Książki

Zaczytana Madusia: na co czekam w marcu, czyli zapowiedzi czytelnicze.

       Marzec! A w marcu jak w garncu, więc sporo ciekawych nowości przed nami i to z przeróżnej tematyki. Zapowiada się całkiem przyjemny miesiąc, a że jest baaardzo długi, to i więcej czasu na czytanie będzie, bo luty pod tym względem wypadł dość słabo. O tym jednak w późniejszym poście będzie. 😉 A teraz przygotujcie sobie dobrą kawę bądź herbatę i zapraszam do lektury. 😉

    1) \”Wojny Wikingów. Tom 3. Panowie Północy\” Bernard Cornwell (Otwarte) 4.03.2019 – trzeci tom opowieści o Wikingach, która będzie pojawiać się tutaj co miesiąc, bo tak właśnie zaplanowane są premiery następnych części tej historii. Klimat całkiem niezły, czyta się przyjemnie, zobaczymy jak się to rozwinie dalej, bo tomów jest aż dziesięć. 🙂 \”Zwycięstwo pod Ethandun drogo kosztowało Uhtreda – poległ jego przyjaciel, zginęła królowa cieni, jego kochanka. A za udział w bitwie otrzymał od króla Alfreda zaledwie marny spłachetek ziemi. Uhtred opuszcza Wessex i wyrusza do Northumbrii, by odszukać i zabić swych wrogów: wuja, który przywłaszczył sobie jego ziemie, oraz Kjartana i Svena, którzy zamordowali jego przybranego ojca, jarla Ragnara. Czy dane mu będzie nasycić się zemstą?\”
https://bonito.pl/k-1434777-wojny-wikingow-tom-3-panowie-polnocy
   2) \”Pościg\” Elle Kennedy (Zysk i S-ka) 5.03.2019 – poprzednie książki tej autorki bardzo mi się podobały, szczególnie fenomenalny \”Układ\”, aczkolwiek nie zmienia to faktu, że ciągle jest to literatura bardzo młodzieżowa. Tutaj widzę, że tematyka pozostaje ta sama, ale może znów będzie ciekawie. 😉 \”Summer to dziewczyna z wyższych sfer, pozornie pochłonięta wyłącznie zakupami i wyglądem. Fitz jest hokeistą, który realizuje swoje marzenia dzięki graniu w drużynie uniwersyteckiej, co zapewnia mu opłacenie upragnionych studiów. To seksowny i ponury facet, którego tatuaże i sposób bycia zupełnie nie pasują do Summer. Jednak obydwoje czują do siebie ogromny pociąg. Wszystko wydaje się iść ku dobremu, jednak kilka nieuważnych słów Fitza sprawia, że urażona Summer odsuwa się od niego, by zacząć flirtować z jego kolegą z drużyny. Jednak obydwoje nie mogą o sobie zapomnieć, zwłaszcza że widzą się codziennie, gdyż zostają współlokatorami. Dzięki temu Fitz poznaje bliżej dziewczynę i radykalnie zmienia o niej zdanie…\”
https://bonito.pl/k-1352293-poscig
   3) \”Historia erotyczna dyplomacji francuskiej\” Nicolas Mietton (Bellona) 7.03.2019 –  historyczne książki od Bellony zwykle bardzo mi się podobają, głównie dzięki dość lekkiemu podejściu do tematu, co zdaje się też potwierdzać ta pozycja. Na pewno będzie ciekawie. 🙂 \”Intencją autora niniejszej książki nie jest w żadnym wypadku prezentowanie sprośnych i obleśnych opowieści, lecz wręcz przeciwnie, umieszczenie „drobnych” anegdot erotycznych dotyczących spraw zagranicznych w kontekście „wielkiej” historii dyplomacji. Naszą opowieść rozpoczniemy od czasów Ludwika XIV zwanego też Ludwikiem Wielkim, a zakończymy w czasach rządów także wielkiego generała de Gaulle’a. Może się wydawać dziwne powiązanie tych dwóch jakże różnych ludzi, pierwszego, „obleganego” przez tak wielką liczbę kobiet i drugiego, który przez całe dorosłe życie pozostał wierny swojej wybrance. Zaczniemy zatem od Marii Mancini, a skończymy na żonie generała nazywanej „Ciocią Yvonne”. Kierując się sercem, albo nawet pożądaniem, on albo ona, mogą stracić głowę, a powierzona im misja może skończyć się katastrofą. Pomyślmy tylko o skrajnym przypadku, jakim był kawaler d’Éon, który na koniec sam już nie wiedział za bardzo, kim jest: mężczyzną, kobietą, czy może i jednym i drugim? W tym samym czasie zarzucano Vergennes’owi (chociaż był on przecież podawany jako wzór przez swych następców), że odważył się poślubić kobietę, którą bez wahania można nazwać dziwką i że w ten sposób sprzeniewierzył się swemu posłannictwu. Szeptano również, że Talleyrand stracił głowę i pogrążał się w ramionach Madame de Dino. Takie same zarzuty wysuwano później pod adresem Guizota, z powodu jego namiętnych uczuć do Madame de Lieven.\”
https://bonito.pl/k-1064451-historia-erotyczna-dyplomacji-francuskiej
   4) \”Katarzyna Wielka i Potiomkin\” Simon Sebag Montefiore (Bellona) 7.03.2019 –  to książka, która koniecznie musi wylądować na moim regale, tuż obok genialnych \”Romanowów\” tego właśnie autora. Biorę w ciemno. 😉 \” Owiane legendą życie carycy Rosji, Katarzyny Wielkiej, i jej ekscentrycznego przyjaciela, kochanka, męża stanu, Grigorija Potiomkina, Simon Sebag Montefiore przedstawia na szerokim tle XVIII-wiecznej Rosji, tworząc wspaniałą panoramę epoki.\”
https://bonito.pl/k-1119812-katarzyna-wielka-i-potiomkin
   5) \”Harda Horda. Antologia opowiadań\” praca zbiorowa (SQN) 8.03.2019 –  to mój tegoroczny prezent z okazji dnia kobiet. Zbiór opowiadań moich ulubionych polskich autorek na pewno będzie świetną przygodą, której rozpoczęcia nie mogę się już doczekać. A na stronie wydawnictwa SQN można nabyć to wydanie razem ze fajnymi gadżetami. Nic, tylko zamawiać. 😉 \”Dwanaście niesamowitych historii pełnych nostalgii i grozy. Wyrusz w niezwykłą podróż po zdumiewających światach, w których ludzkość próbuje radzić sobie ze skutkami katastrof spowodowanych przez naturę lub własną ignorancję, gdzie czasem pojawiają się chmury będące portalem do innego uniwersum, a w słowach niewinnej piosenki dla dzieci ukrywa się mrożąca krew w żyłach tajemnica.\”
https://bonito.pl/k-1474901-harda-horda-antologia-opowiadan
   6) \”Nad Śnieżnymi Kotłami\” Krzysztof Koziołek (Akurat) 20.03.2019 –  po świetnym \”Wzgórzu Piastów\” zwróciłam większą uwagę na tego autora i dlatego nie mogę się doczekać kolejnej jego książki. Zapowiada się, ze klimat poprzedniej będzie utrzymany, a to wróży baaardzo dobrze. 🙂 \”Sierpień 1939 roku. Asystent kryminalny Anton Habicht od kilku miesięcy przebywa w Schreiberhau (Szklarskiej Porębie), dokąd trafił, popadłszy w niełaskę przełożonych po poprzednim śledztwie. Polecenie rozwiązania zagadki kradzieży biżuterii w hotelu górskim „Nad Śnieżnymi Kotłami” odbiera jako kolejną szpilę wbitą przez szefa miejscowej żandarmerii. Rutynową wizytę przerywa wypadnięcie z okna żony urzędnika ze Schreiberhau. Habicht nie wierzy, że to wypadek, i rozpoczyna śledztwo wśród miejscowej śmietanki towarzyskiej. Kiedy pojawia się kolejny trup – tym razem śmierć dosięga poszukiwacza cennych minerałów – asystent kryminalny intensyfikuje działania. Z każdym dniem odkrywa kolejne, skrzętnie skrywane tajemnice establishmentu. Wkrótce w mieście pojawiają się zagadkowi ludzie, sytuacja się komplikuje, a Habicht nabiera przekonania, że to, co do tej pory udało mu się odkryć, jest zaledwie wierzchołkiem góry lodowej.\”
https://bonito.pl/k-1292533-nad-snieznymi-kotlami
   7) \”Pacjentka\” Alex Michaelides (W.A.B.) 13.03.2019 – pierwszy i jedyny thriller w marcowym zestawieniu. Sporo już o nim słychać w internetach, co niekoniecznie musi świadczyć o tym, że pozycja jest dobra, ale po jego opisie jestem jednak zaintrygowana i chętnie po niego sięgnę. 😉 \”Ceniona malarka i fotografka mody Alicia Berenson wiedzie życie, jakiego z pozoru każdy mógłby jej pozazdrościć. Jednak pewnego wieczoru, gdy jej mąż Gabriel wraca do domu, Alicia pięć razy strzela mu w głowę. Od tego momentu kobieta przestaje mówić. Nikt poza nią nie wie, co wydarzyło się tamtej nocy. Ostatecznie trafia do zamkniętego ośrodka psychiatrycznego Grove. Pewnego dnia w tymże ośrodku rozpoczyna pracę psychoterapeuta Theo Faber. Zafascynowany postacią Alicii i jej historią Theo robi wszystko, co w jego mocy, aby dotrzeć do pacjentki i sprawić, żeby się przed nim otworzyła. Chce także rozwikłać zagadkę śmierci Gabriela. Poznając pacjentkę, psychoterapeuta nieoczekiwanie odnajduje coraz więcej podobieństw w ich losach. Dokąd zaprowadzą go ich rozmowy i co się stanie, jeśli Alicia wreszcie zacznie mówić?\”
https://bonito.pl/k-1521582-pacjentka
   8) \”Piastówny na tronach Europy\” Barbara Faron (Astra) 8.03.2019 –  kolejny świetny prezent na dzień kobiet, oczywiście dla mnie. ;p Cieszę się, że Astra dalej publikuje tak wiele dobrych historycznych pozycji, a ta nowość zapowiada się wprost doskonale. 🙂 \”Córkom i siostrom Piastów kroniki nie zawsze poświęcały dostatecznie wiele miejsca, a jednak zajmowały one ważne miejsce w polityce ojców i braci. Ich małżeństwa były gwarancją sojuszy z Przemyślidami, Arpadami, Rurykowiczami, Askańczykami, Wittelsbachami i innymi dynastiami średniowiecznej Europy. To one nadawały ton życiu kulturalno-religijnemu na dworach mężów, wychowywały przyszłych władców, a niekiedy pośredniczyły w pertraktacjach między członkami nowej rodziny a Piastami. Kilka, jak potężna królowa Węgier Elżbieta Łokietkówna, miało niezaprzeczalny wpływ na historię Polski…\”
https://bonito.pl/k-1888515-piastowny-na-tronach-europy
   9) \”Umorzenie\” Remigiusz Mróz (Czwarta Strona) 13.03.2019 – nie pamiętam już który to tom Chyłki, ale zupełnie mi to nie przeszkadza, bo każdy czyta mi się bardzo przyjemnie. I tą część zapewne też pochłonę w jeden wieczór, jak to zwykle bywało z poprzednimi. 🙂 \”Szczęśliwe małżeństwo, kochająca żona i oddany mąż, dla którego dwójka dzieci jest całym światem. Pewnej nocy sąsiedzi słyszą krzyki dochodzące z domu, a kiedy policjanci zjawiają się na miejscu, odnajdują bestialsko zamordowaną matkę i jej dzieci. Jedyny trop wiedzie do głowy rodziny, mimo że mężczyzna nigdy nie podniósł ręki na bliskich. Joanna Chyłka ma świadomość, że ze względu na stan zdrowia każda sprawa może okazać się tą ostatnią. Decyduje się bronić oskarżonego, mimo że ten od razu przyznaje się do popełnienia okrutnej zbrodni. Sprawa wydaje się z góry przegrana, gdyby nie jeden istotny fakt – sprawca ma żelazne alibi, które przeczy jego winie. Sam jednak twierdzi, że zostało ono sfabrykowane.​\”
https://bonito.pl/k-1147355-umorzenie
   10) \”Śmierć w blasku fleszy\” Alek Rogoziński (Edipresse Książki) 13.03.2019 – szczęśliwą dziesiątkę marca zamyka kolejna powieść Alka. Na pewno będzie śmiesznie, bo czego innego można oczekiwać po twórczości księcia komedii kryminalnej, jak nazywany bywa autor. Nie mogę się doczekać aż wpadnie w moje łapki. 🙂 \”Dwójka przyjaciół, Mariusz i Dominika, prowadzi agencję zajmującą się organizacją imprez. Kiedy otrzymują zlecenie przygotowania pokazu mody najpopularniejszych polskich projektantów, starają się zrobić wszystko, aby stał on się najważniejszym wydarzeniem towarzyskim sezonu. Cel zostaje osiągnięty! Niestety nie tak, jak to sobie wymarzyli… Pokaz kończy się morderstwem znanej modelki, a podejrzenia padają na jedną z pracownic ich agencji. Mario i Miśka postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce i rozpoczynają własne śledztwo. Nieoczekiwanie z pomocą przychodzi im mama Dominki, zakochana w kryminałach Agathy Christie. Czy z takim wsparciem przyjaciołom uda się rozwiązać zagadkę i uratować reputację firmy?\”
https://bonito.pl/k-1891309-smierc-w-blasku-fleszy
       I tak właśnie prezentuje się moja wyjątkowo subiektywna lista zapowiedzi. Wiadomo, że w marcu pojawi się na rynku o wiele więcej książek, na pewno równie ciekawych, ale moja uwaga skupia się właśnie na tej dziesiątce. Znając życie, na pewno przegapiłam coś interesującego, więc jeśli czekacie na coś, czego nie ma na mojej liście, koniecznie dajcie znać. 🙂 
~~Madusia. 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *