Książki

Zaczytana Madusia: na co czekam w czerwcu, czyli zapowiedzi czytelnicze.

       Dobrze się złożyło, że ostatni dzień maja jest świętem i można spokojnie odpocząć i ogarnąć wszystkie zaległe sprawy (a przynajmniej ich większość). Koniec miesiąca to idealna pora, żeby przedstawić zestawienie najbardziej mnie interesujących książkowych zapowiedzi czerwca. Na szczęście nie ma ich zbyt wiele, bo po majowych szaleństwach już naprawdę powoli brakuje mi miejsca w mieszkaniu. Postanowiłam też od czerwca wrzucać tutaj zestawienia przeczytanych przeze mnie książek i to majowe pojawi się w ciągu najbliższych dni. 😉 Generalnie chciałabym dążyć do tego, żeby posty książkowe i podróżnicze pojawiały się na przemian, chociaż wiadomo, że w nagłych przypadkach może ta równowaga być zachwiana. 😉 A dzisiaj dla umilenia dnia wolnego zapraszam Was na zestawienie premier czerwca. 🙂

       1) \”Duchy Rebelii\” Alwyn Hamilton (wyd. Czwarta Strona) 06.06.2018 –  to trzeci tom serii, której co prawda jeszcze nie czytałam, ale ciągnie mnie do niej od dawna i jest spora szansa, że w najbliższym czasie wpadnie w moje łapki. 😉 \”Trzecia część bestsellerowej serii pozbawi cię tchu i będzie trzymać w napięciu, dopóki nie opadnie kurz po ostatecznej bitwie! Kiedy Amani Al-Hiza uciekała z zabitego deskami miasteczka, nie sądziła, że dołączy do rewolucjonistów, a co dopiero, że stanie na czele rebelii. Ale nie ma innego wyjścia, gdy żądny krwi Sułtan Miraji więzi Księcia Buntownika w mitycznym mieście Eremot. Amani uzbrojona jedynie w rewolwer, zimną krew i potężną moc Półdżina musi przeprowadzić grupę rebeliantów przez bezlitosną pustynię. Jednak ma wrażenie, że jedyne, co jej się naprawdę udaje, to prowadzenie ich na pewną śmierć.\” I seria ma świetne okładki – lubię takie kolorki ostatnio. 🙂
https://bonito.pl/k-1354529-duchy-rebelii
       2) \”Piknik pod Wiszącą Skałą\” Joan Lindsay (wyd. Replika) 12.06.2018 –  absolutnie fascynująca i niesamowita historia, którą chętnie przeczytam. Zdecydowanie uwielbiam takie klimaty. 🙂 \”Był bezchmurny, letni dzień 1900 roku. Grupa uczennic z elitarnej pensji dla dziewcząt pani Appleyard wraz z kilkoma nauczycielkami wybrała się na piknik w pobliże miejsca zwanego Wiszącą Skałą. Po lunchu kilka starszych uczennic udało się na spacer po okolicy – wróciła tylko jedna dziewczyna, przerażona i rozhisteryzowana. Zaginęła również jedna z nauczycielek…\”
https://bonito.pl/k-1712379-piknik-pod-wiszaca-skala
       3) \”Kirke\” Madeleine Miller (wyd. Albatros) 13.06.2018 –  przyznam szczerze, że tutaj przyciągnęła mnie okładka. 😉 Opis też brzmi ciekawie, więc prędzej czy później na pewno po nią sięgnę. 😉 Zwłaszcza że mitologię bardzo lubię. 🙂 \”W domu Heliosa, boga słońca i najpotężniejszego z tytanów, rodzi się córka. Kirke jest dziwnym dzieckiem – nie tak potężnym jak ojciec ani tak bezwzględnym jak matka… Dziewczyna próbuje odnaleźć się w świecie śmiertelników, lecz odkrywa w sobie czarnoksięską moc, dzięki której może zagrozić samym bogom… Z tego powodu zostaje wygnana. Nie zamierza jednak przestać kształcić się w czarach. Jej ścieżki skrzyżują się z Minotaurem, Dedalem, jego synem Ikarem, morderczą Medeą i, oczywiście, z przebiegłym Odyseuszem. Samotna kobieta zawsze narażona jest na niebezpieczeństwo, a Kirke nieświadomie budzi gniew zarówno w ludziach, jak i w mieszkańcach Olimpu. Aby ochronić to, co kocha, będzie musiała zebrać wszystkie siły i zdecydować, czy należy do bogów, z których się urodziła, czy do śmiertelników, których pokochała.\”
https://bonito.pl/k-1417499-kirke
       4) \”Moje serce w dwóch światach\” Jojo Moyes (wyd. Znak ) 04.06.2018 – trzecia część serii o Lou po świetnej \”Zanim się pojawiłeś\” i nieco gorszej \”Kiedy odszedłeś\”. Mam nadzieję, że będzie bardziej podobna do tej pierwszej niż do drugiej, gdy miałam ochotę pacnąć główną bohaterkę kilka razy po głowie. ;p \”Josh ma spojrzenie zupełnie jak Will. Ten sam uśmiech, ten sam kolor włosów. Lou zaniemówiła, kiedy zobaczyła go po raz pierwszy. Czy to możliwe, że istnieje mężczyzna aż tak podobny do miłości jej życia? Miłości, która, jak się zdawało, bezpowrotnie odeszła? Nowy Jork, miasto drapaczy chmur, urokliwych restauracji, rozświetlonych alei i ludzi w ciągłym biegu. Miasto, które spełnia marzenia. Lou przyjeżdża tam, by nauczyć się nowych rzeczy. Wie, jak wiele kilometrów dzieli ją od Londynu, w którym mieszka Sam, jej nowy chłopak. Wie, że świeży związek może nie przetrwać próby odległości. Właśnie wtedy poznaje Josha. Jasne staje się, że każda decyzja, którą podejmie, całkowicie zmieni jej życie.\”
https://bonito.pl/k-1236335-moje-serce-w-dwoch-swiatach
       5) \”Opowieści z angielskiego dworu. Camilla\” Magdalena Niedźwiedzka (wyd. Prószyński) 14.06.2018 – to kolejna w zestawieniu trzecia część. 😉 Do tej serii mam stosunek nieco masochistyczny, bo czytając ją nie zawsze ją rozumiem, nie zawsze ją lubię, ale coś mnie szalenie do niej ciągnie i po prostu muszę ją przeczytać. I tak samo mam właśnie z tym trzecim tomem. I już nie mogę się go doczekać. ;p \”Trzecia część trylogii „Opowieści z angielskiego dworu” przedstawia losy księcia Karola i Camilli Parker Bowles po tragicznej śmierci księżnej Diany w 1997 roku. Akcja została doprowadzona do drugiego małżeństwa następcy tronu w roku 2005. Oprócz dalszego życia dwojga słynnych bohaterów prezentuje galerię nieprzeciętnych i wpływowych postaci z ich otoczenia. Ukazuje historię wielkich namiętności, walkę o prawo do samostanowienia, a także starania o określenie swojej roli w świecie. Trylogia jest pierwszą próbą powieściowej fabularyzacji życia Diany, księżnej Walii, Camilli, obecnej księżnej Kornwalii, i księcia Karola. To swego rodzaju subiektywne studium ich życia.\”
https://bonito.pl/k-1823916-opowiesci-z-angielskiego-dworu-camilla
       6) \”Policjanci. Ulica\” Katarzyna Puzyńska (wyd. Prószyński) 19.06.2018 – to zdecydowanie najważniejsza pozycja w zestawieniu. Najważniejsza i dla mnie i dla samej autorki (jak to podkreśla ostatnio bardzo często). Chętnie po nią sięgnę i Was też do tego zachęcam, zwłaszcza że połowę honorarium za nią autorka przekazuje na rzecz Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. Także tym bardziej warto! \”Prawdziwy świat przestępstw i zbrodni bez cenzury. Po raz pierwszy tak szczerze o policjantach z ulicy! Kim tak naprawdę są? Brutalami w starciu z ofiarą czy najbardziej wszechstronnymi funkcjonariuszami w Polskiej Policji? Pierwsi na miejscu zbrodni, oko w oko z agresją, bezradnością, śmiercią. Widzą więcej, choć jadąc na wezwanie – nie wiedzą nic. To od szybkości i słuszności ich decyzji zależy dalsze postępowanie.\”
https://bonito.pl/k-1544760-policjanci-ulica
       7) \”Słońce Tebrizu\” Julia Samadi (wyd. Novae Res) 05.06.2018 – zapowiada się niecodzienna historia miłosna osadzona w dwóch światach, czyli to co tygryski lubią najbardziej. \”Przypadek sprawia, że Julia nawiązuje kontakt korespondencyjny ze swoją bratnią duszą, młodym mężczyzną, mieszkającym w odległym Iranie. Niemal wszystko wydaje się dzielić zakochanych, jednak wbrew rozsądkowi ich miłość uparcie szuka spełnienia, wspierana przez poezję i nowoczesne technologie. Czym jest prawda uczuć w czasach e-maili i czy wirtualna namiętność ma rację bytu w konfrontacji z codzienną prozą życia? Czy w zglobalizowanym świecie łatwiej jest przezwyciężyć różnice kulturowe? I czy w ogóle warto próbować?\”
https://bonito.pl/k-1781539-slonce-tebrizu
       8) \”Mój mąż i ja\” Ingrid Seward (wyd. Feeria) 06.06.2018 – nie ma co ukrywać, że po sukcesie serialu \”The Crown\” wszyscy zaciekawili się historią małżeństwa Królowej Elżbiety i Księcia Filipa. Mnie od zawsze fascynowały takie tematy, więc na pewno sięgnę po tą książkę, gdyż tak naprawdę niewiele o tym wszystkim wiem. 😉 \”Ona – młoda i z królewskiego rodu. On – przystojny, ale dużo uboższy młodzieniec w marynarskim mundurze z monarszej rodziny z dalekiego, małego kraju. Brzmi bajkowo? Ta książka to prawdziwa opowieść o związku wbrew wszystkim, nawet wbrew samemu sobie. O szczerym uczuciu, które musi iść w parze z dyktatem konwenansów. O rozczarowaniu, kiedy już wiadomo, że nawet życie prawdziwej księżniczki nie jest bajką. Jest to także opowieść o niebywałej sile kobiety, która rządzi Wielką Brytanią od ponad 60 lat, królowej, która przetrwała 13 premierów i wytrwała na tronie całą epokę, gwarantując stabilność swojej monarchii i swojego małżeństwa. Dziś, gdy świat obserwuje ślub i początki małżeństwa księcia Harry’ego, warto wrócić myślą do dni w 1947 roku, gdy w opactwie Westminster zaczęła się wspólna droga Elżbiety i Filipa. Autorka książki, mająca od lat dostęp do prywatnych kręgów brytyjskiej monarchii, po mistrzowsku ukazuje detale życia, arystokratyczne zwyczaje i psychologiczne uwarunkowania, które składają się na niesłabnący czar brytyjskiego tronu. \”
https://bonito.pl/k-1478490-moj-maz-i-ja
       9) \”Podejrzany\” Paulina Świst (wyd. Akurat) 06.06.2018 – i kolejny (ale ostatni w tym zestawieniu) trzeci tom. Pierwszy całkiem mi się podobał, aczkolwiek wielkiego bum nie było, a drugi jeszcze czeka na swą kolej (gdzie na półkach mi się zagubił i nie mogę go odnaleźć ;p), a tu już trzeci się zapowiedział. Trzeba będzie szybko nadrobić zaległości. 😉 \”W roku 2014 Daniel Wyrwa był jeszcze żołnierzem 6. Batalionu Powietrzno-Desantowego w Gliwicach, a Maria Zimnicka – dobrze zapowiadającą się aplikantką adwokacką. Daniel, delikatnie mówiąc, nie miał dobrej reputacji. Wszyscy – poza Marią – wiedzieli o jego problemach z prawem, z narkotykami, ze skłonnością do przemocy i do maczania palców w nielegalnych przedsięwzięciach, ale przecież miłość nie wybiera… Maria urodziła córeczkę, Daniel wylądował na odwyku, Maria wyszła za mąż za kolegę z dzieciństwa, a potem… Potem zrobiło się szybko, ostro, groźnie, błyskotliwie, zaskakująco i wciągająco.\”
https://bonito.pl/k-1683117-podejrzany
       Nie da się ukryć, że to zaledwie niewielka część czerwcowych zapowiedzi, ale stwierdziłam, że nie będę wypisywała wszystkich, bo trochę mija się to z celem. 😉 Jeśli macie jakieś ciekawe, które Was interesują, a które nie znalazły się w moim zestawieniu, dajcie znać – chętnie dowiem się czegoś nowego. 😉 A na następnego posta szykuję temat petardę. ;p 
~~Madusia.

10 komentarzy

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *