Książki

Zaczytana Madusia: najciekawsze zapowiedzi sierpnia!

Moją nową świecką tradycją powoli staje się pisanie postów z zapowiedziami pierwszego dnia miesiąca. W ten niezwykle duszny dzień sierpniowy kopytkuję do Was z moją piękną siódemką najciekawszych pozycji książkowych – zastanawiałam się nad większym wyborem, ale w końcu stwierdziłam, że nic na siłę. Ta siódemka idealnie określa to, co lubię czytać i co zdecydowanie dominuje w mojej biblioteczce. Jeśli chcecie ją poznać, to razem z Helusią zapraszamy do lektury.

  1. „Siostry” Frances Michelle (wyd. Albatros) data premiery 10.08.2022 – opis pochodzi od wydawcy: „Abby i Ellie nawet w dzieciństwie nie były sobie bliskie. Teraz, kiedy są już po trzydziestce, każda z nich żywi głęboko zakorzenioną urazę do drugiej. Abby zazdrości siostrze wyglądu gwiazdy filmowej i statusu ulubienicy matki. Ellie chciałaby mieć partnera tak idealnego jak mąż Abby i dom tak wspaniały, jak jej willa na skąpanej w słońcu włoskiej wyspie Elbie. Kiedy Abby zaprasza Ellie do siebie, obie siostry mają nadzieję na chwilowe zawieszanie broni − wspólny relaks i puszczenie w niepamięć dzielących ich różnic. Ale obecność matki, Susanny, sprawia, że wszystkie napięcia z przeszłości szybko wypływają na powierzchnię. A Ellie zaczyna podejrzewać, że Abby i ich matka skrywają niebezpieczny sekret. . . Wkrótce okaże się, że siostry mogą polegać tylko na sobie nawzajem. Czy zaryzykują i obdarzą się zaufaniem?”
https://www.empik.com/siostry-frances-michelle,p1312138324,ksiazka
  1. „Los Angeles. Miasto-państwo w siedmiu lekcjach” Baldwin Rosecrans (wyd. Czarne) data premiery 31.08.2022 – opis pochodzi od wydawcy: „Rosecrans Baldwin przez kilka lat pracował nad książką, w której stara się odpowiedzieć na pytanie urbanisty Douglasa Suismana: „Czy miasto może być miastem, wcale nim nie będąc?”. Odnosząc się zarówno do literatury, jak i własnych obserwacji i rozmów, rozwija koncepcję Los Angeles jako miasta-państwa, zestawiając Miasto Aniołów z antycznymi megalopolis. Los Angeles to także znakomity reportaż o przestrzeni kontrastów, gdzie sąsiadują ze sobą centra ubóstwa i zamożne zamknięte osiedla, bezdomni i celebryci, apokaliptyczne pogorzeliska i bajeczne plaże, przeludnienie i samotność. Dzięki siedmiu lekcjom Baldwina możemy choć trochę zrozumieć miasto, które każdego dnia wymyśla siebie na nowo.”
https://www.empik.com/los-angeles-miasto-panstwo-w-siedmiu-lekcjach-rosecrans-baldwin,p1318062643,ksiazka
  1. „Bolko” Grzegorz Gajek (wyd. SQN) data premiery 10.08.2022 – opis pochodzi od wydawcy: „Na słowiańskich ziemiach rozbrzmiewa szczęk broni i chrzęst końskich kopyt. Starzy bogowie powoli odchodzą w niepamięć, ale jeszcze walczą. Na Połabiu plemiona Wieletów wzniecają powstanie, aby wyrwać się spod wpływu Cesarstwa, podczas gdy panowie Rzeszy szarpią się ze sobą o wpływy. A pośród całej tej zawieruchy pewien chłopiec wraca do domu z dalekiej Północy, aby się ożenić i zostać kniaziem, aby się nauczyć, co to miłość i okrucieństwo, co to polityka i wojna. Jego imię brzmi Bolko Mieszkowic. Potomni nazwą go Chrobrym…”
https://www.empik.com/bolko-gajek-grzegorz,p1311462172,ksiazka
  1. „Columbine. Strzały w amerykańskim liceumDave Cullen (wyd. Poznańskie) – data premiery 10.08.2022 – opis pochodzi od wydawcy: „Eric Harris i Dylan Klebold wyglądali na zwykłych licealistów. Chodzili do szkoły na przedmieściach Denver, umawiali się z dziewczynami – lub próbowali je podrywać – i podłapywali pierwsze prace. Lada chwila mieli iść na studia. Jednak na wiele miesięcy przed balem maturalnym zaczęli planować zamach bombowy na swoich rówieśników. Zrobili to 20 kwietnia 1999 roku. Bomby nie wybuchły, więc zastrzelili dwanaścioro uczniów i nauczyciela, ranili jeszcze dwadzieścia cztery osoby. To wydarzenie przeszło do historii jako masakra w liceum Columbine. Właśnie do tej tragedii porównywano wszystkie kolejne strzelaniny w amerykańskich szkołach. Dave Cullen był jednym z pierwszych dziennikarzy na miejscu zdarzenia. Dokumentował tę książkę aż dziesięć lat, demaskując wszystkie narosłe wokół tej sprawy mity i przyglądając się losom zmagającej się z dramatem lokalnej społeczności. Korzystając z obszernego materiału dowodowego, stworzył wielokrotnie nagradzany klasyk współczesnego reportażu. To historia drogi do morderstwa, ale też krzepiąca opowieść o gojeniu się ran i nadziei.”
https://www.empik.com/columbine-strzaly-w-amerykanskim-liceum-cullen-dave,p1308730806,ksiazka
  1. „Królewska buntowniczka” Georgie Blalock (wyd. Kobiece) data premiery 10.08.2022 – opis wydawcy: „W powojennej Wielkiej Brytanii księżniczka Małgorzata urzeka swoim nowatorskim wyczuciem mody i kąśliwymi żartami. Jest niegrzeczna i wyniosła, zależy jej na sławie i rozgłosie. Ma dziewiętnaście lat i bywa stale w nocnych klubach. Zaczytuje się w pikantnych romansach pisanych przez Rose Lavish i bardzo chce poznać tę autorkę. Dwudziestoczteroletnia Vera bal debiutantek ma dawno za sobą i zaliczana już jest do starych panien. Marzy o wyjeździe do Nowego Jorku i karierze pisarki. Poznaje jednak Małgorzatę i dołącza do jej dam dworu. Wrzucona w sam środek życia towarzyskiego i królewskiego Małgorzaty, obserwuje, jak rozwija się zakazany romans księżniczki z przystojnym kapitanem Peterem Townsendem. Wkrótce obie kobiety będą zmuszone wybierać między statusem, obowiązkiem i miłością. Młodość Małgorzaty opisana jest z perspektywy Very, która widzi głód życia księżniczki i jej potrzebę bycia kochaną. Sportretowana w serialu „The Crown” księżniczka Małgorzata należy do ulubionych postaci widzów.”
https://www.empik.com/krolewska-buntowniczka-georgie-blalock,p1313417325,ksiazka
  1. „Tylko przetrwaj noc” Riley Sager (wyd. Mova) data premiery: 10.08.2022 – opis pochodzi od wydawcy: „Dziewczyna. Morderca. Samochód. Listopad 1991 roku. George W. Bush jest prezydentem, w radiu leci Nirvana, a Charlie Jordan jedzie w samochodzie mężczyzny, który najprawdopodobniej jest seryjnym mordercą. Nie znali się wcześniej. Po prostu oboje zmierzali w stronę Ohio. Widocznie on też miał powód, by opuścić uniwersytet w połowie semestru. Po drodze rozmawiają, ostrożnie unikając dominującego w wiadomościach tematu – Kampusowego Zabójcy. Coraz bardziej zaniepokojona Charlie ma wątpliwości. W Joshu jest coś podejrzanego… Kiedy mkną pustą autostradą w środku nocy, pasażerka zaczyna podejrzewać, że podróżuje razem z mordercą z kampusu. A to znaczy, że może skończyć jako jego następna ofiara.”
https://www.empik.com/tylko-przetrwaj-noc-riley-sager,p1313418139,ksiazka
  1. „Nim skończy się noc” Bartosz Szczygielski (wyd. Czwarta Strona) data premiery 10.08.2022 – opis pochodzi od wydawcy: „Najłatwiej okłamać tych, których kochasz. Agata kocha męża, ale już go nie lubi. Monika satysfakcję w sypialni osiąga poza małżeńskim łożem. Justyna życiową tragedię przeżywa zupełnie sama, choć nie powinna. Wszystkie spędzają weekend z mężami w idealnym miejscu, by naprawić swoje związki. Chcą oderwać się od rozpraszających zdobyczy cywilizacji, dzwoniących smartfonów i ciągłych powiadomień. Miało być tak romantycznie. Kominek, sypiący za oknem śnieg i oni. Las, spokój i nadzieja. Przecież ona umiera ostatnia. Ale śmierć miała inne plany. Przyszła wcześniej, niezapowiedziana, by zabrać… kogoś. Trzy pary, sześć osób i setki kłamstw. I ktoś, kogo nikt się nie spodziewał. Emocjonujący thriller o ludzkich słabościach i konsekwencjach budowania relacji opartych na kłamstwach. Tam, gdzie kończy się prawda rozpoczyna się pełna pułapek gra, której finału nie sposób przewidzieć.”
https://www.empik.com/nim-skonczy-sie-noc-szczygielski-bartosz,p1312035470,ksiazka

Zdecydowanie najmocniej czekam na ostatnie cztery pozycje, które mają premierę dzień przed moimi urodzinami (borze szumiący, 35 lat kończę). Bartosza będę miała przyjemność zrecenzować przedpremierowo, więc może uda mi się wstawić recenzję (ale nie obiecuję, bo niestety czasowo trochę nie wyrabiam, ale się postaram). W tym tygodniu planuję też dodać recenzję „W ciemnym mrocznym lesie” i może rowerową wyprawę na Hel. 😉

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *