Książki

Zaczytana Madusia: Najciekawsze zapowiedzi września!

Pozdrowienia z przepięknej Chorwacji! Od kilku dni się urlopujemy, stąd mały poślizg w pojawieniu się notki o wrześniowych zapowiedziach książkowych. A będzie się działo – przy wstępnym przeglądaniu wybrałam kilkadziesiąt (!) pozycji, ale koniec końców zdecydowałam się na piękne oczko, czyli dwadzieścia jeden najciekawszych tytułów. I teraz pojawia się odwieczne pytanie każdego książkoholika – kiedy ja to wszystko przeczytam? Chociaż na razie we wrześniu mam średnią jedna książka na jeden dzień. Ciekawe ile tak pociągnę. 😉

  1. „Narzeczona z powstania” Magda Knedler (wyd. Mando) data premiery 07.09.2022 – opis pochodzi od wydawcy: „Czerwiec 1938 roku jest wyjątkowo ciepły. Maria czuje, że rozpierają ją energia i młodość. Spotyka się ze swoją pierwszą miłością. Beztroskie marzenia i plany brutalnie przerywa wybuch wojny. Gdy odnajdują się po długiej rozłące, starają się nadrobić stracony czas. W Warszawie wybucha powstanie. Podczas akcji, otoczeni przez nazistów, biorą ślub. A wkrótce zostają okrutnie rozdzieleni. Jak potoczą się losy Marii? Czy miłość w czasie wojny ma prawo istnieć?”
https://www.swiatksiazki.pl/narzeczona-z-powstania-6907790-ksiazka.html
  1. „Rozgrywka” Magda Stachula (wyd. Purple Book) data premiery 07.09.2022 – opis pochodzi od wydawcy: „Po traumatycznych przeżyciach ostatniego śledztwa aspirant Weronika Herman musi odpocząć psychicznie i fizycznie. Wyjeżdża z synkiem na ranczo przyjaciela w mało znany, ale malowniczy zakątek Polski, zwany przez miejscowych Kraszczadami. Nie udaje się jej jednak oderwać od pracy. Przypadkowo zostaje wplątana w sprawę morderstwa młodej kobiety, której ciało znaleziono w niedalekiej stadninie w Białce, gdzie miał się odbyć pokaz koni czystej krwi arabskiej. Wśród gości stadniny są szejkowie, bogaci kupcy, wielbiciele koni, ale dlaczego nie ma świadków zdarzenia, a zeznania nie pokrywają się ze sobą? Kto stoi za śmiercią kobiety? Czy ktoś wśród uczestników zna prawdę?”
https://www.swiatksiazki.pl/rozgrywka-6904178-ksiazka.html
  1. „Magia pocałunku. Bridgertonowie” Julie Quinn (wyd. Zysk i S-ka) data premiery: 13.09.2022 – opis pochodzi od wydawcy: „Nic nie jest tak proste – a równocześnie tak skomplikowane – jak jeden doskonały pocałunek. Poznajcie naszego bohatera… Gareth St. Clair jest w kropce. Ojciec, który go nienawidzi, za wszelką cenę chce zadłużyć posiadłość St. Clair i zrujnować jego dziedzictwo. Jedynym majątkiem Garetha jest stary dziennik rodzinny, który być może kryje sekrety przeszłości… oraz klucz do przyszłości młodego człowieka – ukryty skarb. Problem w tym, że napisano go po włosku, a Gareth ani w ząb nie zna tego języka. Poznajcie naszą bohaterkę… W zgodnej opinii socjety nie ma drugiej takiej jak Hiacynta Bridgerton. Jest to dziewczyna szatańsko inteligentna, wyjątkowo wygadana, a według Garetha – należy ją zażywać w małych dawkach. Jednak jest w niej coś — coś czarującego i niepokojącego — co go ujęło i nie chce dać spokoju… Poznajcie biednego pana Mozarta… Albo nie. Jednak bądźcie pewni, że przewraca się w grobie, kiedy drogi Garetha i Hiacynty skrzyżują się na corocznym – i jak zwykle pełnym fałszów – koncercie rodzinnym Smythe-Smithów. Hiacynta każde słowo Garetha przyjmuje jak wyzwanie; proponuje mu przetłumaczenie dziennika, mimo że jej włoski nie jest całkiem doskonały. Jednak w miarę zagłębiania się w tajemniczy tekst oboje zaczynają odkrywać, że odpowiedzi leżą nie w dzienniku, lecz w każdym z nich…”
https://www.empik.com/magia-pocalunku-bridgertonowie-tom-6-quinn-julia,p1319084800,ksiazka-p
  1. „Milczące bliźniaczki” Marjorie Wallace (wyd. Czarne) data premiery: 28.09.2022 – opis pochodzi od wydawcy: „O milczących bliźniaczkach świat usłyszał w 1982 roku, gdy toczył się ich proces o podpalenie i kradzież. Siostry, drobne i kruche, nie odezwały się ani słowem, wydały z siebie tylko kilka pomruków, które sąd uznał za przyznanie się do winy. Za kilka aktów wandalizmu, za które ich rówieśnicy dostaliby najwyżej parę miesięcy w zawieszeniu, te wystraszone nastolatki zostały skazane na bezterminowe przymusowe leczenie w Broadmoor, otoczonym złą sławą szpitalu psychiatrycznym o zaostrzonym rygorze – dożywocie wśród morderców, gwałcicieli i pedofilów. Dlaczego do tego doszło? Ponieważ milczały. June i Jennifer Gibbons jako małe dzieci były otwarte, pełne życia, zdrowe i radosne. Jednak w wieku kilku lat zaczęły coraz bardziej oddalać się od swoich rodziców i trójki rodzeństwa. W końcu całkiem przestały odzywać się do dorosłych. Zamknęły się w świecie fantazji i rojeń, które z upływem lat stawały się coraz bardziej mroczne. Milczące bliźniaczki Marjorie Wallace to fascynująca historia przedziwnej relacji dwóch sióstr, pełnej pasji, miłości i nienawiści, współzależności i kontroli. To opowieść o bliskości, która stała się śmiertelną pułapką.”
https://www.empik.com/milczace-blizniaczki-marjorie-wallace,p1320014117,ksiazka-p
  1. „Nie nazywaj tego kultem. Sekta NXIVM – Niewolnictwo seksualne w elitach amerykańskiego show-biznesu” Sarah Berman (wyd. Mova) data premiery: 28.09.2022 – opis pochodzi od wydawcy: „Dziennikarka śledcza Sarah Berman bada szokujące praktyki NXIVM, kultu prowadzonego przez Keitha Raniere’a. Przez jego organizację przewinęły się tysiące ludzi, w tym znane postaci Hollywood, takie jak córka Lindy Evans z „Dynastii” czy Allison Mack z serialu „Smallville”, która po latach przyznała się do stręczycielstwa na rzecz sekty. Autorka opisuje historie młodych kobiet, które szukając wsparcia, trafiły do niewoli. Były wykorzystywane seksualnie, szantażowane, głodzone. Znosiły kary cielesne i pozwalały wypalać na skórze inicjały lidera. „Nie nazywaj tego kultem” to fascynujący, a zarazem przerażający opis działalności NXIVM. Począwszy od indoktrynujących szkoleń, tworzenia sieci kontaktów i werbowania nowych członkiń, poprzez unikanie przez dziesięciolecia oskarżeń, na śledztwie ujawniającym szokującą prawdę skończywszy.”
https://www.empik.com/nie-nazywaj-tego-kultem-sekta-nxivm-niewolnictwo-seksualne-w-elitach-amerykanskiego-show-biznesu-berman-sarah,p1291332991,ksiazka-p
  1. „Orwell. Człowiek naszych czasów” Richard Bradford (wyd. Znak Koncept) data premiery: 28.09.2022 – opis pochodzi od wydawcy: „Kompletna biografia proroka obecnych nieszczęść politycznych. Minęło ponad siedemdziesiąt lat od śmierci George’a Orwella – twórcy o barwnym życiorysie, skandalisty z ogromnym poczuciem humoru, włóczęgi i fana wypraw motocyklowych. Dopiero teraz możemy poznać go jako człowieka z krwi i kości. Syn kolonialnego urzędnika pochodzący z klasy średniej, ale brzydzący się wszelkimi przejawami klasizmu. Uchodzący za antysemitę, choć otoczony grupą żydowskich przyjaciół. Żołnierz i – oczywiście – pisarz, którego książki są czytane nieprzerwanie na niemal całym świecie. W swojej twórczości Orwell zaciera granice między literaturą piękną, dziennikarstwem i komentarzem politycznym. Przepowiadał autorytarne rządy w Europie oraz Ameryce Północnej i prognozował powolną korozję wszelkich unii między państwami. Czy mógł zatem przewidzieć Brexit i odradzające się nacjonalistyczne ruchy w krajach europejskich? Czy tego też się spodziewał?”
https://www.empik.com/orwell-czlowiek-naszych-czasow-richard-bradford,p1320040927,ksiazka-p
  1. „Hoxha” Blendi Feyziu (wyd. Prószyński) data premiery: 20.09.2022 – opis pochodzi od wydawcy: „Stalinizm – szczególnie ponury okres komunizmu – zakończył się w większości krajów Europy Wschodniej trzy lata po śmierci Józefa Stalina, wraz z reformami Chruszczowa po XX zjeździe KPZR. W jednym kraju – Albanii – przetrwał jednak aż do 1990 roku. Reżim, którym kierował albański dyktator Enver Hoxha, trwał jeszcze po jego śmierci w 1985 roku. Był to tak potworny terror, że w Albanii, odizolowanej od reszty świata jak dzisiejsza Korea Północna, nie pojawił się żaden słyszalny głos sprzeciwu. Hoxha był bogiem, wykreowanym przez propagandę „ojcem Enverem”, a faktycznie zbrodniarzem odpowiedzialnym za niezliczone okrucieństwa. Kim naprawdę był Enver Hoxha? W ciągu kilku dziesięcioleci, jakie upłynęły od upadku dyktatury, nikt nie próbował odpowiedzieć na to pytanie. Nie opublikowano ani jednej poważnej książki o Enverze Hoxhy. Aż do teraz. Książka Blendiego Fevziu to nie tylko biografia albańskiego dyktatora, ale dziennikarstwo śledcze w najlepszym wydaniu. Można śmiało powiedzieć, że żadna książka w historii albańskiego piśmiennictwa nie odniosła takiego sukcesu. Była wychwalana, ale też publicznie palona przez wymierające pokolenie wyznawców komunizmu i Envera Hoxhy. Książka – oparta na źródłach archiwalnych i wywiadach z osobami, które osobiście znały dyktatora – przedstawia losy człowieka, który przez czterdzieści lat rządził europejskim narodem żelazną ręką i którego okrucieństwo nie znało granic.”
https://www.empik.com/hoxha-blendi-feyziu,p1321160592,ksiazka-p
  1. „Dzieci Jagiellonów. Zygmunta Starego i Barbary Zapolyi losy podług Elżbiety Jagiellonki w 1517 roku spisane” Dorota Pająk-Puda (wyd. MG) data premiery: 28.09.2022 – opis pochodzi od wydawcy: „Wraz ze śmiercią królowej Elżbiety Rakuszanki, żony Kazimierza Jagiellończyka umiera średniowiecze. To czas kiedy powstaje i nabiera żywych barw nowy Wawel, to czas płodnych umysłów, które potrafią czcić nie tylko rozum, ale i ciało. To Kraków z przełomu wieków, Wrocław, Legnica i biskupia Nysa. To czas kiedy Księstwo Moskiewskie uderza w Wielkie Księstwo Litewskie i bije, głosząc, że jest bite. To czas koronacji Zygmunta Starego, wtedy jeszcze Jagiellończykiem zwanego i jego ożenku z młodziutką Barbarą Zapolyą. Bo Bona była tą drugą… Trzecią…”
https://www.empik.com/dzieci-jagiellonow-zygmunta-starego-i-barbary-zapolyi-losy-podlug-elzbiety-jagiellonki-w-1517-roku-pajak-puda-dorota,p1318709799,ksiazka-p
  1. „Fabryka splendoru. Światowe festiwale filmowe” Ewa Szponar (wyd. Czarne) data premiery: 14.09.2022 – opis pochodzi od wydawcy: „Berlin, Cannes i Wenecja są w środowisku filmowym nazywane „potrójną koroną festiwali”. Sukces podczas tych trzech wydarzeń to kinematograficzny hat trick. Nie każdy może dostać nagrodę, ale każdy może zwrócić na siebie uwagę. A to w świecie sztuki, biznesu i blichtru niemała wartość. Ewa Szponar, która przez wiele lat obserwowała i opisywała najważniejsze festiwale filmowe, opowiada w książce ich historię, odkrywa niepisane zasady działania, dzieli się doświadczeniami ze spotkań z gwiazdami, wreszcie – pisze o polityce, która tym wszystkim rządzi. Pokazuje również, jak festiwal filmowy przestaje być wydarzeniem, a staje się pewnym sposobem na życie. Fabryka splendoru to złożona i bogata opowieść o splocie kultury i biznesu, w którym sztuka jest tylko jednym z elementów. Zdawałoby się, że nie ma tu tajemnicy: parada gwiazd, rewia mody, gorące dyskusje o filmach i rytuał ich oglądania – a jednak jest w festiwalach coś nieprzemijającego, co rokrocznie ściąga na nie tysiące kinomanów, dziennikarzy, twórców i producentów: doświadczenie wspólnoty.”
https://www.empik.com/fabryka-splendoru-swiatowe-festiwale-filmowe-ewa-szponar,p1320013419,ksiazka-p
  1. „Witkiewicz. Ojciec Witkacego” Natalia Budzyńska (wyd. Społeczny Instytut Wydawniczy Znak) data premiery: 28.09.2022 – opis pochodzi od wydawcy: „Stanisław Witkiewicz. Utalentowany malarz, genialny krytyk sztuki i pisarz, ojciec Witkacego. Nietuzinkowy Litwin, nowatorski wizjoner, uparty patriota, naznaczony rodziną powstańczą historią. Człowiek, który wymyślił w architekturze styl zakopiański i odkrył dla świata uroki najpopularniejszej dziś podtatrzańskiej miejscowości. Kim był człowiek, który dał nam Zakopane? Łzy cisnące się do oczu i ściśnięte od płaczu gardło nie pozwoliły na jego pogrzebie przemówić Stefanowi Żeromskiemu. Henryka Sienkiewicza zeswatał z jego ukochaną przyszłą żoną, przedwcześnie zmarłą Marią, a światowej sławy aktorka Helena Modrzejewska była chrzestną jego jedynego syna. Zresztą do pary z niepiśmiennym góralem, muzykantem i gawędziarzem, Sabałą. Taki właśnie był Stanisław Witkiewicz, z jednej strony znał się z niemal całym artystycznym światkiem przełomu XIX i XX wieku, z drugiej siadał z góralami na ganku, gdzie gawędzili przy koniaku. Nie miał manii wielkości, wręcz przeciwnie. Nie wziął nawet korony za wykonanie ponad 200 projektów zakopiańskich domów, nie przyjmował przyznawanych mu nagród i państwowych orderów, wolał spokojne Podhale niż przytłaczającą Warszawę. W życiu liczyły się dla niego tylko trzy rzeczy: ukochany syn, sztuka i Polska. Czego nauczył się od niego Józef Piłsudski? Co takiego Witkiewicz dostrzegł w Zakopanem, że poświęcił mu znaczną część życia? Skąd wzięła się jego fascynacja rewolucją? Dlaczego wierność małżeńska nie miała dla niego największej wartości? I jak to się stało, że Witkacy tak bardzo go rozczarował?”
https://www.empik.com/witkiewicz-ojciec-witkacego-budzynska-natalia,p1318041640,ksiazka-p
  1. „Grzech. Tron we krwi. Tom 3” Maria Jolanta Kaleta (wyd. Otwarte) data premiery: 28.09.2022 – opis pochodzi od wydawcy: „Przenieś się do czasów, gdy własne grzechy zmywano cudzą krwią, a tron był bogiem. Po śmierci Bolesława Krzywoustego na tronie senioralnym zasiada pierworodny Włodzisław, a młodsi synowie otrzymują własne dzielnice. Jednak ta ustanowiona przez ojca zasada nie zadowala żadnego z nich. Za pomocą spisków, intryg i kościelnej klątwy książęta usiłują ją zmienić. Nie wahają się sięgać nawet po bardziej radykalne środki. Los nie oszczędza również starzejącego się Sambora. Stojąc u boku seniora, musi podjąć dramatyczną decyzję: czy dochować przysięgi złożonej na krzyż. Jego córka Berenika ze złamanym sercem wstępuje do klasztoru, a przybrany syn Jacza, chcąc zapomnieć o grzesznej miłości, wyrusza do Ziemi Świętej. Co gorsza, dawne przepowiednie i klątwy z wolna zaczynają się spełniać…”
https://www.empik.com/grzech-tron-we-krwi-tom-3-kaleta-jolanta-maria,p1323140918,ksiazka-p
  1. „Siostry. Makowa spódnica. Tom 2” Zofia Mąkosa (wyd. Książnica) data premiery: 28.09.2022 – opis pochodzi od wydawcy: „Jest rok 1661. Przez Rzeszę Niemiecką przetacza się fala procesów o czary. Podejrzane są głównie zielarki i akuszerki, kat nie próżnuje, płoną stosy. Wiga powraca do rodzinnej wsi w pobliżu Kolzig i opiekuje się umierającym ojcem. Jej wnuczka Rozalka dorasta w Zulich, w domu cyrulika Tytusa. W życiu obu kobiet nie brakuje małych dramatów, nierozwikłanych tajemnic oraz lęku. Jednak prawdziwe niebezpieczeństwo dopiero nadciąga. Ktoś poluje na córkę „wiedźmy w makowej spódnicy” oraz jej babkę – „czarownicę”. Okazją do wyrównania osobistych porachunków stają się procesy o czary w Kolzig. Wiga i Rozalia muszą stawić czoło trudom codzienności i zmierzyć się ze śmiertelnym zagrożeniem. W tej walce najważniejsze okazują się inne kobiety – wspierające siostry – oraz mężczyźni, dla których prawość i przyzwoitość nie są jedynie pustymi słowami.”
https://www.empik.com/siostry-makowa-spodnica-tom-2-makosa-zofia,p1318319091,ksiazka-p
  1. „Zawierucha. Spalona Ziemia” Ida Żmiejewska (wyd. Skarpa Warszawska) data premiery: 28.09.2022 – opis pochodzi od wydawcy: „Lato 1915 roku. Trwa Wielka Wojna. Ponosząca klęskę za klęską carska armia wycofuje się na wschód. Rosjanie uciekają z Warszawy, ewakuując w głąb Cesarstwa urzędy i instytucje. Wywożą dzieła sztuki, cenne przedmioty, fabryki z całym wyposażeniem. Wśród mieszkańców miasta narasta strach przez nadchodzącym niemieckim wojskiem, zaś trudy wojennego życia coraz dotkliwej dają się wszystkim we znaki. Kellerówny próbują wieść zwyczajne życie, ale nie wszystko idzie po ich myśli. Pola przekonuje się, że dorosłość oprócz blasków, ma także i cienie, a naprawianie cudzych błędów bywa ryzykownym zajęciem. Julia musi dokonać wyboru między dwoma kochającymi ją mężczyznami i zdecydować, na czym naprawdę jej zależy. Nina boi się, że już nigdy nie zobaczy męża. Zofia odkrywa, że nawet odwaga ma swoje granice, a jej marzenia o wolnej Polsce mogą drogo kosztować całą rodzinę. Wszystkie siostry wciąż poszukują człowieka, który zrujnował ich ojca. Niestety, we wszechobecnym zamęcie plączą się drogi, zacierają ślady i mnożą pytania bez odpowiedzi. Z czyjej winy zginęła kolejna osoba? Kto jest przyjacielem, a kto bezwzględnym wrogiem? Czy można pomylić miłość z przyjaźnią? I co naprawdę znaczą słowa „nie opuszczę Cię aż do śmierci”?”
https://www.empik.com/zawierucha-spalona-ziemia-zmiejewska-ida,p1319672906,ksiazka-p
  1. „Niezwykłe kobiety w nauce” Iwona Kienzler (wyd. Bellona) data premiery: 28.09.2022 – opis pochodzi od wydawcy: „Przez wieki pokutował pogląd, że kobiety nadają się na strażniczki domowego ogniska, ich rolą jest rodzenie dzieci, a kariera to dla nich zamążpójście. Naukowa działalność kobiet była nie do zaakceptowania przez społeczeństwo, pseudonaukowymi wywodami dowodzono brak przystosowania kobiecego mózgu do przyswajania wiedzy i wykorzystywania jej w pracy naukowej. Z czasem dopuszczono kobiety na uniwersytety, ale nadal nie mogły prowadzić prac naukowych. Dopiero w dwudziestym wieku płeć piękna dowiodła swoich umiejętności i wywalczyła prawa do zajmowania się nauką. Jednak w historii nauki na przestrzeni wieków wiele kobiet już wcześniej wykazało się wiedzą i pasją naukową, chociaż nie zawsze były doceniane, często pomijane w informacjach na temat swoich osiągnięć. O takich właśnie kobietach, tych niedocenianych przez historię, ale także tych uznanych, traktuje niniejsza publikacja.”
https://www.empik.com/niezwykle-kobiety-w-nauce-kienzler-iwona,p1294513700,ksiazka-p
  1. „Samowolna cesarzowa. Sisi” Allison Pataki (wyd. Harper Collins Polska) data premiery: 14.09.2022 – opis pochodzi od wydawcy: „Sisi jest od piętnastu lat żoną Franciszka Józefa, cesarza Austro-Węgier. Kiedyś naiwna i nieśmiała, teraz to pewna swoich racji i wyborów kobieta, matka następcy tronu. Poddani ją kochają, krytycy i wrogowie niechętnie przyznają, że sprawdziła się w roli cesarzowej. Jednak jej rosnące wpływy są dla wielu solą w oku. A chociaż w Wiedniu szampan leje się strumieniami i co wieczór rozbrzmiewają melodyjne walce, dwór Habsburgów to przede wszystkim pole bitwy – o władzę i majątek. Wielu marzy, by coraz bardziej niezależna cesarzowa popełniła taki błąd, który na zawsze pozbawi ją wpływów.”
https://www.empik.com/samowolna-cesarzowa-sisi-pataki-allison,p1327421802,ksiazka-p
  1. „Inne nieba” praca zbiorowa (wyd. SQN) data premiery: 07.09.2022 – opis pochodzi od wydawcy: „Dwanaście utalentowanych polskich autorek science fiction i fantasy oraz ceniony współczesny artysta, autor niepokojących, sugestywnych obrazów. Dwanaście opowieści, dwanaście poruszających prac. Niezliczone emocje, trudne dylematy i fascynujący bohaterowie żyjący pod niebami innymi niż nasze. Aneta Jadowska pisze o tym, że wiedźmy i potwory też mają swoje historie miłosne, a pradawna klątwa, pierwotna magia i mnóstwo uporu to czasami recepta na happy end. Anna Kańtoch porusza temat pandemii i zadaje pytania o źródło szaleństwa. Agnieszka Hałas zabiera czytelnika do krainy, gdzie płynie bezcenne żywomleko, a zło tkwi nie tyle w tajemniczym Potworze, ile w ludziach. Opowieść Krystyny Chodorowskiej stanowi zapis trudów życia w epoce lodowcowej i ucieczki przed nimi do zwierzęcego świata. Anna Nieznaj przedstawia dawną Rosję, w której czai się przedwieczna groza. Ewa Białołęcka zabiera nas do krainy olbrzyma, któremu co roku składana jest ofiara. Z kolei Anna Hrycyszyn odmalowuje planetę, gdzie panuje sielski spokój… do czasu. Magdalena Kubasiewicz tworzy sugestywny zapis podróży młodej dziennikarki, której straceńczy kierunek za wszelką cenę musi zostać zmieniony. W postapokaliptycznym świecie Aleksandry Zielińskiej rządzą leśni bogowie i przedziwne zwierzęta. Wszystko się zmienia, gdy granicę zony przekraczają żołnierze. Milena Wójtowicz zabiera nas w czasy polowań na czarownice, gdy człowiek był człowiekowi wilkiem. Aleksandra Janusz kreuje wizję toczonej przez wojnę Ukrainy, do której zdezerterował neosowiecki android. Martyna Raduchowska przedstawia podwodny świat syren, które są bezwzględnie zabijane przez ludzi i bynajmniej nie pozostają dłużne.”
https://www.swiatksiazki.pl/inne-nieba-6908167-ksiazka.html
  1. „GOPR. Na każde wezwanie” Jerzy Porębski, Wojciech Fusek (wyd. Agora) data premiery: 07.09.2022 – opis pochodzi od wydawcy: „Góry zajmują ułamek powierzchni Polski, ale co roku odwiedzają je miliony urlopowiczów, turystów i sportowców. Nad ich bezpieczeństwem od 70 lat czuwa garstka ratowników. Ludzie w czerwonych polarach, z radiostacjami przy paskach budzą zaciekawienie, sympatię i podziw. Gdy pogoda lub noc zganiają turystów do schronisk albo w doliny, oni ruszają do góry po tych, którym nie udało się zejść. Świetni narciarze, wspinacze, mistrzowie jazdy śnieżnym skuterem i quadem, ale też medycy, piloci, przewodnicy. Czy wiemy o nich wszystko? Jak są zorganizowani? Jak wygląda praca w Bieszczadach, a jak w Sudetach? Jak zostać ratownikiem i czy pies ma czego szukać w GOPR? Kto nigdy nie powinien zgłaszać się do służby? Oprócz mrożących krew w żyłach opisów akcji Wojciech Fusek i Jerzy Porębski dają czytelnikom poczucie obcowania z ratowniczą bracią twarzą w twarz. GOPR. Na każde wezwanie to książka, która ukazuje się na rynku w jubileuszowym, 70 roku istnienia GOPRu i pokazuje fascynującą historię tej organizacji przez pryzmat osobistych doświadczeń ratowników i spektakularnych, czasem mniej znanych akcji ratunkowych w wielu polskich górach. Autorzy Wojtek Fusek i Jerzy Porębski ubarwili opowieść wieloma anegdotami, które osadzili na tle historycznym. Książkę powinien przeczytać każdy, kto chodzi w góry, by wiedzieć, jak dbać i swoje bezpieczeństwo, popełniać mniej błędów, a ratowników spotykać tylko pod dachem schroniska. Ci, którzy wolą podziwiać góry z daleka znajdą tu rzetelną porcję faktów i wciągających opowieści, wykraczających daleko ponad 1000 m n.p.m.”
https://www.swiatksiazki.pl/gopr-na-kazde-wezwanie-6900917-ksiazka.html
  1. „Siostra nazisty” Wiktoria Gische (wyd. Mando) data premiery: 21.09.2022 – opis pochodzi od wydawcy: „Brat staje się zdrajcą. Ukochany wrogiem. Ona musi odnaleźć siłę, by stawić czoło wojnie. Jak dużo można poświęcić dla miłości? To spotkanie odmieni całe jej życie. Marta, młoda Ślązaczka, podczas nocy sylwestrowej zakochuje się bez pamięci w przystojnym Niemcu. Ich miłość wydaje się bajkowa do czasu wybuchu wojny. Bez akceptacji rodziny, na przekór wszystkiemu, walczą o swoje uczucia. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że jeden z braci Marty jest zafascynowany nazizmem. Odwraca się od rodziny i angażuje w politykę. Martą targają skrajne emocje. Z jednej strony bezgranicznie kocha męża, a z drugiej całym sercem pragnie pokoju. Co zrobi? Jak potoczą się losy jej podzielonej przez wojnę rodziny? Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, pełna sprzeczności opowieść o miłości, tragicznych dylematach i podziałach narzuconych przez historię. Poruszy najgłębsze zakamarki waszych serc.”
https://www.empik.com/siostra-nazisty-gische-wiktoria,p1312494646,ksiazka-p
  1. „Cesarzowa. Pierwsze lata Sisi na wiedeńskim dworze” Martina Winkelhofer (wyd. Marginesy) data premiery: 28.09.2022 – opis pochodzi od wydawcy: „Zupełnie nowe spojrzenie na cesarzową Sisi. Cesarzowa Elżbieta należy do najbardziej rozpoznawalnych kobiet w historii. Ale kto tak naprawdę kryje się za „mitem Sisi”? Co wiemy o jej życiu? Jak wyglądała jej codzienność? I jak Elżbieta z nieśmiałej nastolatki stała się pewną siebie władczynią? Dla każdej młodej kobiety w XIX wieku, również dla Elżbiety, zależność od innych, zwłaszcza od ojca, a potem męża, stanowiła element codzienności. Narzucone role żony, matki i cesarzowej nie pozwalały Elżbiecie na samodzielne kierowanie swoim życiem, a mimo to udało jej się stać prekursorką emancypacji. Czym różniło się wychowanie Sisi od wychowania innych dziewcząt jej stanu, co sprawiło, że przyszła cesarzowa znalazła w sobie odwagę do buntu? Jakie wydarzenia i doświadczenia okazały się punktami zwrotnymi w jej życiu, dzięki którym dojrzała i stała się osobowością fascynującą kolejne pokolenia? Martina Winkelhofer przekonująco i z zamiłowaniem do detali ukazuje legendarną cesarzową Austrii z zupełnie innej strony: Sisi jako osobę prywatną na tle dziewiętnastego wieku. Centralny punkt tej książki stanowi nie władczyni, nie ikona – lecz młoda kobieta.”
https://www.empik.com/droga-sisi-od-dziewczyny-do-kobiety-pierwsze-lata-cesarzowej-elzbiety-na-wiedenskim-dworze-winkelhofer-martina,p1321414873,ksiazka-p
  1. „Zapach lukrecji” Wiktoria Gische (wyd. WasPos) data premiery: 22.09.2022 – opis pochodzi od wydawcy: „Druga połowa XIX wieku. Ulice Powiśla. Zakamarki Krakowskiego Przedmieścia. Salony warszawskich kupców i przedsiębiorców. Ciasne pokoiki obskurnych burdeli. Mała dziewczynka, wychowywana w domu publicznym, do której niespodziewanie uśmiecha się los – trafia do rodziny bogatego kupca, Stanisława Berga. Życie nareszcie zaczyna się układać, ale jeden nierozsądny, młodzieńczy wybuch pożądania sprawia, że panna zostaje zmuszona do wyjazdu. Krótka wyprawa do Indii, która miała być tylko przygodą i nauką rzemiosła, staje się wieloletnim zesłaniem. Dziewczyna skazana na zapomnienie, pomieszkuje u przyjaciół Bergów, ale kiedy warszawski kupiec wysyła list z informacją, że nie zamierza po nią wracać, zawisa nad nią groźba wydania za mąż za pierwszego lepszego kandydata. Szczęśliwie zostaje żoną znanego, bogatego angielskiego podróżnika, który z racji różnicy wieku traktuje ją bardziej jak córkę i przyjaciółkę. Jego śmierć uruchamia całą lawinę zdarzeń, a głównym celem kobiety staje się odwet na rodzinie Bergów. Życiowe wybory po wielu latach przywiodą ją ostatecznie na Krakowskie Przedmieście. Czasy, kiedy była córką prostytutki, są już jednak tylko wspomnieniem. Dziś jest tajemniczą, bajecznie bogatą wdową, której pragną mężczyźni i nienawidzą kobiety, chociaż i jedni, i drudzy zabiegają o jej uwagę. A wśród nich jest jeszcze on. Przyjaciel z dzieciństwa, którego spotyka w najmniej odpowiednim dla siebie momencie. Czy zemsta okaże się silniejsza od uczucia, jakie rodzi się w jej sercu? Czy zaryzykuje utratę przyjaciela tylko po to, by dopiąć swego i zrealizować plan układany w głowie przez lata? A może pragnienie odwetu weźmie górę nad uczuciami i drogi tych dwojga rozejdą się na zawsze?”
https://www.empik.com/zapach-lukrecji-gische-wiktoria,p1328422002,ksiazka-p
  1. „Malibu płonie” Taylor Jenkins Reid (wyd. Czwarta Strona) data premiery: 07.09.2022 – opis pochodzi od wydawcy: „Czwórka sławnego rodzeństwa urządza spektakularną imprezę z okazji końca lata. W ciągu dwudziestu czterech godzin ich życie zmieni się na zawsze! Malibu. Sierpień 1983 roku. Nadszedł dzień corocznej, wyczekiwanej imprezy Niny Rivy. Każdy chce być w pobliżu słynnego rodzeństwa: utalentowanej surferki i supermodelki Niny, braci – mistrza surfingu Jaya i znanego fotografa Huda oraz ich ukochanej młodszej siostry Kit. Dzieci legendarnego piosenkarza Micka Rivy są sławne w Malibu i na całym świecie. Jedyną osobą, która nie może się doczekać końca imprezy, jest sama Nina. Nie chce być w centrum uwagi po tym, jak publicznie porzucił ją mąż, słynny tenisista. Hud też nie pali się do imprezowania – żałuje, że już dawno minął czas, by wyznać coś swojemu bratu. Jay natomiast odlicza minuty do zmroku, bo dziewczyna, o której nie może przestać myśleć, obiecała przyjść. A Kit? Ma kilka własnych tajemnic – w tym gościa, którego zaprosiła bez konsultacji z resztą. Do północy impreza całkowicie wymknie się spod kontroli. Do rana posiadłość Niny Rivy stanie w płomieniach, ale zanim pojawi się ta pierwsza iskra, popłynie alkohol, zabrzmi muzyka, a na jaw wyjdą sekrety, które ukształtowały pokolenia. Malibu płonie to opowieść o jednej niezapomnianej nocy z życia rodziny: tej nocy, w której każde z nich musi wybrać, co ukryje przed bliskimi i co po sobie pozostawi.”
https://www.swiatksiazki.pl/malibu-plonie-6902271-ksiazka.html

Dawno tak porządnej listy książek nie miałam przygotowanej i równie dawno tak nie przebierałam nóżkami, żeby po nie sięgnąć. Na razie jeszcze żadnej nie miałam przyjemności przeczytać, ale jutro już pojawią się pierwsze premiery na Legimi i na pewno szybko wpadną na moją niezwykle rozbudowaną półeczkę. A Was coś zaciekawiło?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *