Książki

Zaczytana Madusia: na co czekam w październiku, czyli zapowiedzi czytelnicze.

       Gdzie jest ten wrzesień? – ja się pytam, bo normalnie zleciał mi nieprawdopodobnie szybko. Sporo się działo, głównie w pracy, stąd też moja chwilowa nieobecność tutaj, bo ciężko jeszcze znaleźć czas na pisanie, gdy nie ma cię w domu po kilkanaście godzin dziennie. Ale teraz już powinno być lepiej (albo po prostu znajdę sposób, żeby być w kilku miejscach jednocześnie ;p), więc na dobry początek (czyli koniec miesiąca) zestawienie czytelniczych zapowiedzi października, bo jakoś z wrześniowymi mi nie poszło. Niemniej jednak to właśnie nadchodzący miesiąc szykuje dla mnie wiele naprawdę wyczekanych pozycji, głównie z tematyki kryminalno-fantastycznej. Wybaczcie, ale tym razem kolejność jest bardzo dowolna, wyłamałam się ze stałej alfabetycznej, jaką do tej pory stosowałam. 😉 

  1) \”Zbrodnia w wielkim mieście\” Alek Rogoziński (wyd. Filia) 3.10.2018 – zestawienie zaczynamy jednym z moich ulubieńszych autorów i jego nową książką, która już w poniedziałek (o ile znajdę czas, żeby potuptać po jej odbiór) trafi w moje łapki. I na pewno zostanie przeczytana w jeden wieczór, bo Alek tworzy książki wprost nieodkładalne. 😉 \”Czy kiedykolwiek miałaś ochotę zabić swojego szefa? Sandra, szefowa pisma \”Marzenia i sekrety\”, jest atrakcyjną singielką i fanką Tindera. Martyna, redaktorka w tej gazecie, to znudzona żona, która swojego męża widuje raz na pół roku, a i wtedy niewiele mają sobie do powiedzenia. Z kolei Iwona, graficzka, samotnie wychowuje dwójkę nastolatków z piekła rodem. Wszystkie trzy przyjaźnią się i pracują razem w niewielkim wydawnictwie prasowym. Pewnej nocy, w czasie przymusowej, służbowej nasiadówki (i po kilku kieliszkach wina), wymyślają w żartach, jak popełnić morderstwo idealne i pozbyć się swojego szefa – seksisty, szowinisty i tyrana. Po kilku dniach ktoś realizuje ich plan. Szybko okazuje się, że osób, które miały powód, aby zabić upiornego biznesmana jest więcej: jego niewierna żona, bandyci, którym był winny spore pieniądze oraz jego kumpel, który dziedziczy po nim wszystkie interesy. Kto z nich jest mordercą?\”
https://www.empik.com/zbrodnia-w-wielkim-miescie-rogozinski-alek,p1205734664,ksiazka-p
     2) \”Zabójczy pocisk. Polska krew\” opracowanie zbiorowe (wyd. Skarpa Warszawska) 31.10.2018 – drugi tom kryminalnych opowiadań tworzonych przez najlepszych polskich autorów. Pierwszy dosłownie wciągnęłam w pociągu Kraków-Warszawa w drodze na Targi Książki i podobał mi się szalenie, więc na drugi też czekam z ogromnym utęsknieniem. Plus zakup książki wspiera Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce, więc tym bardziej warto ją nabyć. 😉 Jedyny dla mnie minus to fakt, że są to opowiadania, więc forma krótka i praktycznie przy każdym się żałuje, że nie ma więcej. ;p \”15 najgłośniejszych spraw. 15 najlepszych polskich pisarzy. Polscy mistrzowie gatunku wzięli na warsztat głośne sprawy kryminalne, którymi żyła cała Polska: precyzyjnie zaplanowane zabójstwa bossów polskiej mafii, morderstwa na zlecenie, zbrodnie popełniane w afekcie, tajemnicze zniknięcia. Do czego zdolny jest człowiek zaślepiony żądzą zysku? Jaka zemsta grozi za upokorzenie? Co przeżywa udręczona kobieta szefa gangu? Jak mafiozi wyrównują rachunki? Czy przed karą da się uciec? Te historie przerażają tym bardziej, że wydarzyły się naprawdę.\”
https://www.empik.com/zabojczy-pocisk-polska-krew-opracowanie-zbiorowe,p1211691935,ksiazka-p
     3) \”Korona przeznaczenia\” Sylwia Dubielecka ,Monika Magoska-Suchar  (wyd. NieZwykłe) 25.10.2018 – pierwszy tom był moim odkryciem sprzed zaledwie kilkunastu dni, gdy pochłonęłam go w niecały weekend (a grubasek ma dobrych kilkaset stron), więc bardzo się cieszę, że kontynuacja już za miesiąc. 🙂 \”Były Mistrz Walk i jego ukochana uciekają ze Związku, aby rozpocząć wspólne życie na śnieżnej Północy, jednakże Przeznaczenie okazuje się silniejsze od marzeń. Przeszłość żąda od kochanków zadośćuczynienia za wyrządzone krzywdy. Severo, by ratować ukochaną, zostaje zmuszony do zawarcia krwawego paktu oraz wzięcia udziału w politycznej rozgrywce, której stawką jest tron Cesarstwa. Tymczasem Mrok, wykorzystując naiwność ukochanej byłego Mistrza, uwalnia się z wiekowego więzienia, by dopełnić zemsty i zmienić Los Kontynentu. Czy miłość może usprawiedliwić zbrodnię? Czy każdą krzywdę można wybaczyć?\”
https://www.empik.com/korona-przeznaczenia-dubielecka-sylwia-magoska-suchar-monika,p1208941353,ksiazka-p
     4) \”Mindhunter. Podróż w ciemność\” John Douglas, Mark Olshaker (wyd. Znak) 1.10.2018 – tematy zbrodni i zbrodniarzy od dawna mnie interesują, więc ta pozycja jest obowiązkową na mojej liście. 😉 Mam nadzieję, że się nie zawiodę. 😉 \”Agent John Douglas przez lata słuchał zwierzeń sprawców najstraszniejszych przestępstw. Aby dali mu się poznać, musiał pozyskać ich sympatię – zaprzyjaźnić się z ludźmi takimi jak choćby Richard Speck, morderca ośmiu studentek z Chicago. Robił to, by nauczyć się patrzeć na zbrodnię oczami sprawcy. Zrozumieć, dlaczego bierze na swój cel kobiety i dzieci. Douglas musiał poczuć satysfakcję mordercy i strach ofiary. Dotknąć ciemności, aby skutecznie ścigać seryjnych morderców i ochronić bliskich przed niewyobrażalnym złem.\”
https://bonito.pl/k-1047280-mindhunter-podroz-w-ciemnosc
 
   5) \”Księżniczka Popiołów\” Laura Sebastian (wyd. Zysk i S-ka) 1.10.2018 –  nic nie poradzę, że do takich książek od pewnego czasu mam ogromną słabość i na każdy taki tytuł reaguję jak pies Pawłowa odruchem bezwarunkowej chęci sięgnięcia po nią. 😉 \”Theodosia miała sześć lat, kiedy jej kraj został zaatakowany, a jej matkę, Królową Ognia, zamordowano na jej oczach. Tego dnia Kaiser odebrał jej rodzinę, kraj i imię. Theo została koronowana na Księżniczkę Popiołów, otrzymując hańbiący tytuł, miała się wstydzić w nowym życiu spędzonym jako więzień. Przez dekadę była niewolnicą we własnym pałacu. Znosiła niezliczone akty przemocy i kpiny ze strony Kaisera i jego dworu. Była bezsilna, a przeżyć w nowym świecie udało jej się tylko dzięki zakopaniu głęboko w swoim wnętrzu dziewczyny, którą była wcześniej. Pewnej nocy Kaiser zmusza ją do zrobienia czegoś niewyobrażalnego. Z krwią na rękach i nadzieją na odzyskanie utraconego tronu, Theo zdaje sobie sprawę, że przetrwanie już jej nie wystarczy. Posiada przy tym broń – umysł ostrzejszy niż jakikolwiek miecz. Przez dziesięć lat Księżniczka Popiołów patrzyła, jak plądrowano jej kraj i niewolono naród. Teraz to wszystko ma się jednak skończyć…\”
https://bonito.pl/k-1680375-ksiezniczka-popiolow
     6) \”Czarownice nie płoną\” Jenny Blackhurst (wyd. Albatros) 3.10.2018 –  to druga pozycja autorki – pierwszą było \”Zanim pozwolę Ci wejść\”, które czytało mi się na tyle dobrze, że na pewno sięgnę po Czarownice. Może być ciekawie. 😉 \”Ellie jako jedyna ocalała z pożaru, który zabił całą jej rodzinę. Doktor Imogen Reid, pracująca z nią psychoterapeutka, jest przekonana, że to po prostu załamane i wściekłe dziecko, które stara się poradzić sobie ze stratą. Ale zarówno przybrani rodzice Ellie, jak i nauczyciele zaczynają się jej bać. Kiedy dziewczynka traci panowanie nad sobą, dzieją się niewytłumaczalne i złe rzeczy. A Imogen zaczyna grozić śmiertelne niebezpieczeństwo…\”
https://bonito.pl/k-1618896-czarownice-nie-plona
     7) \”Czarny mag. Tom 1. Pierwszy rok\” Rachel E. Carter (wyd. Uroboros) 3.10.2018 – i tak na zmianę się pojawia kryminał i fantastyka. 😉 Kolejna nieźle zapowiadająca się propozycja (i od razu trylogia), która zapewne będzie mi umilać październikowe wieczory. 🙂 \”Rudowłosa piętnastolatka Ryiah (zwana Ry) i jej brat bliźniak Alexander mają jedno marzenie: zostać magami. Realizacja tego celu się przybliża, gdy zostają przyjęci do Akademii Magii. Okazuje się jednak, że kandydatów na adeptów jest wielu, zaś rodzeństwo wyróżnia się na tle rówieśników niskim pochodzeniem, brakami w wiedzy i niedostatkiem siły fizycznej. Wywodzący się z arystokratycznego rodu książę Darren i jego przyjaciółka Priscilla szczególnie dają odczuć rodzeństwu, gdzie jest ich miejsce. Ry odstaje od grupy tak wyraźnie, że padają nawet sugestie, iż powinna zrezygnować. Dziewczyna jednak się nie poddaje, potajemnie przesiaduje w bibliotece, ćwiczy walkę wręcz z córką rycerza, Ellą. Nieoczekiwanie z pomocą Ry przychodzi jej dotychczasowy wróg, Darren. Chłopak zaczyna okazywać jej swoją sympatię. Czy to podstęp? Czy Ry uda się zdać egzaminy i kontynuować naukę w wymarzonej szkole?\”
https://bonito.pl/k-1640377-czarny-mag-tom-1-pierwszy-rok
     8) \”Czarna wołga. Kryminalna historia PRL\” Przemysław Semczuk (wyd. Świat Książki) 17.10.2018 – po takie książki sięgam niezwykle chętnie, bo czyta się je jak najlepszy kryminał, przynajmniej do momentu, gdy nie zaczniemy sobie zdawać sprawy, że wydarzyły się naprawdę. 😉 A że raz zdarzyło mi się taką czarną wołgą przejechać, to tym bardziej miło będzie mi się ją czytało. ;p \”Wieść o porwaniu dziecka w Warszawie rozeszła się błyskawicznie. W okolicy zdarzenia ktoś widział porywaczki wsiadające do czarnej wołgi. Samochód tej marki widziano za każdym razem, kiedy gdzieś w Polsce ginęły dzieci. Jaka jest prawda o czarnej wołdze? Jakie zbrodnie kryły się w jej cieniu? Porwania dzieci, napady i brutalne zabójstwa, osławieni zbrodniarze i najgłośniejsze procesy sądowe, kradzieże dzieł sztuki i fałszerstwa pieniędzy na niewyobrażalną dziś skalę. Czarna wołga. Kryminalna historia PRL to trzymająca w napięciu opowieść o zbrodniach, które paraliżowały opinię publiczną. A także o tych, o których społeczeństwo miało się nigdy nie dowiedzieć. Przemysław Semczuk dotarł do bohaterów tamtych wydarzeń i unikalnych materiałów zgromadzonych w IPN. Dziennikarz prezentuje metody działania przestępców i odsłania kulisy działań operacyjnych PRL-owskich organów ścigania – raz zaskakująco pomysłowych, innym razem przerażająco nieudolnych. I zabiera czytelnika w pełną emocji podróż do ówczesnego półświatka.\”
https://bonito.pl/k-1505743-czarna-wolga-kryminalna-historia-prl
     9) \”Paranoja\” Katarzyna Berenika Miszczuk (wyd. W.A.B.) 17.10.2018 – to kontynuacja Obsesji, którą czytało mi się naprawdę świetnie, więc liczę, że tutaj będzie podobnie. Zresztą, na książkach tej autorki jeszcze się nie zawiodłam, a naprawdę sporo ich czytałam. 😉 \”Lato w Warszawie, pomimo leniwej, wakacyjnej atmosfery, obfituje w serię dziwnych samobójstw. Lekarz medycyny sądowej Marek Zadrożny zaczyna przyglądać się kolejnym przypadkom. Wbrew opinii policji samobójstwa wydają mu się podejrzane. Na palcu jednej z ofiar znajduje kawałek czerwonej nitki. Podobny wyciąga z kieszeni innego zmarłego. Nikt jednak nie wierzy w jego teorie, a on sam zaczyna zastanawiać się, czy ma paranoję. Tymczasem Joanna Skoczek, wygadana lekarka psychiatrii, wraca do stolicy po urlopie. Wciąż usiłuje otrząsnąć się po tym, jak ledwie uniknęła śmierci z rąk tajemniczego wielbiciela. A może to także tylko paranoja?\”
https://bonito.pl/k-1974471-paranoja
     10) \”Dwór cierni i róż. Tom 4. Dwór szronu i blasku gwiazd\” Sarah J. Maas (wyd. Uroboros) 3.10.2018 – to pozycja, do której ślinię się najbardziej w nadchodzącym miesiącu. A że w poniedziałek powinna na mnie czekać razem z nowym Alkiem to będę miała ciężki wybór co przeczytać najpierw. Chociaż znając siebie – najpierw to! \”Akcja powieści toczy się kilka miesięcy po wydarzeniach z Dworu skrzydeł i zguby. Historia opowiedziana jest z perspektywy Feyre i Rhysa, którzy wraz z przyjaciółmi zajmują się odbudową Dworu Nocy oraz miasta, które uległo znacznym zniszczeniom podczas wojny. Na szczęście zbliża się czas Przesilenia Zimowego, a z nim wyczekiwane ułaskawienie. Jednak mimo świątecznej atmosfery duchy z przeszłości nie dają o sobie zapomnieć. Feyre, która będzie obchodziła swoje pierwsze Przesilenie Zimowe, odkrywa, że najbliższe jej osoby są znacznie bardziej poranione niż można by przypuszczać. A to może mieć znaczący wpływ na przyszłość Dworu i całego ich świata.\” I tylko smuci mnie fakt, że to zaledwie 320 stron. ;<
https://bonito.pl/k-1116623-dwor-cierni-i-roz-tom-4-dwor-szronu-i-blasku-gwiazd
     11) \”Opowiem ci o zbrodni\” opracowanie zbiorowe (Kompania Mediowa) 17.10. 2018 –  w październiku obrodzi w opowiadania kryminalne i bardzo dobrze. 😉 Dzięki takim akcjom można poznać naprawdę dobre historie, a także autorów, których twórczość wcześniej nam umykała. A nowy autor to zawsze nowe dobre książki do przeczytania. Tylko skąd na to wszystko brać czas. 😉 \”Czołowi polscy autorzy kryminałów analizowali głośne sprawy, opierając się na nagich faktach z policyjnych i sądowych akt. Tu nie ma kluczenia – jest za to próba odpowiedzi na pytanie: co popycha człowieka do popełnienia zbrodni? Najgłośniejsze polskie nazwiska „pióra kryminalne”, czyli Katarzyna Bonda, Igor Brejdygant, Wojciech Chmielarz, Marta Guzowska, Małgorzata i Michał Kuźmińscy, Katarzyna Puzyńska i sześć wybranych przez nich prawdziwych zbrodni, które wstrząsnęły Polską. Co mówią o tej pracy? Sześć tragedii i próba zrozumienia sytuacji, które do nich doprowadziły. Każdy z autorów przeanalizował okoliczności towarzyszące przestępstwom – rozmawiając z profilerami, patologami, psychologami, specjalistami kryminologami czy analizując akta – i opisał wybraną historię.\”
https://bonito.pl/k-1145931-opowiem-ci-o-zbrodni
    I naprawdę wyjątkowo kryminalno-fantastyczne zestawienie wyszło. 😉 Zapowiada się dobry czytelniczy październik, bo wszystkie propozycje idealnie pasują na długie jesienne wieczory, których zapewne nie będzie brakować. 😉 A Was co najbardziej ciekawi, na co czekacie?
~~Madusia.

19 komentarzy

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *