-kulinarnych, tym razem łakomym okiem spogląda na słoneczną Barcelonę. Zaprasza na spacery po uliczkach stolicy Katalonii snując opowieści o ludziach, niezwykłych dziełach sztuki i architektury oraz zagmatwanych losach tego urokliwego miasta. Ale ponieważ nie samą kulturą człowiek żyje czytelnik odnajdzie w przewodniku sprawdzone tropy kulinarne – adresy tapas barów, restauracji, cukierni, kawiarni i sklepów, które autor odwiedził i szczerze poleca. A do tego wszystkiego to, za co czytelnicy kochają Bartka Kieżuna – niebanalne przepisy kulinarne, które pozwalają odtworzyć zapachy i smaki Barcelony we własnej kuchni.”

  1. „Ludzie wędrowni” Anna Fryczkowska (wyd. W.A.B.), data premiery: 21.05.2025 – opis pochodzi od wydawcy: „Fascynująca historia rodziny, która szukała swojego miejsca na ziemi. Ludka nigdy nie wie, gdzie będzie jutro jadła i spała. Józka, żona rybaka podróżującego od jeziora do jeziora, raz po raz ląduje z dziećmi w zrujnowanych chałupach. Ina, najmocniej z nich zakorzeniona, wkrótce będzie musiała ruszyć w drogę. Trzy kobiety z kolejnych pokoleń przemaszerowują przez powstania i wojny, usiłując utrzymać rodzinę w komplecie. Ich oczami obserwujemy rzeczywistość pierwszej połowy XX wieku – sławojki i szable, witaminy i zarazki, duchy i koniokradów, objawienia i wysiedlenia.”

  1. „Kasprowy. Seria z komisarzem Forstem. Tom 10” Remigiusz Mróz (wyd. Filia), data premiery: 07.05.2025 – opis pochodzi od wydawcy: „Czasem trzeba wszystko spalić, by już nigdy nie wybuchł żaden pożar. Czerwiec 2025 roku. Zbliża się szczyt sezonu w Tatrach, na szlakach pojawia się coraz więcej turystów, a w Kuźnicach wydłużają się kolejki do wjazdu na Kasprowy Wierch. Edmund Osica zabiera tam dzieci Dominiki, które przyjechały odwiedzić Zakopane, podczas gdy Wiktor Forst jest zmuszony zostać na komendzie. Obaj są zupełnie nieświadomi tego, że zamachowcy planują atak na kolej linową. Czerwiec 2022 roku. Dominika Wadryś-Hansen wraz z Wikto rem układa sobie życie w Krakowie, przekonana, że nic nie może stanąć na drodze ich wspólnego szczęścia. Praca schodzi dla niej na dalszy plan, zaczyna liczyć się wyłącznie rodzina. Mimo to podejmuje się śledztwa w sprawie masowego grobu odnalezionego na składowisku odpadów w Pleszowie. Śledztwa, którego skutki sięgają aż do czerwca 2025 roku…”

  1. „Więzy krwi. Władza, przywileje i zbrodnie rodziny Murdaugh” John Glatt (wyd. Filia) tłumaczenie: Adrian Napieralski, data premiery: 07.05.2025 – opis pochodzi od wydawcy: „Jedna z najgłośniejszych spraw kryminalnych ostatnich lat w USA. Zekranizowana przez Netflix w serialu dokumentalnym „Skandal w Karolinie Południowej: Kto zabił Paula i Maggie Murdaugh” oraz HBO w miniserialu „Low Country: Dynastia Murdaugh”. 7 czerwca 2021 roku wpływowy prawnik Alex Murdaugh odkrył ciała swojej żony Maggie i syna Paula na terenie ich tysiącakrowego majątku myśliwskiego. Zaledwie kilka miesięcy później samego Alexa znaleziono postrzelonego w głowę na poboczu lokalnej drogi. W toku śledztwa wyszły na jaw mroczne sekrety dynastii prawniczej. Gdy ujawniono setki oszustw finansowych i powiązano z Murdaughami kilka podejrzanych zgonów, wyłonił się nowy portret Alexa Murdaugha – zdesperowanego człowieka na skraju ruiny, który zrobiłby wszystko, nawet zaplanował własną śmierć, aby uratować reputację rodziny.”

  1. „Nie kłam” Freida McFadden (wyd. Czwarta Strona) tłumaczenie: Elżbieta Pawlik, data premiery: 07.05.2025, opis pochodzi od wydawcy: „Nowożeńcy Tricia i Ethan w poszukiwaniu idealnego miejsca do życia trafiają do położonego na odludziu domu. Dawniej należał do doktor Adrienne Hale – znanej psychiatrki, która zniknęła bez śladu cztery lata temu. Gdy nadciąga gwałtowna śnieżyca i odcina im drogę powrotu, para zostaje uwięziona w posiadłości. Znudzona Tricia zaczyna badać zakamarki budynku i przypadkiem odkrywa ukryty pokój. W środku znajduje kasety z nagraniami sesji terapeutycznych doktor Hale. Każda kolejna taśma ukazuje szokujące szczegóły, a sieć kłamstw zaczyna się rozpadać. W końcu Tricia dociera do ostatniej kasety. Kasety, która zmienia wszystko.”

  1. „Północne siostry” Magda Knedler (wyd. Zwierciadło) data premiery: 21.05.2025 – opis pochodzi od wydawcy: „Prakseda cieszy się życiem młodej mężatki i szykuje do podróży poślubnej, gdy dostaje nieoczekiwaną wiadomość. Hrabina von Goltz spodziewa się dziecka i oczekuje rozwiązania na wyspie Rügen, dokąd wyjechała jedynie z mężem oraz służącą Fridą. Prakseda nie kryje zaskoczenia i coś w tej sytuacji nie daje jej spokoju. Jaka naprawdę zaszła zmiana w życiu Anieli? Czy w tajemniczej atmosferze kultu dawnego słowiańskiego boga zdołała naprawić swoje małżeństwo? Prakseda w to nie wierzy. I ma rację. Kolejne wieści są niepokojące. Na Rügen wydarzyła się tragedia. Państwo Koehlerowie postanawiają przerwać interesującą podróż i pospieszyć na wyspę. Co ukrywa Aniela? Jaką rolę w jej życiu zaczęła odgrywać Frida? Czy siostrom w końcu uda się nawiązać serdeczniejszą relację?”

  1. „Kandydat” Jakub Żulczyk (wyd. Świat Książki), data premiery: 16.05.2025 – opis pochodzi od wydawcy: „Jesteś prezydentem, powtarzał sobie przez pierwszy rok, dwa prezydentury. Wybrano cię. Jesteś silny siłą przywódcy. Jesteś dzieckiem przeznaczenia. Nie każdy może zostać prezydentem. Nie jesteś Dyzmą, Dyzma to kłamstwo. To bajki. Władza tak nie wygląda. Zostałeś wybrany z jakiegoś powodu. Polska, dzień drugiej tury wyborów prezydenckich. Trzecia nad ranem. Prezydent, kandydujący na drugą kadencję, nie może zasnąć. Pozornie wszystko jest w porządku. Prezydent prowadzi w sondażach. Jego pozycja jest niezagrożona. Ale coś jest nie tak, Prezydent czuje to w sercu. Musi porozmawiać ze swoją żoną. W tym samym czasie skompromitowany Reporter stawia wszystko na jedną kartę. Jego jedyna szansa na odzyskanie pracy i godności to ujawnienie materiałów, które mogą zburzyć dotychczasowy porządek polityczny. Drogi obu mężczyzn przetną się w przeciągu najbliższych godzin, na styku prawdy, manipulacji i desperackiej potrzeby ocalenia siebie samego.”

  1. „Madame Matisse” Sophie Haydock (wyd. Albatros) tłumaczenie: Janusz Ochab, data premiery: 07.05.2025 – opis pochodzi od wydawcy: „Pełna pasji historia miłosna. Opowieść o rywalizacji i sztuce. I o tym, do czego mogą posunąć się kobiety w walce o mężczyznę, którego kochają. Oto historia trzech z nich – jedna jest sierotą i uchodźczynią, która znajduje schronienie w pracowni sławnego francuskiego artysty; druga jest żoną i matką, która przez blisko czterdzieści lat trwa przy boku męża – malarza; trzecia jest jego córką, rozdartą pomiędzy lojalnością wobec ojca, którego bezgranicznie uwielbia, a jego żoną, która zastępuje jej matkę. Amélie zawsze była wolnym duchem. W związku z Henrim Matisse’em znalazła sposób na ucieczkę od konwencjonalnego życia, którego po niej oczekiwano. Oczyma wyobraźni widziała ich wspólną wspaniałą przyszłość. Ambitna i zmotywowana, poświęciła wszystko dla męża i jego sztuki, nie szczędząc sił i środków, by utrzymać ich razem – przez lata zmagań i rozczarowań. Lidia Delektorska była młodą emigrantką, która jako dziecko uciekła z Rosji po rewolucji październikowej i dziesięć lat spędziła w Chinach. Na Riwierze Francuskiej chciała odnaleźć swojej miejsce na świecie, wśród artystów, gwiazd filmowych i bajecznie bogatej elity. W końcu trafiła do domu Matisse’ów i jej życie w dramatyczny sposób splotło się z losami malarza i jego rodziny. Marguerite, nieślubna córka Matisse’a, była traktowana przez jego żonę jak rodzone dziecko. Kiedy Amélie postawiła artyście ultimatum i zagroziła odejściem, Marguerite musiała określić swoje stanowisko wobec skłóconej pary i odnaleźć własną drogę na resztę życia.”

  1. „Katastrofa Heweliusza” Katarzyna Janiszewska (wyd. Chmury), data premiery: 13.05.2025 – opis pochodzi od wydawcy: „Agonia promu trwała trzy kwadranse, ostatecznego dzieła zniszczenia żywioł dokonał dwanaście minut po piątej nad ranem. W nocy z 13 na 14 stycznia Bałtyk pochłonął 55 ofiar. Osamotnili żony, osierocili dzieci, pozostawili po sobie pustkę w sercach bliskich i przyjaciół. Cały kraj wstrzymał oddech przytłoczony bólem i rozpaczą rodzin zmarłych. Jednak by ratować interesy armatora rzucono ich na pożarcie – w Izbie Morskiej ustalono, że zawinił kapitan, który źle manewrował statkiem i za późno wzywał pomocy, a także marynarze, którzy byli niekompetentni i mieli na uwadze wyłącznie swoje dobro. Nikt nie mówił o tym, o czym powinno się głośno krzyczeć: o fatalnym stanie Heweliusza, złej stateczności, rozsypującej się przekładni i psujących się co i rusz silnikach. Lista błędów i nieprawidłowości była tak obszerna, że dziwić może jedynie fakt, że statek tak długo utrzymywał się na falach. Niniejsza książka jest „reportażem fabularyzowanym”. Opisane w niej wydarzenia są oparte na faktach, jednak niektóre przedstawione w niej sytuacje i zdarzenia nie miały tak naprawdę miejsca, są jedynie autorską wizją tego, jak mogło być.”

  1. „Mężowie” Holly Gramazio (wyd. Literackie) tłumaczenie: Łukasz Małecki, data premiery: 21.05.2025 – opis pochodzi od wydawcy: „Wszechświat daje szansę na wybór dokładnie takiego męża i takiego życia, o jakich zawsze marzyłaś. Ile razy powiesz „następny”, zanim trafisz na tego jedynego? Lauren wraca do domu i odkrywa w swojej kuchni czarującego mężczyznę, który twierdzi, że… jest jej mężem. Wszystko – od zdjęć po dokumenty – zdaje się to potwierdzać. Jednak kiedy Michael znika na strychu, jego miejsce zajmuje kolejny mężczyzna, a wraz z nim nowa wersja życia kobiety. „Mężowie” to błyskotliwa, wymykająca się schematom opowieść o poszukiwaniu idealnego życia i o wyborach, które – choć nieskończone – nie przynoszą ukojenia.”

  1. „Cały ten błękit” Melissa Da Costa (wyd. Znak Literanova) tłumaczenie: Łukasz Muller, data premiery: 21.05.2025 – opis pochodzi od wydawcy: „Los łączy ludzi w momencie, w którym najbardziej tego potrzebują. Émile pragnie przeżyć ostatnie chwile na własnych zasadach. Joanne chce się uwolnić od przeszłości. Nieznajomi, którym zostało tylko tu i teraz, decydują się zostawić za sobą dotychczasowe życie i ruszyć w podróż w nieznane. Z czasem wyprawa kamperem przez malownicze krajobrazy południowej Francji staje się czymś więcej niż tylko ucieczką. Podczas wspólnej drogi Émile i Joanne odnajdują to, czego oboje szukali – spokój, zapomnienie i odwagę, by nie odkładać niczego na później. Oraz coś więcej – szansę na miłość, która zdarza się tylko raz w życiu.”

  1. „PALERMO. Epicka historia miasta” Andrew Edwards, Suzanne Edwards (wyd. Znak) tłumaczenie: Krzysztof Kowalczyk, data premiery: 07.05.2025 – opis pochodzi od wydawcy: „Pesto siciliano, wino marsala, obłędna pasta pistacjowa z Bronte. Dojrzewające w pełnym słońcu soczyste cytryny. Piaszczyste plaże oblewane granatową wodą, a nad nimi majestatyczna Etna. Ceramika z Caltagirone i widniejące wszędzie trinacrie. Czy jest coś bardziej symbolicznego dla Palermo? Owszem! Hotel The Palms to ikona Palermo, przez którą można opowiedzieć o złożonej historii miasta, ale i o przemianach Sycylii. Jego pokoje stały się świadkami wydarzeń, które ukształtowały Palermo XX wieku: od samobójstw po intrygi polityczne i tajne spotkania mafii. Gościli tu Arthur Miller, Sophia Loren i Maria Callas. Tu Richard Wagner pozował do portretu Augustowi Renoirowi. Korytarze rozświetlał blask największych sław, zaś cieniem na obrazie hotelu kłady się mroczne postacie, jak krwawi mafiosi czy okultysta i założyciel sekty. Trzymasz w ręku fascynującą opowieść o literaturze, sztuce, historii i polityce, w której główne role zostały obsadzone bohaterami pięknymi, ale i mrocznymi. A najważniejsza jest scena, na której dzieje się ten porywający spektakl. Dasz się namówić na wyprawę do Palermo?”

  1. „Dług. Kozak i Wolf, t. 1” Wojciech Wolnicki (wyd. Dolnośląskie), data premiery: 21.05.2025 – opis pochodzi od wydawcy: „Gdy przeszłość nie daje o sobie zapomnieć, niektórzy nie cofną się przed niczym, by ją pogrzebać na zawsze. Dwaj zupełnie różni, choć równie niepokorni policjanci zostają zesłani do Rybnika. Adam Kozakiewicz vel Kozak i Przemysław Wilczynski vel Wolf trafiają pod komendę surowego inspektora Waltera Poloczka. Ich pierwsza sprawa dotyczy zamordowania byłego więźnia, który przed laty brutalnie okaleczył wychowawcę domu dziecka. Dochodzenie prowadzi do byłych wychowanków placówki oraz zaciągniętego w dawnych czasach, a wciąż niespłaconego długu. Przebijając się przez mur milczenia i strachu, funkcjonariusze niejednokrotnie działają na granicy prawa. Popadając w konflikty z zespołem i rywalizując ze sobą, nadają prowadzonej sprawie nieoczekiwany bieg… Poznaj pierwszy tom kryminalnej serii z Kozakiem i Wolfem. Wejdź do gry, w której zasady są po to, by je łamać!”

  1. „Zagubiony hegemon. Zmarnowana szansa Ameryki i rewolucja Trumpa” Łukasz Gadzała (wyd. Prześwity), data premiery: 30.05.2025 – opis pochodzi od wydawcy: „Jak to się stało, że jeszcze na początku XXI wieku Ameryka była niekwestionowanym globalnym hegemonem, a dziś jej wpływy wyraźnie zmalały i inne mocarstwa z coraz większą pewnością siebie kontestują jej wpływy? Dlaczego jeszcze do niedawna Ameryka była orędowniczką globalizacji i liberalizmu, a teraz zwraca się ku nacjonalizmowi i protekcjonizmowi? Dlaczego Donald Trump stał się najważniejszą postacią w amerykańskiej polityce i co sprawiło, że duża część społeczeństwa uwierzyła, że tylko on może przywrócić Ameryce wielkość? Odpowiedzi na te pytania kryją się w historii amerykańskich zmagań ze światem po zakończeniu zimnej wojny. To, czym jest dziś Ameryka, jak odnosi się do świata i jak świat odnosi się do niej, stanowi przede wszystkim logiczną konsekwencję wyborów, które kolejne administracje – od George’a H.W. Busha aż do Joe Bidena – podejmowały w ostatnich dekadach.”

  1. „Zaniechanie” Zofia Zaleska (wyd. Karakter), data premiery: 15.05.2025 – opis pochodzi od wydawcy: „Co łączy wszystkich, tak przecież różnych bohaterów tej książki? Skąd bierze się ich odmowa działania albo świadome i ostentacyjne lenistwo, marnotrawienie czasu i talentu, praktykowanie milczenia i porażki? W kulturze zachodniej to aktywność jest wartościowana pozytywnie, niemoc zaś utożsamiana z chorobą. Do tego, kto odmawia działania, podchodzi się z podejrzliwością. Jednak w świecie wojen i dramatycznych nierówności, który jest jednocześnie światem nadmiaru i zwątpienia, kategoria zaniechania staje się inspirująca, może być też szansą na ocalenie wolności i godności. Autorka tworzy subiektywny katalog zaniechań. Na kartach książki pojawiają się między innymi: Arthur Rimbaud, J.D. Salinger, Franc Fiszer, bohaterki prozy Eleny Ferrante, Roland Barthes i anonimowe kobiety do wszystkiego, Ralph Ellison, dzieci dotknięte syndromem rezygnacji, alternatywni artyści Kultury Zrzuty. Przyglądanie się ich motywacjom jest okazją do namysłu nad stanem współczesnej kultury i strategiami twórców w czasach, które żądają od nas spazmatycznej aktywności.”

  1. „Afrykańska historia Afryki. Od narodzin człowieka do niepodległych państw” Zeinab Badawi (wyd. HI:STORY) tłumaczenie: Agnieszka Sobolewska, data premiery: 07.05.2025 – opis pochodzi od wydawcy: „Zbyt długo historia Afryki była przedstawiana przez pryzmat kolonializmu i niewolnictwa – teraz nadszedł czas, by poznać ją na nowo! Zeinab Badawi, brytyjska dziennikarka i badaczka sudańskiego pochodzenia, przywraca Afryce należne miejsce w globalnej historii. Jako potomkini rdzennych Afrykanów sięga do korzeni kontynentu, by opowiedzieć jego historię tak, jak powinno się ją znać – bez filtrów zachodnich narracji. Dzięki setkom rozmów, jakie autorka odbyła z historykami, archeologami i lokalnymi opowiadaczami, poznasz nieznane do tej pory fakty. Wyrusz w niezwykłą podróż przez tysiąclecia: od pierwszych ludzi przez starożytne cywilizacje i niezwykłych afrykańskich władców aż po walkę o wolność i tożsamość. To nie jest kolejna książka o Afryce napisana z europejskiego punktu widzenia, ale historia opowiedziana z perspektywy tych, którzy ją tworzyli. Odkryj prawdziwą historię Afryki – opowieść, która należy do nas wszystkich. Wszyscy pochodzimy z Afryki, dlatego ta książka jest dla każdego.”

  1. „Familiar” Leigh Bardugo (wyd. Czwarta Strona) tłumaczenie: Klaudia Warwińska, data premiery: 21.05.2025 – opis pochodzi od wydawcy: „Hipnotyzująca opowieść o ambicji, przetrwaniu i kobiecej sile w świecie, gdzie jedno błędne słowo może oznaczać śmierć. Złoty Wiek. Hiszpania. W nędznym domu, na nędznej ulicy, w nowej stolicy – Madrycie – mieszka Luzia Cotado, która wykorzystuje swoje magiczne zdolności, by przetrwać ciężki los pomywaczki. Gdy inni odkrywają jej moc, dziewczyna zostaje wciągnięta w świat arystokratycznych intryg, gdzie może stać się pionkiem w grze o władzę… lub jego królową. Jej pokazy początkowo są zwykłą rozrywką dla znudzonej elity. Wkrótce sprawy jednak przybierają niebezpieczny obrót, gdy Luzia przyciąga uwagę Antonio Péreza – obdarzonego złą sławą sekretarza hiszpańskiego króla. Król wciąż próbuje się podnieść po druzgocącej porażce swojej armii, ale nie ustaje w wysiłkach, by zdobyć przewagę nad Anglią. A Pérez, pragnący odzyskać zaufanie i przychylność króla, nie cofnie się przed niczym. Zdeterminowana, by wykorzystać swoją jedyną szansę na lepsze życie, Luzia rzuca się w świat proroków, alchemistów, świętych, handlarzy, w wir magii, nauki i oszustwa. Ale wraz z rozgłosem przychodzi niebezpieczeństwo, że jej istnienie przyciągnie gniew inkwizytorów. Luzia będzie musiała użyć całego swojego sprytu i siły, by przetrwać – nawet jeżeli oznacza to zasięgnięcie pomocy u Guilléna Santagnela, zgorzkniałego nieśmiertelnika, którego własne sekrety mogą doprowadzić do śmierci ich obojga.”

Ależ się będzie działo! Ależ to będzie piękny miesiąc!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *