Książki

Zaczytana Madusia: Najciekawsze premiery lipca 2024!

Upalny koniec czerwca się nam trafił, więc nawet nie bardzo mam siłę na czytanie, bo tak mnie to słońce rozleniwia. Na szczęście w lipcu zapowiada się zdecydowanie mniej premier, chyba wszyscy już na wakacje się wybrali. Ma to zdecydowanie sporo plusów, bo dzięki temu nadrobię wszystkie te cuda, które pojawiły się w pierwszej połowie tego roku. Mimo wszystko – będzie ciekawie!

 1. „Zodiak” Max Czornyj (wyd. Filia), data premiery: 03.07.2024 – opis pochodzi od wydawcy: „Zodiak. Najbardziej tajemniczy seryjny morderca. Nawiązał makabryczną grę z policją oraz z całym społeczeństwem. Pragnął, by na Amerykę padł paraliżujący strach. Zabijał, wysyłał szyfry i upiorne kartki pocztowe. Mamił, wodził, groził. Domagał się uwagi oraz umieszczania wzmianek o sobie w poczytnych gazetach. Stał się ikoną popkultury, choć jego tożsamość oraz prawdziwe motywacje pozostawały nieodgadnione. „Lubię zabijać ludzi, bo to świetna zabawa. To zabawniejsze niż polowanie w lesie na dzikie zwierzęta, bo człowiek jest najniebezpieczniejszym ze wszystkich zwierząt. Zabijanie dostarcza mi najbardziej ekscytujących doznań”. Liczba ofiar Zodiaka pozostaje nieznana.”

 1. „Zmowa milczenia. Lenistwo” Anna Krystaszek (wyd. Muza), data premiery: 10.07.2024 – opis pochodzi od wydawcy: „W malowniczej Turawie bez wieści przepada młoda Ukrainka. Iryna sprzątała u syna lokalnego bonza. Policja, zaalarmowana przez rodziców dziewczyny mieszkających w Częstochowie, rozpoczyna poszukiwania. Następnego dnia z jeziora zostaje wyłowione ciało młodej kobiety. Trudne do identyfikacji, potwornie okaleczone. Do śledztwa przyłącza się częstochowska ekipa, prokurator Hejda i komisarz Szulc (Czarny). Szybko na jaw wychodzą miejscowe tajemnice – w ostatnich latach w okolicy było kilka niewyjaśnionych zaginięć (zatonięć?) młodych kobiet. Sprawy pozostały nierozwiązane, ponieważ wielu ludziom bardzo na tym zależało. Zwłaszcza lokalnym biznesmenom, komendantowi policji i innym wpływowym osobom. A zwykli mieszkańcy Turawy? Ściszając głos, wspominają o bandzie obiboków urządzających rajdy motocyklami. Ale nie mówią tego oficjalnie, nie składają zeznań, boją się i nie chcą się narażać. Tymczasem gang młodych, bogatych i leniwych sieje postrach w okolicy. Czy jego członkowie mają związek z zaginięciami młodych kobiet? Czy zwłoki wyłowione z jeziora to poszukiwana Iryna?”

 1. „Zapukaj, zanim zginiesz” Alek Rogoziński (wyd. Purple Book), data premiery: 02.07.2024 – opis pochodzi od wydawcy: „Kiedy Agata i Radek dziedziczą po swoim dalekim wuju willę pod Warszawą, sądzą, że przeprowadzka z Wybrzeża, skąd pochodzą, jest świetną szansą na nowy start w życiu. Niestety nie wiedzą, że ich spadek obwarowany został niecodziennymi warunkami, a z domem ich wuja łączy się dawna nierozwiązana sprawa morderstwa. Czy rodzeństwu uda się rozwiązać tę zagadkę? Co kryje w sobie pięć tajemniczych pokoi na strychu, do których nikt nie wchodził od wielu lat?”

 1. „Pineapple Street” Jenny Jackson (wyd. Otwarte) tłumaczenie: Dorota Malina, data premiery: 31.07.2024 – opis pochodzi od wydawcy: „Poznajcie kobiety Stockton z owocowego zakątka Nowego Jorku – Pineapple Street! Darley Stockton, od dziecka ciesząca się przywilejami najbogatszych, nigdy nie musiała martwić się o pieniądze. Postanowiła jednak podążyć za głosem serca i zrezygnowała z bogactw dla swojej nowej rodziny. Sasha, żona jedynego syna Stocktonów, nie urodziła się w zamożnej rodzinie, a w domu męża czuje się jak w muzeum. Nikt nie liczy się z jej zdaniem, trudno jej się odnaleźć w towarzystwie, na przyjęciach ktoś zawsze myli ją z kelnerką… Georgina, najmłodsza z rodziny Stocktonów, wychowana wśród bogactw, marzy o tym, aby pozbyć się ich ciężaru i związanych z nimi oczekiwań.”

 1. „Kobiety Picassa” Jeanne Mackin (wyd. Znak Koncept) tłumaczenie: Anna Bereta-Jankowska, data premiery: 07.2024 – opis pochodzi od wydawcy: „Czy można kochać mężczyznę, który myśli w ten sposób? Zmienia kochanki jak rękawiczki? Dwukrotnie żonaty, jednocześnie otwarcie utrzymuje intymne relacje z innymi partnerkami? Spośród siedmiu najbardziej znaczących kobiet w życiu Picassa dwie oszalały, a dwie popełniły samobójstwo. Kim były i… dlaczego z nim były? Kobiety Picassa – nietuzinkowe, silne i utalentowane, artystki, ważne postacie epoki – są bohaterkami i narratorkami tej powieści. Ich burzliwe i skomplikowane relacje z genialnym artystą przeplatają się z żywą, bogatą w szczegóły historią epoki. W tle wielkie nazwiska (Diagilew, Cole Porter, Cocteau, Strawiński, Apollinaire), kreacje od Diora i Chanel, szybkie samochody i słoneczne plaże. Szampan i kawior, faszyści i Stalin. Trójkąty miłosne, intrygi polityczne, wojna i lata pięćdziesiąte z aferą McCarthy’ego, segregacją rasową i ruchem emancypacji kobiet.”

 1. „Zatoka Surferów” Allie Reynolds (wyd. Albatros) tłumaczenie: Robert Waliś, data premiery: 17.07.2024 – opis pochodzi od wydawcy: „Kenna, mieszkająca w Londynie terapeutka, już dawno nie widziała się z przyjaciółką z dzieciństwa, żyjącą w Australii Mikki, ale utrzymują stały kontakt. Kiedy Mikki ogłasza niespodziewane zaręczyny z Jackiem, z którym połączyła ją miłość do surfingu, Kenna jest zachwycona. Ale wkrótce zaczyna podejrzewać, że Jack nie jest tak doskonały, jak twierdzi przyjaciółka, i zależy mu głównie na jej pieniądzach. Rezerwuje więc lot do Sydney, by osobiście zbadać sytuację. Po niezapowiedzianym przybyciu dowiaduje się, że Mikki i Jack planują spędzić trochę czasu poza miastem. Wszyscy troje udają się do Sorrow Bay, pięknej, dzikiej i odosobnionej zatoki, oferującej doskonałe warunki do surfowania. Tutaj Kenna poznaje jednak osobliwą grupę surferów, którzy uciekli od świata i zrobią wszystko, by utrzymać swój mały raj w tajemnicy. I wyraźnie coś jest z nimi nie tak. Wszyscy gotowi są na ekstremalne doznania, byle tylko przeżyć następną przygodę. I wszyscy ukrywają pewien sekret, którym nawzajem się szantażują. W co wpakowała się jej przyjaciółka i czy da się ją jeszcze uratować? Bo jedna rzecz na temat Sorrow Bay szybko staje się przeraźliwie jasna: nikt nie opuszcza tego miejsca na własnych warunkach.”

 1. „Uwięzieni” T.J. Newman (wyd. Albatros) tłumaczenie: Izabela Matuszewska, data premiery: 17.07.2024 – opis pochodzi od wydawcy: „Sześć minut po wystartowaniu samolot obsługujący lot numer 1421 spada w niezmierzone wody Pacyfiku. Podczas ewakuacji wybucha jeden z silników, co drastycznie pogarsza sytuację i maszyna zaczyna tonąć. Ci, którzy wciąż żyją, ale nie zdołali jeszcze opuścić pokładu, rzucają się, by zamknąć drzwi – ale jest już za późno. Samolot opada na dno z dwunastoma przerażonymi pasażerami. Wśród uwięzionych ponad 60 kilometrów pod powierzchnią oceanu jest inżynier Will Kent z jedenastoletnią córką. Zanurzeni po pas w wodzie, walczą o życie. Ich jedyną szansą na przetrwanie jest akcja elitarnego zespołu ratunkowego, na którego czele stoi Chris Kent, specjalistka od nurkowania, a prywatnie – matka Shannon i, wkrótce, była żona Willa. Wspólnie z mężem, mimo dzielącego ich konfliktu, muszą znaleźć sposób na uratowanie córki i pasażerów ze szczelnie zatrzaśniętego odrzutowca, który balansuje na krawędzi podwodnego klifu. Mają bardzo mało czasu. I jeszcze mniej powietrza.”

 1. „Herbata z polonem. Najsłynniejsze otrucia w historii” Ulf Ellervik (wyd. Filia) tłumaczenie: Agata Teperek, data premiery: 17.07.2024 – opis pochodzi od wydawcy: „Ulf Ellervik zagłębia się w sztukę zabijania za pomocą trucizn. Okazuje się, że to trudniejsze, niż można by pomyśleć. Sposoby są liczne i niejednokrotnie bardzo pomysłowe. Co powiesz na przerobione parasole albo zatrute cygara? A może radioaktywna herbata albo mgiełka śmiercionośnych perfum? Opowieści o prawdziwych zbrodniach przedstawione zostają w świetle nauki. Poznajemy też makabryczną historię otruć motywowanych politycznie. Ulf Ellervik odnosi się do znanych i nieznanych przypadków, opisując nam zdarzenia wzbogacone o tło kulturowe, poruszające historie ludzi i… chemię.”

 1. „Slenderman. Internetowy demon, choroba psychiczna i zbrodnia dwunastolatek” Kathleen Hale (wyd. Czarne) tłumaczenie: Janusz Ochab, data premiery: 24.07.2024 – opis pochodzi od wydawcy: „Morgan i Bella były najlepszymi przyjaciółkami, dopóki w szkole nie pojawiła się nowa dziewczynka, Anissa. To właśnie ona pokazała Morgan w internecie stronę z creepypastami – krótkimi opowiadaniami, które miały napędzić czytającemu stracha. Przeczytały tam o Slendermanie: niebezpiecznym prześladowcy i zabójcy polującym na dzieci. Obsesja Morgan i Anissy na punkcie wymyślonej postaci stała się tak silna, że dziewczynki pragnęły zostać jego posłanniczkami. Aby to zrobić, postanowiły zamordować Bellę. Miały dwanaście lat, gdy wymierzyły koleżance dziewiętnaście ciosów nożem. Obie miały być sądzone jak dorosłe. Jednej groziło sześćdziesiąt pięć lat więzienia, a drugiej czterdzieści pięć. Kilka miesięcy po ich zatrzymaniu u Morgan zdiagnozowano schizofrenię, postanowiono jednak nie podawać jej żadnych lekarstw, by nie była senna na sali rozpraw. Slenderman, reportaż o słynnej tragedii, która wstrząsnęła amerykańskim społeczeństwem, opowiada nie tylko o niebezpieczeństwach wirtualnego świata i toksycznej przyjaźni. To przede wszystkim przygnębiająca opowieść o wadach amerykańskiego systemu opieki zdrowotnej i wymiaru sprawiedliwości.”

 1. „Intrygi i namiętności. Tom IV. Zmiana warty” Elżbieta Pytlarz (wyd. Prószyński), data premiery: 11.07.2024 – opis pochodzi od wydawcy: „Kraków, Warszawa i Zagłębie Dąbrowskie tuż przed wybuchem I wojny światowej. W 1910 roku umiera bankier Leon Złotkiewicz, ojciec Emilii Długopolskiej. Komu przekaże swoje miliony i bank? Jak jego śmierć zmieni życie małżeństwa Emilii i Henryka Długopolskich? Gdzie ostatecznie osiądą? Jak ułoży się związek Michała Długopolskiego i Katty, jego amerykańskiej żony? Czy Michał odniesie sukces jako architekt? Z wieloletniego wygnania wraca Piącha, dawny suteren Izabeli Słowikowskiej, człowiek, który swego czasu zmusił ją do nierządu. Usiłuje najpierw napaść na bank Złotkiewiczów, a potem porwać córkę Długopolskich. Jednocześnie chce zemścić się na swojej dawnej kochance, która jako słynna aktorka przyjeżdża ze Lwowa na występy do Warszawy. Czy mu się powiedzie? Wszystkie poznane wcześniej osoby snują plany i marzenia dotyczące przyszłości. Czy uda im się je spełnić, czy też historia, czyli zabójstwo arcyksięcia Ferdynanda w Sarajewie, pokrzyżuje im te zamierzenia?”

 1. „To tylko kolejna zaginiona” Gillian McAllister (wyd. Znak Crime) tłumaczenie: Ryszard Oślizło, data premiery: 03.07.2024 – opis pochodzi od wydawcy: „Dwudziestodwuletnią Olivię po raz ostatni widziano na nagraniach z monitoringu, gdy wchodziła do ślepej uliczki, z której nigdy już potem nie wyszła. Julia, która zajmuje się sprawą zaginięcia dziewczyny, sądzi, że wie, czego się spodziewać. Zna tego typu przypadki. Z jednej strony zrozpaczona rodzina Olivii i nieubłaganie uciekający czas, a z drugiej – szansa, że osoba stojąca za porwaniem popełni jakiś błąd. Nie wie jednak, że ten, kogo ściga, zna jej najbardziej skrytą, najpaskudniejszą tajemnicę. Życie jej męża i córki zależeć będzie od tego, aby Julia nie tylko nie znalazła Olivii, ale też wrobiła kogoś innego w jej morderstwo. Jeśli Julia znajdzie zaginioną, straci wszystko, co kocha.”

Oczywiście jak to zwykle bywa, na pewno w trakcie miesiąca pojawi się kilka nowych tytułów, które mocno nas zaskoczą. Po cichu liczę jednak na zwolnienie tempa, bo naprawdę chciałabym nieco odgruzować moją hałdę hańby, gdyż zalega na niej zdecydowanie zbyt dużo wartościowych książek.

  Leave a Reply

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *